24 вересня 2020, 14:23

Коли мораторій на проведення перевірок не спрацює?

Людмила Бойко
Людмила Бойко «Hillmont Partners» адвокат, старший юрист

На фоні продовження в Україні карантинних заходів новиною, що викликала деяке пожвавлення бізнес-спільноти, є прийняття Верховною Радою Закону № 786-IX від 14.07.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців». Закон цікавий не лише для фізичних осіб-підприємців і йдеться у ньому не лише про функціонування електронного кабінету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Цей Закон, по суті, однаково важливий для усіх суб’єктів господарювання, оскільки стосується надзвичайно актуального для бізнесу в умовах карантину питання – виведення з-під дії мораторію проведення деяких видів позапланових документальних перевірок. Зокрема, починаючи з 08.08.2020 (дати набрання даним законом чинності) органи державної податкової служби можуть проводити документальні позапланові перевірки за зверненням платників податків. На ці перевірки, не розповсюджуються обмеження у підставах їх проведення передбачені пунктом 78.1. ст. 78 ПКУ і проводяться вони лише на підставі звернення платників податків. Тобто, фактично платник податків може ініціювати перевірку за будь-яких підстав, що стосуються його господарської діяльності та мають значення для виконання податкового обов’язку.

Разом з тим, Податковим кодексом не передбачено обов’язку контролюючого органу проводити документальну позапланову перевірку на кожен такий запит платників. В кожному конкретному випадку контролюючий орган сам визначає необхідність проведення такої перевірки. В той же час, складно уявити ситуацію, за якої податковий орган не прийняв би рішення про проведення документальної позапланової перевірки за умови наявності звернення платника податків, зважаючи на карантин та враховуючи очевидну потребу у надходженні коштів до бюджету.

Однак, варто ще раз підкреслити, що саме наявність звернення платника податків є визначальною умовою, за якої контролюючий орган може прийняти рішення про проведення документальної позапланової перевірки. 

Також Законом № 786-IX дозволено контролюючим органам на час дії карантину проводити документальні позапланові перевірки на підставі підп. 78.1.7. п. 78.1. ст. 78 ПКУ, – коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

В той час, як попередня редакція п. 522 Перехідних положень ПКУ надавала можливість проведення документальних позапланових перевірок тільки на підставі підп. 78.1.8. п. 78.1. ст. 78 ПКУ, – коли платником податків подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість.  

Отже, з прийняттям Верховною Радою України Закону № 786-IX спостерігаємо поступове виведення з-під дії мораторію, встановленого на проведення документальних перевірок на час дії карантинних заходів, документальних перевірок саме за рахунок документальних позапланових перевірок. Таке поступове повернення в життя платників податків «звичних» форм податкового контролю зумовлене невизначеністю та тривалістю ситуації з коронавірусною хворобою та у звязку з цим необхідністю надходження коштів до бюджету. Таким чином, платники податків мають бути готовими до поступового послаблення мораторію на проведення документальних перевірок під час дії карантину та адаптувати свою господарську діяльність до діяльності в умовах карантину.       

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати