08 жовтня 2021, 12:41

Закон «для своїх»: кому вигідне посилення відповідальності за крадіжку авто?

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

Більше року назад Верховна Рада посилила покарання за крадіжку авто. Закон «Про внесення змін до статті 289 КК України щодо протидії незаконному заволодінню транспортним засобом» за викрадення авто скасував штрафи. Натомість за викрадення авто передбачили обмеження волі на строк від 3-х до 5 років або позбавлення волі на той самий строк (у попередній редакції ст. 289 КК найм'якшим видом покарання за крадіжку автомобіля був штраф у розмірі від 17 000 до 20 400 грн.)


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Також встановлюється покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без такої за ті самі дії, вчинені з використанням електронних пристроїв для втручання в роботу технічних засобів охорони, або якщо предметом незаконного заволодіння є транспортний засіб, вартість якого становить від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 105 100 до 262 750 грн).

Якщо вартість викраденого авто перевищує 262 тисячі гривень, або його поцупила  організована злочинна група – за це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 12 років з конфіскацією майна або без.

Дискримінуючий закон

Прийняття даного закону обурило власників авто, а точніше тих, чий транспорт по ціні не дотягує до зазначених законом 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Адже, згідно змін у законі, які діють більше року, при викраденні бюджетного авто злочинцю «світить» плюс мінус 5 років і лише при зазіханні на дорожче авто строк покарання збільшується до 12 років. Подібні норми є дискримінаційними і явно суперечать ст. 24 Конституції України, в якій сказано, що всі громадяни є рівними перед законом. Адже справедливо було б в обох випадках карати крадіїв однаково.

Приймаючи закон, «Слуги народу» запевняли, що посилення відповідальності за крадіжку авто зменшить статистику угонів. Натомість груп, які займаються автовикраденням, в Україні не поменшало. За даними компаній, які займаються встановленням охоронних систем, найчастіше крадуть транспорт у Києві та області (13%), далі – Дніпро та Дніпропетровщина (11%), третє місце у Львівської області та Львова (8%), на четвертому – Харків та область (7%). П’яте місце в рейтингу займає Запорізька область та обласний центр, Хмельниччина, Івано-Франківщина разом з обласними центрами – по 5%.

Станом на 2020 рік найчастіше крали такі авто:

- Toyota (23%);

- BMW (19%);

- Mercedes-Benz (16%);

- Land Rover (11%);

- Lexus (8%)

Найприкріше в цій історії те, що до повноцінної відповідальності (позбавлення волі від 8 до 12 років) згідно нових змін у законі притягують рідко.

У відповідь на моє письмове звернення до Офісу генпрокурора про надання інформації щодо кількості скерованих до суду обвинувальних актів за фактами незаконного заволодіння транспортом та підтримання публічного обвинувачення в суді у цих провадженнях у 2019–2021 роках було надано наступні дані:

2019 рік – 1716 обвинувальних актів (ст.289) щодо 1943 осіб;

2020 рік – 1835 обвинувальних актів щодо 2144 осіб;

8 міс. 2021 року – 960 обвинувальних актів щодо 1108 осіб.

В реальності випадки викрадень в 3-4 рази перевищують статистику скерування справ до суду. Також слід зазначити, що на дорогі автомобілі серед крадіїв попит завжди вищий.

Затримання є, а де посадки? 

Державною судовою адміністрацією у відповідь на моє звернення щодо розгляду справ кримінального провадження за фактами незаконного заволодіння транспортом, зокрема щодо визнання винуватості, було надано такі дані:

2019 рік – затверджено 82 угоди про визнання винуватості;

2020 рік – затверджено 102 угоди про визнання винуватості.

Ці показники є мізерними у порівнянні з реальною кількістю випадків викрадення авто. Також варто врахувати випадки, коли злочинці пропонують правоохоронцям чималі кошти за те, аби ті покривали бізнес автокрадіїв.

Очевидно, що закон «Про внесення змін до статті 289 КК України щодо протидії незаконному заволодінню транспортним засобом» «Слуги народу» приймали не для простих людей: адже в реальності він захищає власників саме дорогих авто. Але і жорстке покарання зупиняє далеко не всіх викрадачів: статистика щодо «посадок» лишається низькою і здебільшого ці випадки – вибіркові.

Та й на ринку постійно з’являються нові шахраї та аферисти, які викрадають авто не для перепродажу, а з метою повернення в майбутньому цьому ж власнику, але за гроші.

Але і на цьому критика закону не завершується. Ідея посилення відповідальності за крадіжку авто ширить країною соціальну нерівність. Адже відповідальність за крадіжку транспорту практично прирівняна до відповідальності за вбивство (ст. 115 КК, карається позбавленням волі на строк від 7 до 15 років), що є юридичним нонсенсом. І подібні спірні ініціативи роботі Комітету з питань правоохоронної діяльності, на жаль, займають майже 90 % від загально поданих проектів.

Насамкінець, зазначу, що викрадення авто реально уникнути, якщо ретельно ставитись до правил безпеки. Варто дбати про механічні системи захисту авто (блокіратори), можна обладнати авто запобіжником, який блокує коробку передач і старатись паркуватись у безпечниих місцях. Якщо ви нехтуєте елементарними заходами безпеки, авто легко перетворюється на легку здобич для злочинців.

0
1

Останні коментарі

Ви краще піднялиб рівень життя громадян! І тоді менше булоб крадіжок!Ато тільки хапаєте собі в карман! І на таких автівках іздите що гріх йх не вкрасти!

Додати коментар

Відмінити Опублікувати