02 серпня 2013, 10:47

Хочеться вірити, що авторитет суддівської влади відновиться

Опубліковано в №31-32 (373-374)

Глава держави запропонував парламенту призначати суддів один раз і до завершення суддівської кар’єри. Відповідні пропозиції внесені на розгляд Верховної Ради у законопроекті змін до Конституції, які стосуються судової системи. Також законопроект передбачає, що освіта, реорганізація та ліквідація судів, визначення їх мережі здійснюватиметься законами України, а не указами Президента. Зазначені зміни дозволять урахувати рекомендації Європейської комісії за демократію через право, яка зауважила, що Конституція повинна передбачати, щоб суди створювалися законами, прийнятими в парламенті.

Крім того, Глава держави запропонував змінити повноваження Верховного Суду України, наділивши його правом забезпечувати однакове застосування законодавства всіма судами загальної юрисдикції. Положення про термін повноважень генпрокурора можуть вилучити у зв’язку з рекомендаціями Венеціанської комісії до закону України про прокуратуру, який буде найближчим часом внесені Президентом у Венеціанську комісію.

Також Президент запропонував Верховній Раді новий порядок формування Вищої ради юстиції, згідно з яким 12 з 20 членів ради будуть запропоновані з’їздом суддів, троє будуть з числа суддів за посадою – це Голова Верховного Суду України, Голова Ради суддів України та Голова Конституційного Суду, двоє – запропоновані з’їздом наукових установ вищих юридичних закладів і ще двоє пропонуватиме з’їзд адвокатів України.

Водночас Президент вніс пропозицію Верховній Раді підвищити вимоги до суддівської роботи, зокрема, досягнення 30­річного віку для обіймання посади судді. До осіб, які можуть претендувати на посади судді, застосують конкурсний відбір. Чи мобілізує парламент конституційну більшість голосів під цей законопроект – ось у чому питання. Особисто мені здається, що воно – риторичне. На сторінках нашої газети ми неодноразово говорили про те, що п’ятирічний термін призначення на посаду судді ставить під сумнів принцип незалежності відповідних кадрів, що такі судді не повинні слухати справи з політичним забарвленням тощо. Про необхідність реорганізації Вищої Ради юстиції також сказано чимало.

Таким чином, хочеться вірити, що прийняття цього запропонованого на розгляд парламенту законопроекту, який відповідає рішенням Європейського суду з прав людини і враховує численні резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи, дійсно посприяє відновленню авторитету судової влади в очах пересічних громадян.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати