26 жовтня 2020, 13:55

Землі с/г призначення — у комунальну власність

Світлана Тетеря
Світлана Тетеря «Everlegal» керівник практики аграрного та земельного права, адвокат

Минулого тижня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про передачу земель сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність. За словами глави держави, загалом місцеве самоврядування отримає у власність понад 2 млн га землі. «Ми повертаємо землі людям. З центру — на місця. Це логічно й справедливо. Важливо, що закон забороняє продаж земель комунальної власності. І це гарантія, що наступні покоління україн ців залишатимуться господарями своєї землі», — сказав Володимир Зеленський.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментуючи прийняття Президентом України Указу №449/2020 від 15.10.2020 р., насамперед, слід спростувати фейк щодо нього, який був активно поширений засобами масової інформації, нібито цей Указ передбачає передачу земель сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність з 26.10.2020 р. Насправді зазначений Указ цього не передбачає і не може передбачати, оскільки згідно з чинним законодавством України, розпорядження земельними ділянками державної власності не входить до повноважень Президента України. Указ №449/2020 містить лише вказівку Кабінету міністрів активізувати діяльність з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність.

Процес передачі цих земель у комунальну власність, зокрема об'єднаним територіальним громадам, вже триває декілька років на підставі розпорядження Кабінету міністрів України №60-р, прийнятого 31.01.2018 р., але ускладнюється тим, що часто вимагає виготовлення технічної документації з землеустрою для багатьох земельних ділянок, які не сформовані і не зареєстровані у Державному земельному кадастрі, що створює значні часові та грошові витрати для держави у цьому процесі. При цьому слід відзначити, що Указ Президента №449/2020 не містить переліку конкретних заходів, які мають пришвидшити цей процес. Хоча це питання можна вирішити швидше і з меншими витратами для Державного бюджету у разі прийняття Верховною Радою України проєкту закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин (більш відомий як законо проект №2194), який зараз готується до розгляду у другому читанні. Цей законопроект передбачає передачу на рівні закону земель державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність, що у разі його прийняття значно спростить оформлення права власності на них територіальними громадами.

Указ Президента України №449/2020 містить вказівки для Кабінету міністрів щодо вирішення інших питань, пов'язаних з реалізацією земельної реформи, зокрема, щодо забезпечення супроводження законопроектів щодо фінансової підтримки фермерських господарств, удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, встановлення процесу проведення електронних земельних аукціонів, вжиття заходів щодо прискорення створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних України. Проте він не містить переліку конкретних заходів для реалізації цих завдань, хоча вони також можуть бути здебільшого реалізовані на законодавчому рівні, зокрема у разі прийняття згаданого вище законопроєкту №2194, а також проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони (відомий як законо проект №2195).

Тому, підсумовуючи, слід відзначити, що прийнятий Президентом України Указ №449/2020 має скоріше політичне, ніж практичне значення для подальшої реалізації земельної реформи в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати