Приписами п. «а» ст. 143 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) передбачено, що примусове припинення права на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку, зокрема, у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (стосовно припинення права оренди – ст.ст. 24, 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 96 ЗК України), а суб’єктом правопорушення, передбаченого п. «ґ» ст. 211 ЗК України, є власник або користувач земельної ділянки. У судовій практиці зустрічається ототожнення понять «невикористання земельної ділянки за призначенням» та «використання земельної ділянки не за цільовим призначенням», однак останнє застосовується до випадків, коли на земельній ділянці з певним цільовим призначенням здійснюється діяльність, яка виходить за межі цього цільового призначення. Так, у п. 2.2.3 Листа ВГС України від 01.01.2010 «Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов’язаних із земельними правовідносинами» зазначено, що на підставі пп. «г», «ґ» ст. 141 та п. «а», «б» ст. 143 ЗК України, якщо земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, який суперечить екологічним вимогам, суди, керуючись статтею 32 Закону України «Про оренду землі», згідно з якою у разі невиконання умов договору та вимог законодавства договір може бути достроково розірваний на вимогу однієї зі сторін, мають правові підстави для висновку про використання орендарем земельної ділянки не за цільовим призначенням, а отже, й задоволення вимог про розірвання договору оренди.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пленум ВГС України в Постанові № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», у п.п. 2.20–2.22 роз’яснив, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт використання землі не за цільовим призначенням, а не, наприклад, невикористання землі для забудови протягом трьох років поспіль.