22 лютого 2022, 16:01

Зайняття посади директора НАБУ: стан підготовки до проведення конкурсу

16 квітня 2022 р. закінчується каденція чинного директора НАБУ Артема Ситника, який займає посаду з квітня 2015 року. Водночас триває конкурс на зайняття посади директора НАБУ і 15 лютого 2022 р. Уряд затвердив склад комісії з проведення відповідного конкурсу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Ескалація на Донбасі та порушення норм міжнародного гуманітарного права"

Нагадаємо, що директор Національного антикорупційного бюро призначається на посаду Кабінетом Міністрів відповідно до результатів відкритого конкурсного відбору.

Директором Національного бюро може бути:

  • громадянин України,
  • який має вищу юридичну освіту,
  • стаж роботи в галузі права не менше 10 років,
  • досвід роботи на керівних посадах в державних органах, установах, організаціях, у тому числі за кордоном, або в міжнародних організаціях не менше 5 років,
  • володіє державною мовою та
  • здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.

Організацію та проведення конкурсу здійснює конкурсна комісія. До її складу входять 6 осіб, із яких 3 особи визначаються Кабінетом Міністрів України та 3 особи - визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій партнерів з розвитку, які надавали Україні міжнародну технічну допомогу у запобіганні та протидії корупції. До складу комісії увійшли:

Карен Грінавей

Драго Кос

Микола Кучерявенко

Кирило Легких

Повілас Малакаускас

Олексій Савчук

Що далі?

Новостворена конкурсна комісія повинна:

  • визначити та оприлюднити регламент своєї роботи, критерії та методику оцінки кандидатів на посаду Директора Національного бюро;
  • розмістити оголошення про умови та строки проведення конкурсу;
  • розглянути документи, подані особами для участі в конкурсі, дослідити матеріали стосовно кандидатів, провести оцінку професійних знань та якостей кандидатів;
  • відібрати за результатами тестування на знання законодавства, тестування загальних здібностей, виконання практичного завдання та іспитів із загального числа кандидатів осіб, з якими проводить на своєму засіданні співбесіду щодо відповідності кандидата критеріям компетентності та доброчесності, та осіб, щодо яких проводиться спеціальна перевірка, передбачена Законом України "Про запобігання корупції", і перевірка, передбачена Законом України "Про очищення влади;
  • відібрати шляхом відкритого голосування з числа кандидатів, які пройшли співбесіду 3 кандидатів, які мають найкращі професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов’язків Директора Національного бюро;
  • внести на розгляд Прем’єр-міністру України подання стосовно 3 відібраних кандидатів на посаду Директора Національного бюро.

Як було?

Нагадаємо, у серпні 2020 р. КСУ визнав  неконституційним призначення Артема Ситника директором НАБУ.

Тоді ж НАБУ відреагували  на це рішення та зауважили, що Закон України "Про НАБУ" містить вичерпний перелік підстав звільнення Директора Національного бюро з посади, рішення Конституційного Суду серед них немає.

Трохи згодом, у жовтні 2020 р., ОАСК ухвалив звільнення Артема Ситника з позиції очільника НАБУ.

У НАБУ зазначили, що рішення ОАСК розцінюють як втручання у свою роботу і збираються його оскаржувати. З приводу цього рішення висловились і в Офісі Президента, зазначивши, що Перелік підстав для звільнення директора НАБУ може змінити тільки ВРУ, а не суд.

У листопаді 2020 року Кабмін підтримав передачу повноважень щодо звільнення директора НАБУ до Верховної Ради.

У грудні 2020 р. Міністр юстиції Денис Малюська розповів, що в планах Міністерства повернути Президенту повноваження призначати та звільняти директора НАБУ.

У лютому 2021 р. Кабмін схвалив законопроєкт про відставку директора НАБУ Артема Ситника.

У травні 2021 р. на розгляд народним депутатам подано проєкт Закону щодо внесення змін до правового та організаційного регулювання діяльності НАБУ а також яким передбачено зміни до порядку призначення Директора НАБУ (законопроєкт № 5459).

У жовтні 2021р. ВРУ прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність до вимог Конституції України". Закон передбачив, що:

  • НАБУ стане центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом
  • унеможливлення втручання КМУ в діяльність НАБУ
  • конкурсний відбір директора: КМУ призначатиме (а також у визначених законом випадках звільнятиме) директора НАБУ за результатами конкурсу, який проводитиме спеціальна комісія
  • особа, призначена на посаду Директора Національного бюро, продовжує здійснювати всі повноваження Директора Національного антикорупційного бюро України до моменту призначення Директора Національного антикорупційного бюро України за результатами відкритого конкурсного відбору на зайняття цієї посади у порядку, встановленому статтею 7 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України».

У листопаді 2021 р. Президент підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність до вимог Конституції України".

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати