24 листопада 2021, 14:39

Літігатора оцінить маркетолог. Нові підходи у сфері послуг судового представництва

Опубліковано в №22 (752)

Дмитро Шаповал
Дмитро Шаповал «Glagos» керуючий партнер, адвокат

Судова практика — один з найдавніших напрямів діяльності правників. Загалом можна припустити, і історики нас за це не насварять, що адвокатура народилася разом з першим судовим процесом, де перед першим суддею виступив і перший адвокат. І хоч з того часу минуло не одне тисячоліття, як у стародавніх юдеїв, так і в сучасному Ізраїлі чи будь-якій іншій країні формат судочинства в цілому не змінився: все той же суддя, якого адвокат намагається схилити до необхідного йому рішення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Віддаючи данину давнім традиціям, деякі країни й понині використовують такі зовнішні атрибути судового процесу, як перуки з кінського волосся чи навіть бриджі старовинного фасону і туфлі з пряжками. Відсилка до історичного контексту судової адвокатури дає зрозуміти рівень консерватизму, що притаманний послугам судового представництва. А тому так важко з чимось новим у цьому напрямку.

Утім, глобальні тренди і виклики у вигляді пандемії самі знаєте чого змінили навіть таку орієнтовану на традиції сферу послуг, а тому від історії давної перейдемо до сучасної, що відбувається у нас з вами на очах.

Відеосуд

Те, що раніше мало місце лише у форматі відеозв’язку між двома судами, зараз взагалі не має обмежень. Представляти інтереси клієнта можна з будь-якого місця та будь-якого гаджету з камерою за однієї лише умови — наявність підключення до інтернету. І це деколи знаходить комічні прояви у класичних вже історіях про штани, а подекуди і перегинах, коли адвокати беруть участь у судовому засідання з салону авто, інколи навіть керуючи ним. І якщо на початку карантинів судді з насторогою ставилися до цих нововведень, то зараз самі активно пропонують такий формат участі. Хоча є й антагоністи, котрі системно не знаходять технічної можливості чи мають хронічно зайняті обладнані зали.

В цілому вже зараз можна констатувати, що надання послуг судового представництва має нову форму участі в судовому засіданні, і навряд чи вона зникне разом з Covid-19.

Адвокатська монополія complete

Ще з початку запровадження у 2017 р. монополії адвокатів на судове представництво це питання було дискусійним і неоднозначно сприймалось клієнтами і ринком. В цій же точці часу можемо сміливо констатувати повне прийняття такої моделі і її ефективність. Сьогодні у більшості випадків лише адвокати можуть представляти інтереси в судах, що надає такій діяльності ознак професійної, а отже, з відповідними правами, обов’язками і, найголовніше, можливістю притягнення до дисциплінарної відповідальності. У випадку ж представництва юриста без статусу адвоката його відповідальність обмежена лише ринковими важелями впливу.

Зранку — перемога, ввечері — гроші

Якби Мечніков з роману «12 стільців» був юристом, а не монтером, саме на такому варіанті розрахунків наполягав би товариш Бендер, маючи на увазі «гонорар успіху». Орієнтація на результат, а не процес його здобуття — це світовий тренд. Клієнти воліють саме таких підходів до судових справ, і важко звинуватити їх у надмірних вимогах. Цілком зрозуміло, що метою отримання послуг представництва в суді зазвичай є не сам по собі супровід у цій процедурі, а отримання за рахунок її проходження певного рішення, позитивного чи навпаки. Трендсетером у цьому випадку виступають самі клієнти, і нам, адвокатам, залишається обирати з двох варіантів: або йти разом з клієнтами в цьому напрямку, або в іншому і далі на вихід.

Фінансування судових процесів

Ще один сучасний тренд корінням з західних юридичних ринків. Все більше компаній і навіть окремих платформ пропонують клієнтам інвестиції в їх справи в обмін на частину отриманого зиску. Під фінансування підпадають будь-які витрати, що пов’язані з отриманням необхідного рішення: послуги адвоката, експертів, перекладачів тощо. В Україні вже є пропозиції таких послуг, але поки поодинокі, як і попит на них.

Штучний інтелект

У світі вже багато прикладів роботи ШІ у правосудді. Дослідники зі Стенфордського університету створили алгоритм, який допомагає суддям під час обрання запобіжного заходу для підсудного у вигляді тримання під вартою або застави. В Китаї через WeChat розглянули вже сотні тисяч справ у сфері авторського права, господарських спорів в інтернеті і в сфері електронної комерції. А от Франція, навпаки, зупиняє спроби впливу ШІ на судову систему, ввівши кримінальну відповідальність за аналіз судової практики судді, що дозволяє спрогнозувати, яке рішення у справі він може винести.

Україна також робить динамічні рухи в напрямку діджиталізації. У лютому ц.р. Вища рада правосуддя ініціювала запуск пілотного проєкту у вигляді експерименту на базі одного з судів першої інстанції в частині автоматизованого розгляду системою з застосуванням штучного інтелекту судових справ з розгляду адміністративних правопорушень з формальним складом.

В Мін’юсті вже працює «Касандра» — програмне забезпечення з елементами штучного інтелекту, яке аналізує можливість повторного порушення закону злочинцем. На щастя, ШІ поки не розвинувся до рівня судового адвоката, тому в такій формі судочинства послуги представника надаються за допомогою натурального інтелекту. Але перуки і бриджі ще в більшій зоні ризику.

***

Якби ми були істориками, варто було б підсумувати висновком про серйозні розвиткові зрушення у сфері послуг судового представництва в світі взагалі і в Україні зокрема. Адже за останні роки послуги судового адвоката змінилися більше, ніж за півсторіччя до цього. Але кому цікаві такі очевидні висновки в часи, коли за 5 попередніх років людством вироблено інформації більше, ніж за всю попередню історію?

А ось дійсно цікавими в контексті оцінки послуг «судебників», як ми між собою називаємо один одного, будуть висновки маркетолога, який би точно сказав, що людство змінює модель споживання, і ми як адвокати і вся система судочинства, яка, по суті, є сервісною, маємо принаймні не опиратись цим змінам, а ще краще — бути їх провідниками.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати