![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На сайті Верховної ради України оприлюднено проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та деяких законодавчих актів України щодо місцевої складової (локалізації) в публічних та оборонних закупівлях.
Насамперед хочу нагадати, що згідно з п. 29-1 ч. 1 ст. 1 Закону ступінь локалізації виробництва — це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.
Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за відповідною формулою.
Перелік товарів, що будуть закуповуватись у відповідності з підтвердженням вимог щодо локалізації, зазначений в пп. 2 п. 61 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону та включає такі товари як: насоси, компресори, вантажоперевізні транспортні засоби, пожежні автомобілі трамвайні пасажирські вагони, залізничні пасажирські вагони, тролейбуси, залізничні вагони, багажні вагони та вагони спеціального призначення та інші.
Законом тимчасово, з 2022 року строком на 10 років, встановлюються такі особливості здійснення процедур закупівлі, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень:
1) замовник здійснює закупівлю товарів, визначених підпунктом 2 пункту 61 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує:
- у 2022 році — 10 відсотків;
- у 2023 році — 15 відсотків;
- у 2024 році — 20 відсотків;
- у 2025 році — 25 відсотків;
- у 2026 році — 30 відсотків;
- у 2027 році — 35 відсотків;
- з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту — 40 відсотків.
Перелік товарів формується автоматично з поданих виробниками товарів, за умови, що ці товари відповідають вимогам зазначеним в Постанові Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 №861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».
Ступінь локалізації виробництва товару визначається виробником самостійно та підтверджується Міністерством економіки України в автоматичному режимі на підставі поданої виробником заявки та калькуляції собівартості товару.
Локалізація застосовується замовниками при проведенні публічних закупівель, якщо:
-
очікувана вартість предмета закупівлі становить 200 тисяч гривень і вище, незалежно від виду закупівлі;
-
придбання товару з переліку п. 6-1 підп. 2 прикінцевих та перехідних положень Розділу Х Закону (цілісного виробу, а не частини);
-
не залежить від того, новий товар чи б/в, тобто був у використанні.
-
товар, який визначений в Прикінцевих та перехідних положень Закону, який замовник набуде у власність в результаті виконання робіт чи надання послуг, які є предметом закупівлі вартістю 200 та більше тисяч гривень.
Які зміни передбачаються оприлюдненим законопроєктом та що очікувати учасникам закупівельної сфері в частині підтвердження локалізації товарів, які будуть закуплятися замовниками для забезпечення потреб своєї установи?
Метою прийняття проєкту Закону є усунення недоліків в практичній реалізації вимог Закону та підзаконних нормативно-правових актів, а також вдосконалення нормативно-правового регулювання у сфері публічних закупівель.
Законопроєктом пропонується передбачити наступне:
-
тимчасово, до 31 грудня 2032 року, для здійснення закупівлі певних товарів, вартість яких у складі предмета закупівлі дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, встановити вимогу що замовник здійснює закупівлю цих товарів виключно, якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує відсоток локалізації з поетапним його збільшенням, та встановити вимогу щоб такий товар був включений до переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації виробництва безпосередньо його виробником;
-
обов’язок Уповноваженого органу формувати та вести перелік товарів з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його веб-порталі, а також додаткові функції Уповноваженого органу;
-
створення комісії з питань забезпечення формування та ведення переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації виробництва та відповідності інформації, що міститься у ньому, та її повноваження;
-
окремі винятки щодо товарів, країнами походження яких є учасники відповідних міжнародних договорів, лише за наявності передбачених законодавством документів, що підтверджують країну походження товарів;
-
вимоги щодо зазначення у тендерній документації відповідності ступеня локалізації виробництва, та щодо надання учасниками закупівель інформації, а також підтвердних документів щодо ступеня локалізації виробництва, а також обов’язок замовника відхиляти тендерну пропозицію при порушенні цих вимог та невідповідності ступеню локалізації виробництва;
-
передбачити додаткові підстави для прийняття органами державного фінансового контролю рішення про початок моніторингу;
-
включити до істотних умов договору положення про застосування до постачальника штрафу у розмірі не менше 25 відсотків ціни договору, який стягується на користь замовника в разі, якщо товар, який було поставлено відповідно до такого договору, не відповідає ступеню локалізації;
-
визначення формули обчислення державним замовником під час оцінки пропозицій учасників процедур закупівель ціни товарів, внесених до переліку локалізованих товарів та умови застосування такої формули;
-
встановлення механізму визначення питомої ваги критерію оцінки пропозиції учасника закупівлі локалізація виробництва залежно від ступеню локалізації виробництва товару (товарів), що є предметом закупівлі, з урахуванням розподілу питомої ваги.
Прийняття проєкту закону дозволить усунути наявні недоліки в практичній реалізації вимог законодавства України про закупівлі, а також посилить державну підтримку вітчизняним виробникам та локалізованим виробництвам. Також оприлюдненими змінами планується збільшити частку локалізованих товарів, що забезпечить проведення промислової політики, яка прагне перетворити державні витрати на каталізатор для розвитку вітчизняного
Кабінет Міністрів України Постановою від 02.07.2025 № 782 розширив локалізацію в публічних закупівлях ще на 25 товарів. Тепер їх буде 128 найменувань.
Прийняття змін щодо збільшення переліку товарів, що підлягатимуть локалізації відбулось на запити українських виробників, які зверталися безпосередньо до Міністерства економіки України та Комітету з питань економічного розвитку, бізнесу і галузевих асоціацій.
Вимоги локалізації поширюватимуться на нові товари у таких категоріях:
-
машинобудування — зокрема ліфти, трактори тощо;
-
товари легкої промисловості, в тому числі спецодяг і військова форма;
-
освітлювальні прилади, кабелі, світлофори;
-
металоконструкції та труби великого діаметру.
Замовники мають обов’язок вимагати наявність місцевої складової в собівартості товарів, які підлягають локалізації.. Зокрема, у 2025 році — не менше 25%, у 2026 році - 30%. Надалі вимога зростатиме на 5% щороку, поки не досягне 40%.
Зверніть увагу — раніше вимога застосовувалася до закупівель 103 видів найменувань товарів, зокрема залізничного транспорту, міського транспорту, комунальної техніки та енергетичного обладнання.
Вимога локалізації не поширюється на товари, вироблені в країнах — учасницях Угоди СОТ про публічні закупівлі (GPA), зокрема в країнах ЄС, США, Японії, Південній Кореї, Великій Британії та інших.
Розширення локалізації дасть українським виробникам, в першу чергу, перевагу у державних закупівлях. Без щонайменше 25% української складової державні установи, підприємства та організації не зможуть закупити продукцію. Це означає стабільні замовлення, зростання виробництва, захист від агресивного імпорту.
Постанова набере чинності 04.08.2025.
Вдалих закупівель!
Про авторку:
Руденко Тетяна
Адвокат року 2021 в сфері антимонопольного та конкурентного права.
Лідер практики антимонопольне право/державні закупівлі 2023
Лідер практики публічні закупівлі 2024
Член Експертної групи з питань вдосконалення публічних закупівель.