18 лютого 2014, 11:22

Оскарження висновків органів доходів і зборів, зроблених в акті перевірки платника податків без винесення податкового повідомлення-­рішення

Судова практика

Опубліковано в №08 (402)

Успіх судового врегулювання спору досить часто залежить від правильності сформованих позовних вимог

Олександр Павлик «Лагард, ЮФ» Керуючий партнер

Тема є досить актуальною, зокрема, з огляду на неоднозначність правозастосовної практики з таких видів податкових взаємовідносин. Останнім часом у нашій компанії доволі часто виникає необхідність доводити неправомірність дій податкової інспекції в інтересах своїх клієнтів, що дає можливість дійти таких висновків:


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1.            Неможливість захистити свої інтереси в позасудовому порядку. Зважаючи на відсутність будь­якого регламенту, який би передбачав нагляд за правомірністю дій співробітника інспекції під час проведення податкової перевірки, вплинути на висновки перевірки неможливо. Єдиним інструментом перегляду результатів перевірки є заперечення на акт податкової перевірки. Але, на жаль, за результатами розгляду таких заперечень жодних змін до акта податкової перевірки зазвичай не вноситься.

2.            Успіх судового врегулювання спору досить часто залежить від правильності сформованих позовних вимог. У будь­якому разі не потрібно просити скасувати акт податкової перевірки, оскільки суди не вважають такий акт актом індивідуальної дії, який впливає на права або обов’язки платника податків. Також не можна заборонити використовувати інформацію, зазначену в акті податкової перевірки. Суди майже не приймають рішень на користь платника з такою вимогою. Я б рекомендував сформулювати вимоги наступним чином:

             скасувати наказ на проведення перевірки;

             визнати протиправними дії податкової інспекції щодо проведення податкової перевірки (зустрічної звірки), за результати якої складений акт;

             зобов’язати податкову інспекцію вилучити з інформаційних баз даних інформацію, внесену на підставі акта перевірки (зустрічної звірки).

Але досить тривалий час я не бачив прямої користі від прийняття такого рішення. У листопаді 2013 року нами було отримано судове рішення, яким визнано протиправними дії податкової щодо проведення перевірки ТОВ «А», за результатами якої складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки. Крім того, суд зобов’язав вилучити інформацію з інформаційних систем, внесених на підставі цього акта.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0