06 лютого 2018, 15:42

Земельний алгоритм

Опубліковано в №6 (608)

Дмитро Савчук
Дмитро Савчук юрист ЮФ «ТОТУМ»

Напередодні суспільство сколихнула новина про те, що Уряд схвалив механізм передачі Держгеокадастром земель сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів, у власність об’єднаних територіальних громад (далі – ОТГ). Запропонований Уряду Мінагрополітики алгоритм передачі земель з державної у комунальну власність складається з 4-х послідовних етапів. Зокрема, звернення ОТГ до відповідного ГУ Держгеокадастру області з відповідним клопотанням про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ; інвентаризація земель державної власності в межах ОТГ; державна реєстрація земельних ділянок у Державному земельному кадастрі; прийняття рішень ГУ Держгеокадастру області про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проблеми механізму передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність територіальних громад

Витратною частиною Держбюджету на 2018 р. закладено 453 млн грн на проведення земельної реформи, враховуючи значні розміри площ інвентаризації земель (орієнтовно – 759 тис. га) припускаємо, що матеріального ресурсу може просто не вистачити. Строки завершення реалізації ініціативи Уряду заплановані на березень 2018-2019 рр., які виглядають перебільшено оптимістичними.

Проблеми законодавчого врегулювання та процедурних аспектів

По-перше, це відсутність законодавчих змін до положень ст. 122 ЗК України, якою наразі закріплені повноваження Держгеокадастру щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, що породжує бюрократичні та корупційні ризики. По-друге, це відсутність підзаконного нормативно-правового акта, який чітко визначає процедурні аспекти перевірки правової природи земель та регламентований порядок їх передачі з державної у комунальну власність, що породжує проблематику в імплементації механізму. По-третє, під питанням також встановлення меж ОТГ та розуміння критеріїв Уряду у визначеності приналежності земель до однієї з ОТГ. По-четверте, запропонований Урядом механізм, насамперед, є правом передачі органів державної влади та місцевого самоврядування, а не їх обов’язком.

Позитивні аспекти схваленого Урядом механізму передачі земельних ділянок державної власності у комунальну

Беззаперечно, першим важливим позитивним аспектом є те, що більшість земель сільськогосподарського призначення буде проінвентаризовано, отримано інформацію про кількісні та якісні характеристики земель, а також проведено державну реєстрацію вказаних земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Другий позитивний аспект полягає в тому, що реалізувавши механізм передачі земельних ділянок, ОТГ зможуть на власний розсуд розпоряджатися переданими земельними ділянками, з усіма правомочностями власника щодо передачі земельних ділянок у власність та користування, як результат – додаткові надходження до місцевих бюджетів від сплати рентних платежів за землю. Третім позитивним аспектом є передбачений механізмом обов’язок обласних управлінь Держгеокадастру в підписанні меморандуму з ОТГ, що надасть ОТГ певні важелі впливу на територіальні органи Держгеокадастру.

Висновок

Маємо обґрунтовані сумніви щодо ефективності практичної реалізації схваленого Урядом механізму передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ. Користуючись неабиякою підтримкою об’єднаних ОТГ, Уряд повинен бути зацікавленим у пошуку ефективних законодавчих змін в земельному законодавстві, що поставить крапку в суперечному питанні доцільності реалізації схваленого механізму.

Нагадаємо, КМУ погодив механізми передачі у власність об’єднаним територіальним громадам землі, в тому числі землі поза межами населених пунктів. Відповідне рішення минулого тижня було ухвалене за сприяння прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана і передбачає оформлення відповідних урядових доручень Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру.

«Ми знайшли механізми передачі ОТГ всіх земель у власність. Це правда. Мова про те, що Держгеокадастр відведе землю і передасть її ОТГ. Цю роботу потрібно завершити у 2018 р.», – зазначив Володимир Гройсман.

Також, за його словами, до кінця року кожне обласне управління геокадастру має підписати з кожною ОТГ меморандуми, в яких будуть визначені строки та відповідальні особи за процес передачі земель.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати