11 лютого 2014, 15:53

Охорона атмосферного повітря: правові нюанси

За підсумками засідання секції першої та другої судових палат Науково­консультативної ради ВГСУ

Опубліковано в №07 (401)

Застосування положень ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» у розрізі відсутності спеціального закону про визначення порядку та розмірів відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, нещодавно обговорювали фахівці на засіданні секції першої та другої судових палат Науково­консультативної ради Вищого господарського суду України. Суть питання полягає в тому, що, звертаючись із позовами про відшкодування шкоди, завданої внаслідок забруднення атмосферного повітря, позивачі посилаються на приписи статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (далі – Закон № 2707­XII). Цією нормою передбачено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню в порядку та розмірах, установлених законом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак відповідний спеціальний закон на сьогодні не прийнято, у зв’язку з чим суди при вирішенні відповідних спорів здебільшого застосовують підзаконний акт – Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від 10.12.2008 № 639 (далі – Методика № 639).

 

Аналогія закону

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Цивільного кодексу України у разі, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). Зокрема, ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі – Закон № 1264­XII) передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Таким чином, базовий Закон № 1264­XII на відміну від ст. 34 Закону № 2707­XII дозволяє врегулювання законодавством України (у тому числі підзаконними нормативними актами) порядку та розмірів відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (у тому числі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати