Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Сьогодні кондиціонер купити в магазині «Кондиціонери України» можна, не виходячи з дому. Але щоб потім не довелося платити штрафи або навіть демонтувати техніку за рішенням суду, важливо заздалегідь продумати всі моменти, пов'язані зі встановленням.
Хто контролює законність і правильність встановлення кондиціонера
Власнику кондиціонера (особі, яка замовила його монтаж) можуть загрожувати проблеми в разі самовільного або неправильного встановлення. Самовільним вважається встановлення без попереднього отримання дозволу. До 2017 року встановлення зовнішніх блоків спліт-систем належало до робіт із перепланування та підлягало погодженню в Державній архітектурно-будівельній інспекції. Зараз дозвіл ДІАМ (Державна інспекція архітектури та містобудування, наступниця ДАБІ) потрібен тільки для будівель, які представляють архітектурну, культурно-історичну цінність, розташовані в історичній частині міста.
Важливий нюанс: для встановлення на фасаді, який виходить не на вулицю, а у двір, дозвіл зазвичай не потрібен. Якщо вікна кімнати, де встановлюється кондиціонер, виходять на вулицю, то розміщення зовнішнього блоку на дворовому фасаді обійдеться дорожче, але технічно це можливо.
Незаконним також вважається встановлення кондиціонера своїми руками. Відповідно до наказу Держбуду України, для встановлення такого обладнання необхідно мати ліцензію на монтаж інженерних систем. Тобто, доручивши монтаж кондиціонера ліцензованим професіоналам, ви не тільки уникаєте технічних помилок, які можуть призвести до некоректної роботи та швидкої поломки, а й дотримуєтеся вимог законодавства. За будь-яку шкоду, заподіяну майну, здоров'ю або життю людей внаслідок неправильного встановлення кондиціонера, несе відповідальність його власник.
Які можливі претензії у зв'язку з встановленням кондиціонера
Дозвіл на монтаж кондиціонера на фасаді багатоквартирного будинку від його мешканців за законом не потрібен. Але з сусідами, якщо блок кондиціонера буде розташовуватися поблизу їх вікон, це питання краще узгодити заздалегідь. Сусіди можуть скаржитися на шум. Зовнішній блок кондиціонера, встановленого у квартирі, в середньому виробляє шум на рівні 50 дБА. Це навіть нижче, ніж денний вуличний шум. Усередині приміщення, на фасаді якого встановлений кондиціонер, його шум практично не чути.
Значно частіше обґрунтовані претензії виникають через неправильне відведення конденсату. На сьогодні в Україні скидання води з дренажної системи на фасад заборонене тільки державними будівельними нормами. Законопроєкт про адміністративну відповідальність за неорганізоване скидання конденсату від кондиціонерів розглядався ВР у 2021 році та був відхилений. Проте якщо вода ллється або капає з-під блоку кондиціонера на голови перехожих, руйнує оздоблення фасаду та вимощення, потрапляє на балкони сусідів, власника спліт-системи можуть притягнути до відповідальності.
Правильні способи відведення конденсату
Законопроєктом передбачене відведення конденсату до побутової або зливової каналізації, а також використання спеціальних резервуарів для його збору. Як це реалізується на практиці?
-
Якщо монтаж кондиціонера здійснюється під час ремонту у квартирі, можна прокласти від внутрішнього блоку до найближчої каналізаційної труби всередині приміщення дренажні трубки. Вони повинні мати невеликий ухил для відводу конденсату самопливом.
-
Якщо у квартирі виконана чистова обробка, завести дренаж у побутову каналізацію теж можливо, але трубки доведеться прокладати поверх стін і накривати коробами або ховати за підвісною стелею (додатково потрібен дренажний насос).
-
Відведення конденсату за допомогою дренажних трубок, гофрованих шлангів до зливової каналізації здійснюється зовні будівлі. Зазвичай до цього способу вдаються, якщо система працює на обігрів і під зовнішнім блоком теж збирається конденсат. Якщо дренажний патрубок внутрішнього блоку виведений крізь стіну на фасад, його за допомогою фітингів також можна під'єднати до трубки для відводу.
-
Біля зовнішнього блоку можна змонтувати дисипатор, невелику ємність для збору конденсату з отворами для випаровування. Періодично на розташовані всередині дисипатора електроди подається струм, рідина нагрівається, закипає та випаровується, таке обладнання може навіть розтоплювати лід. Дисипатор можна встановити в будь-який момент разом із кондиціонером або пізніше. Його встановлення позбавляє необхідності прокладки додаткових комунікацій.
Підібрати оптимальне технічне рішення допоможуть фахівці компанії «Кондиціонери України».