22 липня 2020, 9:00

Українці в Польщі: скільки платять польські компанії

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

«Якщо неправильно управляти країною, всі розумні люди поїдуть», - Лі Куан Ю


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Національний банк Польщі (Narodowy Bank Polski) опублікував звіт про перебування вихідців з України в Польщі «Іммігранти в польській економіці - звіт з анкетних досліджень» («Imigranci w polskiej gospodarce - raport z badań ankietowych»). Деякі дані можуть вас здивувати. Звіт показує, що 53% іммігрантів залишаються в Польщі зі своєю сім'єю. Крім цього, 88% польських компаній платять іммігрантам ту ж ставку, що і польським робочим. Причина проста - в країні не вистачає поляків для роботи. Дослідження показують, що 24% іммігрантів хотіли б залишитися в Польщі назавжди. У свою чергу 14% з опитаних заявили, що хотіли б залишитися в Польщі більше трьох років, але не назавжди.

«Перехід від короткострокової міграції до поселення видно, і він пов'язаний із прибуттям членів сімей іммігрантів», - наголошується в звіті.

Дослідження також показує, що зміни в міграційних правил, введених в 2018 р., сприяли скороченню зайнятості іммігрантів приблизно в 20% компаній. За оцінкою Національного банку Польщі (НБП), зайнятість іноземців знизилася приблизно на 10% між лютим і кінцем травня 2020 р.

«Закриття кордонів, викликане епідемією COVID-19, не викликало масового повернення іммігрантів і пов'язаних з цим проблем з персоналом в компаніях», - йдеться в звіті. Невеликі підприємства в сфері послуг і промисловості найбільше постраждали від несприятливого впливу COVID-19 на продаж, але найбільш поширеними заходами було зниження витрат, не пов'язаних із зайнятістю. Цікаво, що зміни в сфері зайнятості іммігрантів не корелювали з положенням компаній.

Немає рук для роботи

Згідно з дослідженням, епідемія COVID-19 може знизити готовність деяких компаній (близько 15%) до найму іммігрантів у найближчому майбутньому, а також загальне зниження попиту на робочу силу. Реалізація сприятливого макроекономічного сценарію приведе до повернення тенденції зростання популярності працевлаштування іноземців (1/4 опитаних компаній почали працевлаштування іноземців в останні 2 роки). Основним мотивом працевлаштування іммігрантів була нестача робочої сили і велика гнучкість в робочому часі.

«60% компаній наймають іммігрантів тільки для ручної праці, що не вимагає кваліфікації. Великі компанії в середньому використовують людський капітал іммігрантів у більшій мірі. Важливу роль (близько 24% зайнятості) в найм і працевлаштування людей з нижчою кваліфікацією для середніх і великих компаній відіграють агентства з працевлаштування», - читаємо далі.

Дослідження НБП також показало, що за останні п'ять років відсоток іммігрантів, які заявили про свою готовність залишитися в Польщі довше або навіть назавжди, значно зріс.

Польські роботодавці воліли б наймати поляків, але у них нікого немає. Більше половини іммігрантів в Польщі живе, як мінімум, з одним членом сім'ї. Це означає, що посилюється тенденцію до переселення. Згодом, згідно з прогнозами NBP, в даний час висока схильність іммігрантів відправляти кошти на батьківщину повинна зменшитися.

Українці в Польщі: хороша зарплата, низькі витрати

Для деяких досить жити ... на 200 злотих на місяць! «Барометр ринку праці Польщі» (Barometr Polskiego Rynku Pracy), розроблений Службою кадрів, показує, що кожен третій українець заробляє більше 3000 злотих на місяць, і тільки 3% одержує мінімальну національну зарплату (2600 злотих брутто, 1920 злотих на руки). Ще 30% отримує від 2,6 до 3 тис. злотих нетто. Кожен п'ятий - від 2,2 до 2,6 тис. злотих на руки.

Варто враховувати також, що польські працедавці часто надають працівникам зі Сходу привабливі пільги, не пов'язані з заробітною платою, завдяки чому вартість життя значно знижується, а більше грошей залишається в кишені. Три найпопулярніших доповнення: безкоштовна квартира, якою було забезпечено 68% українців, безкоштовний Інтернет (37%), транспорт до місця роботи і безкоштовне харчування (27%). Кожен п'ятий українець отримує від свого роботодавця безкоштовний мобільний телефон.

Більшість українських поселенців - це молоді люди у віці від 20 до 39 років, а також підлітки. Найчастіше вони обирають Варшаву та її околиці, а потім Краків, Познань, Вроцлав. Українці становлять половину іноземців, які вирішили оселитися в Польщі впродовж більш тривалого періоду в останні роки, подавши відповідні заяви на постійний вид на проживання. UdC підкреслює, що переважна більшість із них вже мають тимчасовий вид на проживання, пов'язаний з роботою.

Українці відправили більше грошей з Польщі, ніж поляки відправили в країну з-за кордону

НБП перевірив суми, які українці відправляють з Польщі в свою країну. Загальна сума грошових переказів значно збільшується з року в рік. У 2019 р. це було 16 млрд злотих - вперше більше, ніж поляки, що працюють за кордоном, перевели до Польщі. Середній українець, який проживає в Кракові, переводить в Україну понад 9,3 тис. злотих щорічно.

Останні дані Центрального статистичного управління показують, що в I кварталі 2020 р. українці залишили в портфелях підприємців в Польщі майже 1,48 млрд злотих, що є найгіршим результатом за 3 роки, що на 100 млн менше, ніж роком раніше.

Пандемія коронавірусу, пов'язана з цим невизначеність на ринку праці і заморожування підвищень спонукають співробітників економити більше і відкладати неосновні витрати. Поки невідомо, чи погіршиться епідемія восени. Якщо державні кордони знову закриються, то заробітна плата, отримана зараз, триватиме довше.

Дослідження NBP проводилося в період з листопада 2019 р. по травень 2020 р. і охоплювало іммігрантів, які працюють в Польщі, компанії, в яких працюють іммігранти, і установи, важливі для місцевих ринків праці.

Джерела

Ile polskie firmy płacą Ukraińcom? Ilu imigrantów chce zostać na stałe?

Ukraińcy w Polsce. Zatrudnienie imigrantów spadło

Ukraińcy wrócili do Małopolski i coraz więcej z nich chce zostać na stałe. Dzięki nim nasza gospodarka szybciej wychodzi z kryzysu

15 proc. firm będzie zatrudniać mniej imigrantów niż poprzednio. To efekt pandemii

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати