18 квітня 2024, 11:23

Типові помилки юриста-початківця, який практикує в IT

Опубліковано в №3 (781)

Наталія Василечко
Наталія Василечко «АО Dexis Partners» phD, адвокатка, партнерка

ІТ-індустрія все частіше приваблює молодих юристів і залишається галуззю, яка не висуває до кандидатів вимог 10-річного досвіду роботи, наявності адвокатського свідоцтва чи дипломів іноземних університетів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крім того, робота в ІТ для юриста — це можливість реалізувати свій потенціал у сучасній та інноваційній сфері, постійно практикувати англійську мову та розвивати навички роботи як з українським, так й іноземним правом.

Однак, попри привабливі зарплатні пропозиції, можливості роботи з дому та додатковий соцпакет, ІТ-індустрія має свої виклики, зокрема для юристів-початківців.

У цьому матеріалі я спробую дати дев’ять антипорад, як швидко вигоріти чи втратити роботу, якщо ви тільки почали свій шлях у Legal ІТ.

1. Забудьте все, що вас вчили в університеті

Якщо вам здається, що всі знання, які ви отримали у вашому університеті, застарілі, теоретизовані і не відповідають викликам часу, особливо в такій галузі, як ІТ, то мушу вас розчарувати. Цивільне право — ваша основа основ, податкове доведеться довчити, а з різними видами об’єктів прав інтелектуальної власності — остаточно розібратися.

Навіть якщо вам буде здаватися, що компанія взагалі ніколи не буде ні з ким судитися, особливо в Україні, це не причина закривати очі на умови недійсності договору чи ланцюжок передачі авторських прав.

2. Ігноруйте потреби бізнесу на користь «правильних» юридичних формулювань

Інша сторона медалі — надмірний формалізм. Так, юрист часто безпосередньо чи опосередковано бере участь у переговорах від імені компанії, а тому мусить розуміти бізнес-умови і важливість тих чи інших нюансів. Золоте правило: якщо вам дуже не подобається якесь формулювання в договорі замовника вашої компанії, але для компанії воно жодних ризиків не несе, то просто перетерпіть. Не варто правити терміни чи додавати рандомні норми закону лише для того, щоб показати свою кваліфікацію. І звісно, невміння знаходити компроміси в спірних моментах з іншою стороною може не просто зашкодити вашому клієнту, а навіть призвести до втрати привабливої бізнес-пропозиції.

3. Оберіть крайність: бути максимально «своїм» або «чужим» у колективі

Прийшовши в новий колектив, особливо враховуючи особливості «робочого побуту» айтівців, може виникнути спокуса зблизитися у звичках і подружитися зі всіма працівниками офісу. Ви, звісно, можете ходити на роботі в домашніх капцях, обговорювати за кавою новинки у сфері технологій і користуватися всіма благами HR-політики компанії. Однак варто пам’ятати, що компанія має від вас інші очікування, ніж, наприклад, від розробників. Деколи саме вам доведеться бути тим «поганим поліцейським» у випадку спорів між менеджментом і командою. Легкий офіційний стиль в одязі і грамотна лексика може додати авторитетності вашим словам.

Звісно, з цим теж треба не переборщити, і це стосується як інхаус-юристів, так і працівників юрфірм. Особисто я не раджу консультувати клієнтів з ІТ-індустрії в костюмі-трійці, сидячи на зеленому шкіряному кріслі і зі склянкою віскі в руках. Ви ж не хочете, щоб вас вважали занадто олдскульним для технологічної індустрії?

4. Завжди намагайтеся бути універсальним юристом для усіх життєвих потреб

Якщо ви закінчили юрфак, то вже добре знайомі з очікуваннями, які ставлять вам родина і знайомі: ви достовірно маєте знати правила нарахування пенсії держслужбовцям, вміти витягнути чиюсь 25-річну дитину з райвідділку й оформити спадщину тітки з Канади.

З роботою в ІТ (і не тільки в ІТ) може бути так само. Тому варто наперед окреслити межі вашої компетенції та відповідальності і не боятися просити залучити сторонню експертизу, коли вона потрібна. Дуже важливо розвивати власну мережу контактів, щоб ви могли порадити вузькоспеціалізованих юристів з різних питань.

Також раджу (особливо на початку вашого шляху ІТ-юриста) з обережністю ставитися до окремих проєктів в іноземних юрисдикціях. Звісно, вам доведеться працювати з договорами не тільки за українським правом, але якщо ви не впевнені у своїх висновках, попросіть про допомогу або залучіть місцевих консультантів.

5. Обмежте власну відповідальність українською нормативкою

Мабуть, очевидним є той факт, що ІТ-юрист працює з різними юрисдикціями та широким колом питань, що можуть виникати у сфері діяльності фірми. Ваш клієнт може (і повірте, буде) очікувати від вас розуміння особливостей контрактів, право регулювання яких залежатиме від географії його замовників чи партнерів. Важливо розуміти тонкощі умов ведення бізнесу в таких країнах і не дивуватися, чому американський клієнт вимагає від української компанії впровадження їхніх стандартів недискримінації на робочому місці чи антикорупційної політики.

6. Уникайте контактів з бухгалтером, HR-ом і Sale-відділом

Незалежно від того, чи ви працюєте інхаусом, чи зовнішнім консультантом, вам доведеться співпрацювати з різними відділами ІТ-компанії. Часто ваші цілі щодо одного й того самого таску можуть не збігатися, а деколи навіть бути протилежними. Так, сейл має завдання якнайшвидше укласти контракт, йдучи на будь-які поступки клієнту, у HR-a завдання — заонбордити працівника, навіть якщо з ним ще немає договору, а діяльність фінвідділу взагалі може бути недосяжна для розуміння лігал-департаменту. Але ж ми розуміємо, що для компанії важливий кінцевий результат, а тому кожен окремо і в співпраці з іншими мусить виконувати свою роботу.

І повірте, якщо вам вдасться зробити так, що в очах кожного з них, а особливо бухгалтера, ви будете надійним товаришем, для цієї ІТ-компанії ви будете незамінним кадром.

7. Спробуйте переконати топменеджмент, що ваше завдання — розв’язувати проблеми по мірі їх надходження

Особливістю ІТ-індустрії (на відміну від деяких інших сфер бізнесу) є те, що власники та керівники компаній вбачають у юристах саме експерта з правових питань, який супроводжує більшість бізнес-процесів і поточну діяльність. ІТ-бізнес схильний розраховувати на юридичні гарантії, прописані в договорі, а також на дотримання різноманітних стандартів і політик. Тому ваше найперше завдання — запобігти появі проблем у майбутньому.

8. Будьте максимально категоричними в оцінці ризиків

Айтівці, на відміну від нас, гуманітаріїв, схильні вираховувати ризики того чи іншого рішення радше математичними способами, ніж категоріями «можливо» чи «ризиковано».

Тому будьте готові до запитань на кшталт «А який відсоток ймовірності, що через це до нас прийде податкова?» і «У яку точну суму витрат нам обійдеться судовий процес у Новій Зеландії?». Але юристу точно не варто оперувати цифрами, які неможливо обґрунтувати, оскільки це може сформувати хибні очікування і не збігатися з політикою ризик-менеджменту компанії.

9. Чекайте супердинамічної роботи, агресивних переговорів і судів

ІТ — прогресивна і динамічна галузь, але для юристів вона пов’язана часто з рутинною, монотонною роботою, безліччю робочих дзвінків протягом дня та постійних правок до одного й того самого документа. Крім того, компанії (зокрема і через правильний ризик-менеджмент) часто схильні вирішувати спори шляхом переговорів, компромісів і взаємних поступків. Переговори будуть вестись в онлайн- чи письмовій формі, а тому очікувати від кожного робочого дня серії популярного юридичного серіалу не варто.

Але це зовсім не означає, що робота юриста в ІТ нудна. Вас завжди чекатимуть нові й нові сфери, в які цікаво заглиблюватися і розвивати свій професійний рівень.

А загалом, яку б галузь ви не обрали, важливо по-справжньому любити те, що робиш. Вподобання юристів часто формуються ще в університеті, але не варто боятися пробувати щось нове для себе. Якщо ви оберете галузь ІТ-індустрії, можете бути впевненими, що спільнота ІТ-юристів відкрита для допомоги та спілкування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати