22 березня 2022, 18:24

Як нині працюють суди

Едуард Кузовкін
Едуард Кузовкін «ESQUIRES» юрист

Незважаючи на війну та запровадження 24 лютого 2022 р. воєнного стану, що вплинуло на всі налагоджені процеси життєдіяльності в країні, людям, бізнесу та державі необхідна неперервна можливість вирішення адміністративних, кримінальних, цивільних і господарських спорів шляхом звернення до відповідних судових органів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дія особливого правового режиму у вигляді воєнного стану змінює обсяги, тобто обмежує чи, навпаки, розширює повноваження різних державних органів, обмежує окремі права людей та створює, наприклад, військові адміністрації. Водночас задля безпеки суддів та учасників судових процесів призупинено доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень, сервісів «Стан розгляду справ» та «Список справ, призначених до розгляду». 

Незважаючи на зміни у життєдіяльності країни, правосуддя — це система, яка навіть під час особливого правового режиму продовжує працювати і не допускає створення надзвичайних чи особливих судів. Правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами, створеними відповідно до Конституції України.

Офіційні рішення Ради суддів України, публікації/роз’яснення Державної судової адміністрації України, голови Верховного Суду підтверджують, що робота судів в умовах воєнного або надзвичайного стану не може бути припинена. Лише у випадку загрози здоров’ю, життю та безпеці відвідувачів та працівників суду здійснення судочинства певним судом може бути припинене до усунення обставин, які зумовили небезпеку.

27 лютого 2022 р. постраждав один з перших судів — будівля Чернігівського апеляційного суду. Оскільки перебіг військових дій на певній території змінюється досить швидко і страждають не лише військові об’єкти, а й цивільна інфраструктура, виникла необхідність запровадження можливості передачі матеріалів справ та зміни територіальної підсудності, насамперед, задля безпеки працівників судів та відвідувачів. 3 березня 2022 р. Верховна Рада внесла зміни до Закону України «Про судоустрій і статус судді», дозволивши змінити територіальну підсудність судових справ у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об’єктивних причин (воєнний або надзвичайний стан, стихійне лихо, військові дії, заходи щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами).

Після внесення Верховною Радою змін до закону Верховний Суд своїми розпорядженнями змінив територіальну підсудність деяких судів у Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській, Запорізькій, Київській та інших областях. Наприклад, Ленінський і Орджонікідзевський районні суди Харкова змінили підсудність на Київський районний суд Полтави; Ірпінський міський суд Київської області змінив підсудність на Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд. А суди з Луганської області здебільшого перенаправили до Дніпропетровської. Розпорядження Верховного Суду про зміну територіальної підсудності оновлюються разом зі зміною активних бойових дій в окремих районах і публікуються на офіційній веб-сторінці Верховного Суду та сторінці ВС у Фейсбук. Отримати інформацію можна, й зателефонувавши в єдиний контакт-центр судової влади України. Тому перед визначенням територіальної підсудності справи та надсиланням процесуальних документів доцільно перевірити інформацію про суд, що допоможе дотриматись процесуальних норм.

Тож як насправді працюють суди і чи розглядають вони всі категорії справ?

Хоча роз’яснення/рішення судової влади та органів суддівського самоврядування стверджують про неперервність судочинства, на практиці суди здебільшого розглядають невідкладні кримінальні чи цивільні справи, в яких законодавством встановлений певний строк прийняття рішення (наприклад, продовження тримання під вартою чи обрання запобіжного заходу). Всі інші категорії справ та призначені судові засідання знімаються з розгляду та відкладаються. До більшості судів обмежений доступ осіб, які не є учасниками справ. Слушною думкою буде зателефонувати до канцелярії чи секретаря судді відповідного суду і дізнатися про хід справи, хоча шанси невисокі.

Також суди рекомендують надсилати кореспонденцію лише через «Укрпошту» або в електронному вигляді на електронні адреси судів чи з використанням підсистеми «Електронний суд».

Як зазначає голова Верховного Суду, суди, які перебувають у більш-менш спокійних районах, здебільшого на заході країни, працюють у штатному режимі. Однак Шевченківський районний суд Львова встановив особливий режим роботи та розглядає лише кримінальні провадження (тримання під вартою, запобіжний захід) і клопотання чи справи, які потребують негайного вирішення.

Інформація про роботу деяких судів у Києві станом на 21 березня 2022 р.:

  • Верховний Суд розглядає термінові справи, пов’язані з кримінальним процесом (тобто функціонує Касаційний кримінальний суд);
  • Північний апеляційний господарський суд: засідання у всіх справах, призначених до розгляду судом з 28 лютого 2022 р., не відбудуться та будуть перенесені на іншу дату;
  • Господарський суд Києва: доступ до приміщень суду тимчасово обмежено, розгляд справ відкладено; телефони не відповідають;
  • Печерський районний суд Києва наразі забезпечує розгляд термінових справ (кримінальні справи), всі інші судові справи відкладено; телефони не відповідають;
  • Голосіївський районний суд Києва забезпечує розгляд невідкладних справ, які пов’язані з забезпеченням діяльності військово-цивільної адміністрації, справ про адміністративні правопорушення, вчинені на території району (негайний розгляд), та справ, пов’язаних з розслідуванням кримінальних правопорушень (тяжких та особливо тяжких злочинів); телефони не відповідають;
  • Вищий антикорупційний суд працює у звичайному режимі, однак є рекомендація звертатися до відповідних працівників суду (номери телефонів зазначені на офіційному сайті та на Фейсбук-сторінці суду) і отримувати релевантну інформацію. Наприклад, деякі справи, що розглядаються колегіально, знято з розгляду на невизначений строк.

З початку війни 116 судів припинили роботу через окупацію або розташування у зоні активних бойових дій. 6 будівель судів пошкоджені або знищені (Чернігівський апеляційний суд, Господарський суд Чернігівської області, Малинський районний суд Житомирської області, Бородянський районний суд Київської області, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області, Харківський апеляційний суд).

Війна не означає повну зупинку судочинства. Навіть попри воєнні дії, суди намагаються працювати і здійснювати правосуддя, надаючи пріоритет безпеці суддів, відвідувачів та розгляду кримінальних справ, у яких обмежені строки на розгляд клопотань, що стосуються прав та свобод людей. Тож якщо є нагальні документи (і не тільки кримінальні), які потрібно подати до суду, з певністю робіть це.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати