28 лютого 2024, 16:03

Про запропоновані законодавчі зміни у частині оподаткування окремих видів діяльності

Опубліковано в №1 (779)

Дмитро Майстро
Дмитро Майстро адвокат, партнер «Майстро і Беженар»

Одним із найбільш обговорюваних питань, яке турбує суспільство сьогодні, є можливі зміни до податкового законодавства України в частині оподаткування окремих видів діяльності. Так, 20 жовтня 2023 року у Верховній Раді був зареєстрований проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження спеціального режиму оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від здійснення окремих видів діяльності. Тож важливо розуміти, у чому суть запропонованих змін і кого саме вони стосуються.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Які цілі запропонованих змін?

Створення умов для отримання додаткового, нерегулярного або незначного доходу без реєстрації фізичною особою-підприємцем при здійсненні окремих видів діяльності (у сфері надання послуг) шляхом запровадження спеціального режиму для сплати податку на доходи такими фізичними особами та формування зрозумілого механізму нарахування податкових стягнень.

Щодо якої діяльності фізичних осіб планується застосувати спеціальний режим оподаткування доходів?

Запропонований перелік є виключним і стосується таких видів діяльності:

1) надання послуг із догляду за хворими, особами з інвалідністю, недієздатними або обмежено дієздатними особами, особами похилого віку;

2) надання послуг таксі та інших послуг перевезення легковими автомобілями;

3) кур’єрська діяльність (послуги з доставки додому);

4) проведення ремонтних робіт об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості;

5) надання послуг перекладу;

6) дресирування та догляд за домашніми тваринами;

7) діяльність із організації та проведення святкових заходів (тамада, ведучий);

8) діяльність у сфері охорони здоров’я людини, яка не потребує ліцензії (діяльність медсестер, фізіотерапевтів або іншого парамедичного персоналу у сфері оптометрії, гідротерапії, лікувального масажу, трудотерапії, логопедії, хіроподії, гомеопатії, мануальної терапії, голковколювання, діяльність психоаналітиків, психологів і психотерапевтів);

9) послуги з виконання фоторобіт;

10) послуги домашньої прислуги;

11) послуги з догляду за дитиною;

12) послуги, пов’язані з очищенням і прибиранням житлових приміщень за індивідуальним замовленням фізичних осіб;

13) послуги з ремонту на дому одягу та побутових текстильних виробів;

14) послуги з ремонту на дому трикотажних виробів;

15) послуги з ремонту на дому шкіряних галантерейних і дорожніх виробів;

16) послуги з ремонту на дому радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури;

17) послуги з ремонту на дому електропобутової техніки та інших побутових приладів;

18) послуги на дому з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів;

19) перукарські послуги на дому;

20) послуги на дому з манікюру та педикюру.

Які вимоги встановлюються до фізичних осіб, що можуть претендувати на застосування спеціального режиму оподаткування?

Аналіз законопроєкту дає підстави виокремити такі вимоги:

1) фізична особа має бути резидентом;

2) фізична особа має досягти 18 років;

3) фізична особа не має бути самозайнятою особою;

4) фізична особа не використовує працю найманих осіб;

5) обсяг доходу від провадження окремих видів діяльності із застосуванням спеціального режиму оподаткування протягом календарного року фізичної особи не повинен перевищувати 153 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (станом на 1 січня поточного року — 1 086 300 грн);

6) фізична особа має здійснювати розрахунки за виконані роботи або надані послуги лише з використанням реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за винятком осіб, які провадять окремі види діяльності виключно шляхом отримання доступу до цифрових платформ і повідомили оператора цифрової платформи про застосування спеціального режиму оподаткування доходів.

Що вважається отриманням доходу фізичної особи від провадження окремих видів діяльності?

1) дохід, отриманий у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) від виконання робіт, надання послуг у межах встановлених видів діяльності (про це йшлося на початку статті);

2) дохід, отриманий фізичною особою за даними оператора цифрової платформи. Необхідно звернути увагу, що сума доходу планується визначатися за вирахуванням винагороди (комісії) оператора цифрової платформи за надані послуги доступу до цифрової платформи.

Яка запланована ставка податку?

Запланована ставка податку для фізичної особи, яка застосовує спеціальний режим оподаткування доходів від здійснення окремих видів діяльності, становить 6% доходу. Але у разі перевищення обсягу доходу (153 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року) — 18% від суми перевищення.

Порядок встановлення спеціального режиму оподаткування

Для застосування спеціального режиму оподаткування доходів фізична особа подає до контролюючого органу за своєю податковою адресою відповідну заяву. Вона подається засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Детальніший механізм має бути в подальшому встановлений Міністерством фінансів України.

Варто звернути увагу, що важливу роль у забезпеченні реалізації запланованих змін відіграватимуть цифрові платформи, під якими слід розуміти будь-яке програмне забезпечення, зокрема вебсайт або його частину та застосунки, наприклад мобільні, що доступне користувачам і дає змогу фізичним особам прямо чи опосередковано отримувати доходи від окремих видів діяльності шляхом організації надання послуг третім особам — користувачам цифрової платформи.

Загалом погоджуємося із розробниками законопроєкту, за словами яких: «Для забезпечення можливості розпочати власну справу у легальній площині необхідно запропонувати відповідним економічним суб’єктам (водіям, кур’єрам, репетиторам тощо) привабливу пропозицію, яка б могла водночас приносити помірні бюджетні надходження».

Але треба враховувати, що на сьогодні це лише проєкт закону, який може суттєво змінитися під час його розгляду. Отже, слід у подальшому відслідковувати відповідні новини, а зараз — активно долучатися до висловлення власних думок і пропозицій щодо запропонованих законодавчих змін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати