09 березня 2016, 14:49

Судитись буде дешевше?

Опубліковано в №11 (509)

Антон Каганець
Антон Каганець «Prove Group, ЮК» старший юрист

У Верховну Раду України внесено черговий законопроект, спрямований на уточнення порядку сплати судового збору, а саме законопроект №4141 від 24.02.2016 р. Документом пропонується врегулювати питання, пов’язане зі сплатою судового збору у випадку подання позовів немайнового характеру. Мова йде про чинну норму, відповідно до якої, у випадку, якщо позов містить декілька вимог немайнового характеру, позивач повинен сплатити судовий збір з розрахунку за кожну вимогу. А це 551,2 грн за кожну вимогу для фізичної особи та 1378 грн для юридичних осіб. До того ж, при поданні, наприклад, адміністративного позову, часто необхідно і визнати дії або бездіяльність неправомірними (перша вимога), і зобов’язати орган державної влади здійснити якісь дії (друга вимога). Таким чином звичайний позов про оскарження неправомірних дій державних органів може вимагати сплати більше ніж 1 тис. грн судового збору. Слід зазначити, що часто це є доволі обтяжливим для позивача. Тому, з позиції позивачів, запропонований проект є позитивним. Водночас, слід зазначити, що судовий збір, спрямовується на фінансування судів, тому суди від цього закону дещо втрачають.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вважаємо, що в проекті доцільно було б не просто виключити з тексту чинного закону положення про те, що судовий збір сплачується за кожну вимогу, але й прямо передбачити, що за немайнові позови судовий збір сплачується як за одну вимогу. Це надасть можливість уникнути непорозумінь при поданні позовів у майбутньому.

Поряд з цим, вважаємо, що наразі в Україні також існує певна невизначеність при поданні адміністративних позовів, результат розгляду яких певним чином впливає на майновий стан позивача. Суди вважають такі позови майновими, хоча по суті оскаржуються дії (бездіяльність) державних органів. Так, наприклад, при оскарженні податкових повідомлень-рішень на велику суму необхідно сплатити 1,5% судового збору, що в окремих випадках є достатньо значною сумою (особливо для юридичних осіб). Вважаємо, що цю ситуацію бажано було б виправити, врахувавши такі зміни у законопроекті №4141.

 

Нагадаємо, що

24.02.2016 р. у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №4141 про внесення змін до ст. 6 Закону України «Про судовий збір» (щодо усунення обмежень у доступі до правосуддя). На думку ініціаторів проекту закону, його ухвалення допоможе зменшити судовий збір при поданні адміністративних позовів.

Проектом передбачено внесення змін до ч. 3 та 6 ст. 6 «Порядок сплати судового збору» Закону України «Про судовий збір» щодо вилучення норм, відповідно до яких судовий збір за позов немайнового характеру сплачується за кожну вимогу немайнового характеру та у повному обсязі кожним позивачем (якщо позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами).

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати