Потерпілий у кримінальному процесі є учасником кримінального провадження, його показання мають дуже велику вагу та часто є визначальними під час вирішення питань як щодо притягнення особи до кримінальної відповідальності, так і щодо встановлення ступеня вини підозрюваного або обвинуваченого.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Новим Кримінальним процесуальним кодексом України було впроваджено такий вид кримінального провадження, як провадження у формі приватного обвинувачення, яке може бути розпочато лише на підставі заяви потерпілого. Таким чином, від показань потерпілого в цій формі кримінального провадження прямо залежить, буде розпочате кримінальне провадження чи ні, і за якими статтями та їх частинами КПК України буде кваліфіковано дії особи (осіб), стосовно якої (яких) розпочинатиметься це кримінальне провадження.
Якщо порівнювати показання потерпілого з показаннями інших учасників кримінального провадження, зокрема з показаннями свідка, то вбачається, що вони за своїм характером зовсім різні.
Показання свідка являють собою певну інформацію, яка стала відома особі за певних обставин, проте безпосереднім учасником подій вона не була або була лише опосередковано. Ці показання можуть як підтверджувати або спростовувати інформацію, повідомлену як підозрюваним чи обвинуваченим, так і потерпілим чи іншим свідком.