17 листопада 2020, 17:00

Юридична освіта в Україні: перші кроки перезавантаження (думки експертів)

Реформування юридичної освіти є ключовим питанням в Україні та вже тривалий час обговорюється правовою спільнотою. Минулого тижня на слуханнях Комітету з питань освіти, науки та інновацій Руслан Стефанчук, Перший заступник Голови Верховної Ради, зазначив, що для того, щоб правнича освіта в Україні стала якіснішою й конкурентоздатнішою у світовому масштабі, необхідно віднайти ті важливі «рецепти», які можуть бути впроваджені в подальшу діяльність. Окрім того, він наголосив на необхідності вирішення питання спеціальної освіти для основних юридичних професій, якими є суддя, адвокат, прокурор.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ми вирішили поцікавитися у експертів, що на їх думку потрібно змінити для повного перезавантаження української юридичної освіти. 

Городиський

Іван Городиський, к.ю.н., старший викладач Школи права Українського католицького університету

1. Які "рецепти" необхідно застосувати, щоб українська юридична освіта дійсно стала якіснішою та конкурентоздатною?

На мою думку, найперше необхідно впровадити ті реформи, які обговорюють останні п’ять років: введення наскрізної магістратури (це обумовлено регульованим характером правничої професії та тим, що лише ступінь магістра надає доступ до неї) та введення ЄДКІ (аналог КРОК для медичної освіти), скасування заочної та післядипломної форм вищої освіти та ін. Критично важливим є також підвищення оплати праці викладачів права: без цього не можна вести мову про підвищення якості освіти, юристи практики не підуть масово викладати у правничих школах.

Водночас, реформа не буде втілена, якщо не буде досягнуто компромісу щодо спеціальності 293 «Міжнародне право» та не вирішена ситуація із навчальними закладами системи МВС. В першому випадку, я вважаю, треба йти шляхом вдосконалення навчальних планів юристів-міжнародників. А в другому, в принципі стоїть ширше питання доцільності існування відомчої освіти в Україні, інфраструктура якої фінансується за кошт державного бюджету не будучи при цьому ринково затребуваною.

2. Чи допоможе розмежування спеціальної освіти на професії "суддя", "прокурор", "адвокат" ?

Абсолютно і категорично ні! Кар’єра правника не є лінійною і ми часто змінюємо наш фах: адвокати стають суддями, судді – прокурорами та ін. Тому всі правники мають отримувати спільну підготовку на рівні вищої освіти. Уже при отриманні доступу до цих професій, можуть висуватися вимоги щодо отримання додаткових кваліфікацій кандидатами, в тому числі у формі освіти.

Але сама ідея навчати з 1 курсу одних правників бути саме суддею, а інших – саме адвокатом, є неприродною і відкидає реформу юридичної освіти на десятиліття назад.

З думками інших експертів, знайомтеся за посиланнями:

«Про конкурентоздатність вищої юридичної освіти на міжнародному рівні говорити складно», - Ольга Поєдинок

Юросвіта: проблема починається з школи?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати