26 квітня 2024, 13:28

Військово-транспортний обов’язок: як авто можуть мобілізувати для ЗСУ?

Дмитро Данилець
Дмитро Данилець «MK Legal Service» юрист практики супроводу HoReCa i Retail

16 квітня 2024 року Президент України підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Більша частина норм закону набуде чинності з 18 травня 2024 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чимало обговорення у мережі отримала новина про можливе вилучення автомобілів, тож розглянемо основні випадки та процедуру виконання військово-транспортного обов’язку.

У кого можуть вилучати авто для ЗСУ?

Військово-транспортний обов’язок установлюється для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами (у тому числі водними) і технікою (далі — транспортні засоби) і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи й організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян — власників транспортних засобів.

Порядок виконання військово-транспортного обов'язку, норми безоплатного залучення, вилучення та примусового відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації та у воєнний час визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як на практиці може відбуватися вилучення автомобілів?

Порядок вилучення транспортних засобів вже був передбачений постановою Кабміну «Про затвердження Положення про військово-транспортний обов’язок» № 1921, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Законом України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану».

Обсяги транспортних засобів за типами та марками, що планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності, встановлюють згідно з Мобілізаційним планом України місцеві державні адміністрації за поданням ТЦК і СП.

Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюють ТЦК і СП, СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій з оформленням відповідних розпоряджень.

Прийняття-передання транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їхнє повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів прийняття-передання, в яких зазначають:

  • відомості про власників,
  • технічний стан авто,
  • залишкову (балансову) вартість,
  • інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.

Перед вилученням транспортного засобу у приватної особи обов’язково повинні провести його експертну оцінку та оцінку ринкової вартості.

Вилучені транспортні засоби мають повернути власнику впродовж 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.

Чи зможуть мобілізувати єдиний автомобіль?

Правила чітко вказують: вимоги про вилучення транспортних засобів не поширюється на тих, у кого є лише один автомобіль. Тому власники єдиної «ластівки» можуть видихнути.

Інша ж ситуація, якщо людині належить право власності на декілька транспортних засобів. У такому випадку першочергово вилучатимуть те авто, яке більше підходить для оборонних потреб держави. Наприклад, якщо у вас є седан та позашляховик, то у вас вилучать позашляховик. Якщо ж у вас є два позашляховики, то вилучать той, що має меншу ринкову вартість.

У чому різниця між відчуженням та мобілізацією авто?

У разі відчуження людину позбавляють права власності на транспортний засіб. Ця дія має засвідчуватись Актом прийняття-передання, а власнику повністю або частково компенсують вартість авто.

За умови мобілізації транспортний засіб вилучають тимчасово. Тобто, власника не позбавляють права власності на авто й обіцяють повернути його після демобілізації. власнику. Мобілізувати транспортний засіб можуть ТЦК та СП, СБУ, а також відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки.

Які є обмеження для автомобілів на час мобілізації?

Новий закон фіксує чіткий перелік заборон для власників транспортних засобів, які призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП.

З моменту оголошення загальної мобілізації забороняється:

  • відправляти авто за межі території України та до інших областей;
  • передавати права власності на транспортні засоби юридичним особам або громадянам;
  • передавати авто в оренду (лізинг);
  • надавати авто як предмет застави для виконання зобов'язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою;
  • вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням.

Якщо ви бажаєте відправити такий автомобіль до іншої області на час загальної мобілізації, ви маєте повідомити ТЦК і СП про місце перебування цього транспортного засобу. На території іншої області авто може знаходитися не більше одного місяця.

Важливий нюанс: ця заборона не поширюється на транспортні засоби та техніку, які:

  • призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період,
  • перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки,
  • на 17.04.2024 були передані в оренду (лізинг),
  • на 17.04.2024 надані як предмет застави для виконання зобов’язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою.

Раджу звернути увагу: підприємства, установи й організації зобов'язані в разі мобілізації авто забезпечувати доставку транспортних засобів і техніки на збірні пункти та у військові частини у строк та місце, що зазначені в частковому наряді.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати