22 лютого 2021, 12:38

За кермо «під градусом»? Заплатиш ще більше!

Опубліковано в №4 (734)

Олег Бодак
Олег Бодак «Клочков та Партнери, АО» юрист

Верховна Рада України прийняла закон, який посилює відповідальність за керування транспортними засобами чи скоєння ДТП у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. За водіння у нетверезому стані штрафуватимуть на 17 тис. грн та позбавлятимуть водійських прав на рік, за повторне таке ж порушення протягом року — на 34 тис. грн з позбавленням прав на 3 роки, а якщо водій порушить утретє — штраф 51 тис. грн, позбавлення прав на 10 років і конфіскація транспортного засобу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законодавче удосконалення процесу притягнення до відповідальності за порушення ПДР, посилення дисципліни учасників дорожнього руху та збільшення рівня безпеки на проїжджій частині — ось на що спрямований Закон №2695.

Перш за все, варто зазначити про посилення відповідальності за адміністративні правопорушення, такі як перевищення швидкості, залишення місця ДТП та їзда в нетверезому стані. Підвищення штрафів у кілька разів та доповнення статей іншими формами відповідальності, зокрема тимчасовим позбавленням права на водіння, є цілком виправданими, адже вони співмірні з особливо тяжкими наслідками дорожніх правопорушень. Крім того, такі зміни сприятимуть психологічному відверненню водіїв від бажання здійснити дії, що містять склад адміністративних та кримінальних правопорушень.

Законодавець заповнює законодавчі прогалини у фіксації дорожньо-транспортних правопорушень, які досить часто були предметом спорів та інструментами для визнання дій поліцейських незаконними. Змінами передбачено, зокрема, що працівники поліції уповноважені зупиняти транспортні засоби під час проведення профілактичних заходів з метою огляду водіїв з використанням спеціальних технічних засобів для перевірки на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції. При цьому проведення таких профілактичних заходів може здійснюватися в нічний час, з 22.00 до 8.00, а також у святкові, вихідні дні та протягом наступного дня після них. Водночас поліцейських уповноважено вести відеофіксацію такої зупинки та огляду, матеріали якої мають бути долучені до матеріалів протоколу адміністративного правопорушення.

Важливою новелою стало надання значної уваги «особливій категорії водіїв», які регулярно несуть відповідальність за їзду в стані алкогольного сп'яніння. Беручи до уваги повторюваність вчинення правопорушень та створення особливо загрозливих обставин, які можуть призвести до критичних наслідків, законодавець значно збільшив покарання за них (у розмірах штрафів, строках позбавлення водійських прав та конфіскації автомобіля).

Однією з найважливіших змін стало збільшення строку притягнення до адміністративної відповідальності з 3 місяців до року. Через завантаженість судів порівняно невеликий строк притягнення до адміністративної відповідальності (3 місяці) досі був дієвим та майже єдиним ефективним способом ухилення від відповідальності за вчинення адмінправопорушення. Наразі можна стверджувати, що цей «інструмент» зведений нанівець.

Зміни про посилення меж відповідальності та обмежень можливостей звільнення від неї внесені і до Кримінального кодексу. Проте, незважаючи на соціальну необхідність внесення таких змін, законодавець допустив низку суперечностей з принципами, засадами та іншими нормами кримінального права, що були виявлені головним юридичним управлінням Верховної Ради.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати