Харчовий продукт (їжа) відповідно до Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» (далі – Закон) є речовиною або продуктом, призначеним для споживання людиною. Незважаючи на те, що визначення цього поняття доволі широке, все ж в юридичному сенсі існує певна проблематика щодо віднесення до нього дієтичних добавок. Це пов’язано з певними системними та формально-логічними неузгодженостями між нормами Закону. Майже скрізь по тексту цього Закону дієтична добавка вживається разом із харчовими продуктами як окреме поняття. Для прикладу «об’єкти санітарних заходів – харчові продукти, включаючи харчові продукти для спеціального дієтичного споживання, функціональні харчові продукти, а також харчові добавки, ароматизатори, дієтичні добавки…». Дієтичну добавку чітко виділено як окрему категорію поруч із іншими, які мають опосередковане відношення до харчових продуктів, водночас як інші спеціальні харчові продукти (функціональні та призначені для спеціального дієтичного споживання) поглинаються поняттям «харчовий продукт».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Згідно із законодавчим визначенням дієтична добавка є вітамінною, вітамінно-мінеральною або трав’яною добавкою, яка приймається разом з їжею або додається до їжі в межах фізіологічних норм, для додаткового порівняно зі звичайним харчуванням вживання цих речовин. Дієтичні добавки також містять або включають різні речовини або суміші речовин, у тому числі протеїн, вуглеводи, амінокислоти, їстівні масла та екстракти рослинних і тваринних матеріалів, що вважаються необхідними або корисними для харчування та загального здоров’я людини. Згідно зі ст. 29 Закону, відповідно до якої харчові продукти, що використовуються для виробництва дієтичних добавок, повинні відповідати обов’язковим параметрам безпечності і мінімальним специфікаціям якості, випливає, що дієтична добавка може містити харчовий продукт.