23 квітня 2013, 12:57

Медіація в українському законодавстві

Роль адвоката

Опубліковано в №17 (359)

Суть медіації базується на принципі «виграв-виграв»

Валерій Любарський Старший юрист, адвокат, компанія IBcontacts

Певною мірою можна стверджувати, що для реального впровадження медіації в Україні це має стати місією для деякої активної частини адвокатів, адже впровадження медіації як інституту альтернативного вирішення спорів (ADR) поєднане з низкою труднощів не лише процесуального характеру, а й світоглядного. На практиці примирення сторін в Україні не поширене, вирішення спорів реалізується переважно шляхом ескалації конфлікту в напрямі перемоги однієї сторони та програшу іншої. Тим більше, що сторони договору часто нехтують своїми обов’язками, вбачаючи можливість недобросовісно використати задля своєї вигоди дефекти договору, неповноцінність судової системи або системи виконання судових рішень нашої держави.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На наше переконання, спеціалісти в галузі права лише сприяють ускладненню конфлікту, що спричинене як невмінням вести справи в рамках медіаційної процедури, так і бажанням отримати особисту матеріальну вигоду з конфлікту. Суть же медіації базується на принципі «виграв-виграв», тобто найбільш взаємовигідне вирішення спору для обох сторін при максимальній нейтральності посередника-медіатора. Отже, на наш погляд, очевидно, що юрист/адвокат-медіатор повинен бути особистістю з певною стійкою мораллю та дотримуватися професійної етики. Крім того, на початковому етапі популяризації та практичного впровадження медіації як практики адвокат обов’язково буде змушений вести ретельну пропагандистську роботу зі сторонами конфлікту, роз’яснюючи переваги медіації. Також медіатор зіткнеться з необхідністю врегулювання питання оплати своїх послуг, адже в процесі медіації практикується поділ оплати послуг між сторонами спору. Чи багато в Україні знайдеться адвокатів, що відповідатимуть морально-професійним критеріям, а також готові будуть поступитися негайними вигодами в цілях популяризації медіаційних процедур? Питання риторичне.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0