10 березня 2017, 16:23

Жінка-юрист: прогулянка кар'єрними сходинками

Опубліковано в №10-11 (560-561)

Катерина Гупало
Катерина Гупало «Arzinger» партнер

Жінка-юрист може реалізувати себе у різних сферах: консалтинг, юрист на підприємстві (або так званий in-house), державна служба. Кар’єрні сходинки у кожному з цих напрямків юридичної діяльності мають свою специфіку. Як представник консалтингового бізнесу, нижче я вестиму мову про кар’єру у саме у цій, близькій для мене, сфері юридичного бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом, типова кар’єра в юридичному консалтингу виглядає наступним чином: помічник юриста, молодший юрист, юрист, старший юрист, радник і партнер. Кількість щаблів та їх назви можуть відрізнятися в різних компаніях. Однак загальна концепція залишається однаковою як для чоловіків, так і для жінок.

Пригадуючи студентські роки, приблизно 2/3 студентів юридичних факультетів були дівчатами. Це співвідношення видається актуальним і на сьогодні, коли відвідуєш юридичні факультети ВНЗ. Проте партнерський склад багатьох юридичних компаній залишається у своїй більшості чоловічим. Цікаво відзначити, що при спілкуванні із закордонними колегами цей тренд і досі прослідковується навіть у таких розвинених юрисдикціях як країни Європейського Союзу, США. До слова, існують спеціальні рейтинги, в яких відзначають юридичні компанії з високим відсотком жінок у партнерському складі (так звані diversity awards).

В чому причина такої разючої відмінності у співвідношеннях жінок і чоловіків на студентських лавах та вже у партнерському складі? Потенційно жінки та чоловіки є рівнозначними гравцями юридичного ринку з однаковими перспективами. Ми не можемо сказати, що наше суспільство загалом та юридичний ринок зокрема є вільними від певних упереджень щодо статевої приналежності. Проте концептуально навіть це не може бути перешкодою у кар’єрному зростанні жінки. Адже якщо не можна змінити правила гри, тоді потрібно змінювати цю гру.

Я переконана, якщо людина займається справою, якою вона «горить», яка приносить їй задоволення, то вона просто приречена на успіх, незалежно від статі. Талановитий юрист-жінка також може протоптати собі стежку до верхівки юридичної кар’єри.

Ще одним важливим фактором для кар’єрного зростання є відома формула: «У правильний час, у правильному місці». Однак цю формулу не слід сприймати як заклик до пасивного очікування, допоки течія не винесе до потрібного берега. Ми самі створюємо цей час і це місце. Важливим тут є вибір місця роботи. В динамічній компанії, яка постійно розвивається, вдосконалюється, відкриває нові горизонти, жінка-юрист матиме більше шансів для кар’єрного зростання, ніж у консервативному середовищі. Поряд з цим також варто бути максимально відвертою з собою, відповідаючи на запитання: «Чи доклала я максимальну кількість зусиль при роботі над проектами?» «Чи зробила я екстра-зусилля і вийшла за рамки очікувань своїх колег та керівництва?».

Описані вище правила є актуальними для юристів обох статей. При цьому кар’єрне зростання жінки має певні особливості. Наприклад, жінці доводиться маневрувати між роботою та сім’єю. Юридичний бізнес в цьому плані достатньо жорсткий та вимогливий. Не є рідкістю, коли жінці доводиться обирати між стрімкою кар’єрою та створенням власної сім’ї. Якщо жінка ставить пріоритетом саме кар’єрне зростання, особисте життя, як правило, відходить на другий план, а створення сім’ї відкладається на далеке майбутнє. Часто жінка думає: «Ось стану старшим юристом/радником/партнером і задумаюся про особисте життя». Однак це ризикує перетворитися на перегони, яким ніколи не буде кінця. Адже завжди можна ставити собі все вищі й вищі цілі. Навіть досягнення партнерської позиції не є фінальною крапкою в кар’єрі. Далі можна ставити собі за мету побудувати практику №1 в країні, а потім вивести свою юридичну компанію на вершини українського юридичного ринку. В результаті страждає важлива сфера життя – сімейна.

Якщо жінка на певному етапі свідомо вирішує присвятити себе сім’ї та тимчасово сходить з дистанції (наприклад, йде у декрет на 3 роки), то це не може не позначитися на її кар’єрі. Юридичний бізнес дуже динамічний. Неодноразово доводилося спостерігати приклади, коли жінка-юрист після повернення з декрету ставала підлеглою свого колишнього помічника.

Проте тут не можна сказати, що один з цих шляхів є правильним, а інший – неправильним. Це лише питання життєвого вибору кожної жінки та розставляння життєвих пріоритетів. Я переконана, що рано чи пізно наполеглива й талановита жінка-юрист отримає бажане визнання.

Так, наш порівняно молодий український юридичний ринок знає приклади жінок-партнерів юридичних фірм, яким вдається вдало поєднувати професійну діяльність та сім’ю. Своїм прикладом вони надихають і показують, що можна дійти до вершини, не жертвуючи собою та своїми близькими. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати