Сьогодні нікого не здивуєш надвисокими цінами на квадратні метри в елітних і не дуже житлових комплексах. Проте ми дедалі частіше спостерігаємо жорстоку боротьбу між будівельними компаніями за можливість отримати ласий «шмат» землі для зведення ще одного багатоквартирного будинку чи навіть житлового містечка.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Незважаючи на такий «ажіотаж» серед забудовників, останнім зазвичай доводиться добре потрусити власні гаманці для завершення будівництва. Будівельна компанія проходить крізь усі кола бюрократичного пекла, починаючи з отримання дозвільної документації і аж до моменту здачі готового будинку.
Отже, спробуємо розібратися, яким чином залучаються кошти для будівництва житла в сучасних реаліях? На сьогодні можна виокремити наступні шляхи одержання коштів для підприємства – забудовника:
– одержання авансу від потенційного покупця за договором купівліпродажу з наступною роботою за механізмом довгострокових договорів;
– розміщення облігацій серед майбутніх власників, тобто залучення коштів за допомогою емісії облігацій;
– кредитування у фінансовій установі
– формування фонду фінансування будівництва (далі – ФФБ).
Попри недоліки нормативного регулювання зазначеної сфери, одним з найефективніших способів будівництва житла є будівництво шляхом створення фондів фінансування будівництва. Варто відзначити стрімкий розвиток цього правового інституту порівняно з фондами операцій з нерухомістю. Діяльність фондів фінансування будівництва і фондів операцій з нерухомістю регулюється Законом України «Про фінансовокредитні механізми та управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» .