29 березня 2024, 14:56

Партнер, команда, війна: феномен стійкості юридичного бізнесу

Опубліковано в Вибір клієнта. ТОП-100 юристів України - 2023

Костянтин Дорошенко
Костянтин Дорошенко «Attorneys at Law "Leshchenko, Doroshenko & partners"» іменний партнер, адвокат

Початок повномасштабного вторгнення держави-агресора суттєво вплинув на ринок праці в Україні, що мало наслідки у вигляді багатьох змін, які торкнулися низки професій.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед таких змін можна виокремити переорієнтацію ринку праці. У зв’язку з тим, що частина професій в умовах війни стала просто неактуальною, що зумовило ріст безробіття серед українців, а деякі професії навпаки наче відродилися, так само з’явилися нові напрями, що раніше не були взагалі актуальні в Україні.

Аналогічно іншим професіям і галузям на ринку праці України не залишився непомітним вплив війни на юридичний бізнес в Україні.

У перші місяці, після 24 лютого 2022 року, представники юридичного бізнесу відчули серйозний удар по своїй стійкості, оскільки саме в цей період часу відбувся значний відтік дійсно кваліфікованих юристів, адвокатів, у деяких великих компаніях — навіть партнерів у країни Європейського Союзу, де вони змогли працевлаштуватися в місцеві юридичні компанії, зокрема в Польщі, Німеччині, Великій Британії та інших європейських країнах.

Змін зазнав бізнес, який у перші місяці війни взагалі відмовився від отримання правничої допомоги, що вплинуло на економічні показники діяльності юридичного бізнесу в Україні.

Окрім того, у перші місяці повномасштабного вторгнення стояло питання, чи залишаться професії в юридичній сфері такими самими актуальними та потрібними суспільству, як це було до нього, оскільки було незрозуміло, як розвиватимуться події далі, в яких умовах доведеться працювати, як буде адаптуватися та вести себе система правосуддя і як до цих нових умов зможуть адаптуватися адвокати.

Без назв, але зазначу, що деякі юридичні компанії на ринку до сьогодні відновлюються після цих втрат, але юридичний бізнес переважно вистояв з більшими чи меншими втратами.

Свій шлях пройшло і наше адвокатське об’єднання: від втрат у перші місяці до збільшення штату компанії та визнання лідером ринку сьогодні. Але зауважу, що з першого дня війни весь партнерський склад нашої компанії прийняв чіткі рішення, які допомогли не тільки втримати компанію, а й з часом надати їй поштовху до нових звершень і перемог.

У мене особисто була віра в те, що країна витримає всі найскладніші виклики, які постали перед нею, а тому так само витримає і наше адвокатське об’єднання — рішучо та впевнено, було усвідомлення, що ми впораємося, але однозначно тільки разом із командою.

Тому перше — це команда. Передусім ми прийняли рішення, що що б не сталося, найголовніше — це вберегти команду, оскільки найцінніший актив — це колектив. Керівник не може бути керівником без свого працівника, а працівник не може бути працівником без свого керівника — це синергія команди, природні процеси.

Саме тому ми вжили першочергові та невідкладні заходи задля того, аби забезпечити безпеку та фінансові потреби кожного працівника, була постійна комунікація, перші три місяці практично щодня був постійний зв’язок з кожним членом команди, підтримка один одного, згуртованість. Це ж надавало кожному члену команди розуміння того, що наше адвокатське об’єднання ставить за мету однозначно продовжити своє існування, і продовжити його з кожним, хто був у команді до початку повномасштабної війни.

Після того, як ситуація в країні почала стабілізуватися, ми поступово повернули усіх співробітників у наш офіс до вересня 2022 року, забезпечили їх роботою, надали всі технічні та організаційні можливості для того, аби колектив зміг працювати в умовах війни.

Тому друге — це створення благонадійних умов для роботи. Ми почали аналізувати обставини, які склалися в країні, зокрема в судовій і правоохоронній системах, на ринку праці, особливо на ринку юридичного бізнесу, та почали без затримки реагувати на всі нові виклики.

Це проявилось і у швидкій адаптації в роботі — ми надавали юридичні послуги нашим клієнтам у різних умовах, інколи дуже важких.

Партнери оперативно реагували і створювали максимально комфортні умови роботи, а адвокати та їхні помічники адаптувалися до роботи в умовах постійних сигналів повітряних тривог, ракетних та інших видів обстрілів, регулярної відсутності електроенергії тощо. Звичайно, в межах розумного, але в кожного члена нашої команди було та постійно присутнє розуміння, що інтереси клієнта і наш професійний обов’язок переважають над тими труднощами, які сьогодні для України створює агресор. Тому робота завжди виконувалася якісно та вчасно, аби задовольнити інтереси і запити клієнтів.

Також вплинув на стійкість юридичного бізнесу стрімкий розвиток практик кримінального права і процесу, зокрема White-Collar Crime, захисту бізнесу, а також пов’язаних з військовим правом і державними, зокрема оборонними, закупівлями, що в умовах підвищеного запиту суспільства та вимог наших західних партнерів щодо боротьби з корупцією створили небувалий попит на правничу допомогу саме в цих практиках.

Наше адвокатське об’єднання і я особисто разом із моєю командою адвокатів і помічників здійснюємо свою професійну діяльність, зокрема, в названих практиках і захищаємо осіб, яких намагаються притягнути до відповідальності за вчинення економічних і корупційних злочинів, а також бізнес від впливів на його діяльність як конкурентів, так і правоохоронців. Тому підвищення попиту на такі послуги створило нові можливості для ще більшого розвитку компанії, працевлаштування нових досвідчених адвокатів, розширення колективу, а отже, залучення більшої кількості клієнтів, збільшення обсягів роботи, а також відповідно збільшення позитивних результатів і перемог у справах наших клієнтів.

Це саме стосується й інших видів судочинства і практик, у яких наше адвокатське об’єднання надає правничу допомогу, а наші клієнти зі свого боку потребують якісного та кваліфікованого правового захисту, потужної юридичної експертизи з різних галузей права у їхніх складних справах і бізнесі загалом.

Отже, навіть в умовах війни кожному потрібен юридичний захист, що дало змогу не викреслити юридичні професії зі списку актуальних на ринку праці в Україні та створити так званий феномен стійкості юридичного бізнесу.

Проте для нас головним було зберегти команду, витримати всі труднощі та виклики, дати віру і розуміння для колективу, що всі виклики, які постали тоді перед нами та країною загалом, ми пройдемо разом. А далі час, правильний менеджмент, створення благонадійних умов і логічний розвиток подій допоміг здійснити стрибок вгору та стати одними з лідерів юридичного ринку.

Однак слід мати на увазі, що це не відбувається само собою, а залежить від завзятості, працьовитості та фаховості кожного члена команди, і лише тоді можна розраховувати на розвиток і ріст компанії. Партнерський склад нашого адвокатського об’єднання, до якого, до речі, наприкінці року долучилася Лідія Карплюк, цілком переконаний, що ми змогли зібрати та об’єднати в стінах нашого офісу саме таких людей.

Отже, ці складові допомогли юридичному бізнесу, зокрема й нашому адвокатському об’єднанню, не тільки не втратити актуальність на ринку праці, а й навпаки довести, що юридична професія буде актуальною завжди, в будь-який час, за будь-яких умов і розвитку подій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати