24 вересня 2020, 12:37

Перевіркам бути

Опубліковано в №18 (724)

Родіон Кокош
Родіон Кокош «EQUITY» старший юрист, адвокат

08.08.2020 р. набрав чинності Закон України від 14.07.2020 р. №786-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців» (далі — Закон №786-ІХ), яким до податкового законодавства було внесено значну кількість новацій. Важливою функцією цього закону є внесення змін до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. №466-IX, який так нещадно критикувала бізнес-спільнота.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Отже, Законом №786 внесено зміни до п. 522 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — Кодекс), якими з 08.08.2020 р. скасовано мораторій на проведення де яких перевірок. Враховуючи останні зміни, під час карантину можуть проводитися документальні позапланові перевірки:

• які проводяться на звернення платника податків;

• з підстав, визначених у пп. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Кодексу (розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця, закриття постій ного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в т. ч. іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання платника податків банкрутом або подано заяву про його зняття з обліку).

Важливим нововведенням є виключення норм, які надавали право контролюючим органам при перевірці оформлення працівників опитувати їх та роботодавців про виплачені пасивні доходи та інші додаткові блага та відшкодування.

Ще однією новелою є скасування договору про визнання електронних документів для реєстрації в електронному кабінеті платника. Плюс передбачається, що в електронному кабінеті відображатимуться податкові повідомлення-рішення. Це нововведення надасть можливість покращити взаємодію з податківцями, спрямоване на зменшення обсягів паперового документообороту та розширення можливостей електронного кабінету.

Водночас ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 податковим органам надано право проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичних осіб-підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей. Слід зауважити, що чинними нормативними актами не встановлено обов'язку стосовно завчасного повідомлення платника податків про проведення документальної позапланової перевірки на підставі пп. 78.1.7 Кодексу.

Згідно п. 85.2 Кодексу, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Проблемним питанням при проведенні перевірок є невстановлення платників податків та їх посадових осіб за податковою адресою у зв'язку з припиненням діяльності, що, у свою чергу, призводить до неможливості здійснення необхідних заходів щодо зняття з обліку таких платників податків.

Підсумовуючи викладене, вважаємо, що скасування мораторію на проведення окремих видів перевірок було зумовлене, перш за все, необхідністю розблокування процедур припинення, реорганізації (крім перетворення) юридичних осіб, для реалізації яких необхідне проведення документальних перевірок контролюючими органами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати