11 жовтня 2017, 13:08

Свобода договору та її обмеження

Опубліковано в №41 (591)

В цьому номері ми вирішили акцентувати увагу на договорах, які не прописані в процесуальних кодексах, а також на цьогорічній судовій практиці з договірного права, е-договорах, питанні свободи договору та новітніх трендах кримінального процесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юристи зазначають, що вільний вияв волі сторін під час вирішення питання про те, вступати чи не вступати їм у договірні відносини, є дуже важливим для суб’єктів господарювання в умовах ринкової економіки. Таким чином, волевиявлення учасників договору має відбуватися без жодного тиску з боку контрагентів або інших осіб та відповідати їхній внутрішній волі.

Проте достатньо велика кількість спорів та конфліктів доходить до вітчизняних судів. Практика показує, що найчастіше судові спори виникають з договорів на виконання робіт, договорів про надання послуг, договорів поставки тощо. Зазвичай, такі спори є досить простими для вирішення та зводяться до того, що одна зі сторінне сплачує грошові кошти за надані послуги, поставлений товар або виконану роботу, а суд своїм рішенням зобов’язує боржника сплатити борги.

Поступово у кримінальному процесі формуються нові тренди. Головні учасники процесу (підозрюваний, обвинувачений, прокурор, потерпілий) шукають спосіб закінчити кримінальне провадження з мінімальними втратами. Тому сьогоднішній тренд – укласти з прокурором угоду про визнання винуватості або примиритися з потерпілим. Згідно з інформацією Державної судової адміністрації, за перше півріччя 2017 р. суди винесли 40 000 вироків, з них 8700 – на підставі угод. Водночас суди відмовили у затвердженні 2500 угод (це 20% від їх загальної кількості).

Минуло 2 роки з часу прийняття Закону «Про електронну комерцію» та більше ніж 10 років з моменту прийняття Закону «Про електронні документи та електронний документообіг»,однак пропозиція укласти договір в електронній формі в українських реаліях у більшості випадків викликає здивування та неприйняття. Проблематика е-договорів породжує низку запитань. Яку юридичну силу мають такі договори? Яке їх доказове значення у разі виникнення спорів між сторонами? Як українські суди мають розцінювати е-договори? Про це та багато іншого, пов’язаного з правовою оцінкою електронних договорів, читайте в номері.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати