07 вересня 2015, 16:22

Чи буде децентралізація насправді?

Опубліковано в №35-36 (481-482)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

З моменту прийняття Конституції України було багато ініціатив щодо її зміни, але на сьогодні досі маємо текст, який незмінний вже майже 20 років. Проте замість того, щоб забезпечити виконання Основного Закону нашої держави на всіх рівнях у влади постійно виникають ініціативи його змінити.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На рівні післяреволюційного Президента України Петра Порошенка вже рік готують і обговорюють два законопроекти про внесення змін до Конституції України, один з яких стосується так званої децентралізації влади, а другий – судової реформи та суміжних правових інститутів. Якщо проекту другого ще не бачили, то «Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» вже можна знайти на сайті Верховної Ради.

От тільки після аналізу тексту законопроекту щодо децентралізації не дуже зрозуміло, в чому саме вона полягає.

У законопроекті про децентралізацію йдеться, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків та інші доходи місцевих бюджетів.

У чинній редакції йдеться, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад. Тобто фактично йдеться про одне й те саме.

Голова парламенту у своїх виступах зазначає, що повноваження, фінансові ресурси і контроль – три кити, на яких базується ефективна модель місцевого самоврядування і саме на цих трьох напрямах зосереджені сьогодні зусилля. Проте все це можна успішно реалізувати й без змін до Конституції.

Водночас у законопроекті про децентралізацію передбачено створення громад (замість сьогоднішніх сіл і міст), можна уявити скільки коштів буде потрібно, щоб реалізувати це на практиці.

Планується ліквідація обласних державних обласних адміністрацій. Натомість на місцях введуть інститут префектів для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування. Префекти фактично будуть ставлениками Президента. До того ж в останнього виникнуть повноваження зупиняти дію актів голови громади, ради громади, районної обласної ради, які, на його думку, не відповідають Конституції. Також Глава держави у будь-який момент зможе зупинити повноваження голови громади, складу ради громади, районної обласної ради та призначити тимчасового державного уповноваженого. Отже, влада Президента на місцях збільшиться.     

Водночас законопроектом про децентралізацію передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей визначаються окремим законом. Саме ця норма викликала активну дискусію і призвела до силового протистояння під парламентом. Маємо надію, що воно більше не повториться, а влада схаменеться і зрозуміє, що законів можна писати багато, а от без забезпечення їх виконання це нічого не дасть. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати