27 липня 2020, 16:07

Чи дадуть відсіч патентним тролям?

Світлана Багдашкіна
Світлана Багдашкіна «IBC Legal Services» старший юрист, адвокат

Минулого тижня Верховна Рада України прийняла Закон №2258 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перш за все метою вказаного закону є виконання Україною євроінтеграційних зобов’язань щодо гармонізації чинного законодавства України з питань охорони прав на торговельні марки і промислові зразки з правом Європейського Союзу.

Останні зміни у Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» вносилися в 2012 р., тому суттєве оновлення його положень було довгоочікуваним. Обговорюваний закон містить численні зміни і доповнення до чинного законодавства, обговорення яких варто окремої ґрунтовної аналітичної статті. Як на мене, одним із найцікавіших з них є запропонований у законі адміністративний спосіб анулювання реєстрацій - визнання прав на промисловий зразок недійсними Апеляційною палатою (механізм «post grant opposition»).

Очікується, що такий механізм повинен стати дієвим засобом у боротьбі бізнесу з патентним тролінгом. Відтепер будь-яка особа зможе подати до Апеляційної палати обґрунтовану заяву про визнання прав на промисловий зразок недійсними повністю або частково на підставі невідповідності промислового зразка умовам надання правової охорони, визначеним Законом України «Про охорону прав на промислові зразки». Така заява може бути подана впродовж усього строку чинності майнових прав на промисловий зразок і навіть після припинення їх чинності. Строк розгляду заяви Апеляційною палатою складає 3 місяці.

Український підприємець, який має досвід участі у судових спорах, добре знає, що захист своїх інтересів в суді – це довго, затратно та не завжди результативно. Як правило, у випадку атаки патентного троля такі підприємці, зваживши всі «за» і «проти», були змушені погоджуватися на їх умови та закривали питання відкупом, оскільки недосконале чинне законодавство не передбачало іншого ефективного способу механізму захисту. Проте із внесенням суттєвих змін у патентне законодавство та запровадженням адміністративного способу анулювання реєстрацій повинно значно покращити ситуацію в цій сфері.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати