16 квітня 2024, 17:34

USAID сприяє впровадженню світових стандартів викладання права в університетах України

Школа права УКУ

11-12 квітня 2024 року Український католицький університет (УКУ) за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» презентував результати впровадження повного циклу підготовки бакалаврів права за інноваційною освітньою програмою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


782A1532

Більш ніж 50 учасників з провідних українських закладів вищої юридичної освіти, міжнародних і громадських організацій, а також представники парламентських комітетів Верховної Ради, Міністерства освіти та науки, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти України заслухали і обговорили досвід модернізації змісту освітніх програм підготовки правників, що є важливою складовою комплексної реформи юридичної освіти. 

Як зазначила співголова робочої групи з реформування юридичної освіти при Комітеті Верховної Ради з питань правової політики та голова підкомітету з вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, робоча група, яку вона очолює, зараз активно працює над новим законопроєктом щодо комплексного реформування вищої юридичної освіти та участь у заході може допомогти парламентарям знайти для цього нові ідеї.

«Реформа юридичної освіти зараз стосується трьох фундаментальних речей, над якими ми активно працюємо. По-перше, це зміна бюджетного фінансування, коли замовлення від держави буде мінімальним, але студенти зможуть отримати освітній грант та обрати університет і спеціальність. По-друге, реформування має стосуватись можливості залучити до викладання більше практиків. І, по-третє, дуже важливо модернізувати зміст освітніх програм, особливо, відносно регульованих професій, таких як правники», - зазначив заступник Міністра освіти та науки Михайло Винницький.

Інноваційний навчальний план створений за підтримки USAID, покликаний підготувати студентів-правників до входження в правничу професію. Змістовне наповнення програми відповідає світовим стандартам вищої юридичної освіти та актуальним запитам юридичного ринку. Він збалансовано поєднує теорію та практику, включає інтерактивні методи викладання, сприяє формуванню студентами індивідуальних освітніх траєкторій, фокусується на розвитку навичок правничого мислення, досліджень, аналізу, аргументації та письма, прищеплює етичні цінності професії та нетерпимість до корупції, поєднує різні методи оцінювання для максимальної об’єктивності. 

«Залучення правничих шкіл та організацій громадянського суспільства до реформування юридичної освіти має вирішальне значення для його довгострокового успіху. USAID дякує всім залученим до процесу реформування за наполегливу роботу над підвищенням якості юридичної освіти», - наголосила заступниця Директора відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні Енн Хоппер.

Учасники обговорили лідерство, переваги та шляхи подолання викликів під час впровадження інноваційної освітнього плану викладачами і студентами Школи права УКУ, яка взяла за основу інноваційний навчальний план під час запуску бакалаврської програми з права у 2020 році. До обговорення долучилися представники інших правничих шкіл, які імплементовували окремі елементи інноваційного навчального плану, а саме Інституту права ім. Іоннікія Малиновського Національного університету «Острозька академія», Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Національного університету «Одеська юридична академія», юридичного факультету Донецького національного університету ім. Василя Стуса, факультету соціології і права КПІ ім. Ігоря Сікорського. 

Як підкреслив керівник Програми USAID «Справедливість для всіх» Девід Вон, школа права УКУ з нуля побудувала свій навчальний план на основі інноваційної освітньої програми, ще п’ять правничих шкіл з різних регіонів України за підтримки USAID переглянули свої навчальні плани, а зараз вже сьомий колектив науковців і студентів працює над модернізацією своєї освітньої програми на основі інноваційної освітньої програми.

Бакалаврська програма Школи права УКУ наразі налічує понад 170 студентів та одна з перших почала впроваджувати інноваційний навчальний план на бакалавраті з права. У вересні 2020 року студентами новоствореної бакалаврської програми стало 50 здобувачів, середній бал вступників становив 191,6 (максимальна кількість балів становила 200). У 2023 році Школа права УКУ зайняла перше місце за середнім балом поданих заяв і мінімальним балом зарахованих студентів, при цьому, середній бал вступників становив 177,7 бали, що є другим місцем у рейтингу закладів вищої юридичної освіти. Крім того, інноваційний навчальний план створює кращі умови для міжнародних обмінів, тож 35% випускників бакалаврату Школи права УКУ успішно навчалися в провідних університетах ЄС та США за програмами семестрової мобільності. Юридична клініка Школи права УКУ є одним із перших прикладів впровадження суспільно-орієнтованого навчання і поєднує навчальну та соціальну функції. У 2023 – 2024 роках юридична клініка Школи права УКУ отримала премію за кращий суспільно-орієнтований проєкт, а команди юридичної клініки посіли перше та друге місце в рамках гакатону з практичного права (Street Law) «Розвиток культури доброчесності через правову просвіту». Також низка команд Школи права УКУ щорічно беруть участь у п’яти-семи міжнародних змаганнях та демонструють високі результати. 

IMG_1242

«Школа права УКУ поєднує навчання етичним вимірам поведінки з ґрунтовним вивчення юриспруденції, яке базується на інноваційних підходах до освітніх програм. І саме це поєднання, на мою думку, дає найкращий результат», - зауважив перший проректор Українського католицького університету Ярослав Притула.

Присутні на заході представники українських закладів вищої юридичної освіти також поділились власним досвідом впровадження інновацій і кращими практиками розробки та викладання правничих дисциплін, організації роботи юридичних клінік при навчальних закладах, ефективного використання цифрових навичок для правників. Важливими темами обговорення стали участь студентів у міжнародних змаганнях у форматі змодельованих судових процесів та використання навчальних модулів із питань протидії корупції, які були створені в межах ініціативи Управління ООН із протидії наркотикам і злочинності (UNODC) «Глобальний ресурс для освіти в галузі протидії корупції та розширення можливостей молоді» і перекладені українською мовою за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх» у співпраці із Національним агентством з питань запобігання корупції.

За результатами заходу учасники погодили можливості для подальшого розвитку і вдосконалення інноваційних освітніх програм, а також шляхи їхнього впровадження задля підготовки майбутніх поколінь правників та утвердження верховенства права в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати