24 листопада 2020, 16:26

Особливі умови для гравців ІТ-бізнесу

Опубліковано в №22 (728)

Андрій Стретович
Андрій Стретович «Alexandrov‑IT Lawyers» старший юрист

Умови нинішньої пандемії змушують бізнес змінюватися та шукати нові шляхи для існування. З огляду на це, все більше процесів переходять у віртуальний світ, який, у свою чергу, має бути врегулюваний на законодавчому рівні. Сьогодні є бажання та підтримка цього розвитку з боку українського уряду, що проявляється через створення проєкту Diia City Міністерством цифрової трансформації України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Diia City (далі — DC) — це віртуальна екстериторіальна вільна економічна зона зі спеціальним податковим, фінансовим і правовим режимом, де підприємці з усього світу зможуть швидко реалізувати свої ідеї самостійно. У рамках цього проєкту було вирішено не обмежуватись конкретними територіями, де діє найбільша кількість IT‑компаній, а надати ІТ‑галузі можливість розвиватись на території всієї України. Саме тому пропонується створення екстериторіальної вільної економічної зони для IT‑компаній.

Планується, що діджитал-зона діятиме на всій території України, а її резиденти зможуть працювати, де забажають, у будь-якій точці країни. Резидентами DC будуть вважатися ті компанії, які відповідають визначеним критеріям (які ми у подальшому розглянемо більш детально), а не ті, які розташовані на певній території.

Пропонується, що резидентами стануть ІТ‑компанії (як українські, так і іноземні), стартапи, високотехнологічний бізнес, інвестиційні фонди та освітні організації.

У рамках цього проєкту Мінцифри пропонує, щоб зазначені резиденти отримали:

  • спеціальний податковий режим (5% ПДФО, ЄСВ у розмірі 22% від мінімальної зарплати, 1,5% військовий збір);
  • ставку податку на виведений капітал у розмірі 9%, 0% на дивіденди фізичної особи, якщо вони не розподілялися 2 і більше років, 0% на продаж часток у стартапах, якщо ними володіли понад рік, податкова знижка (з ПДФО) на суму інвестицій в українські стартапи;
  • спеціальні умови працевлаштування;
  • гарантії захисту ІР (право на службовий твір);
  • іноземні венчурні інвестиції;
  • гарантії захисту особи та власності від неправомірного втручання силовиків (що є особливо актуальним у наш час) шляхом надання їм статусу спеціального суб'єкта в кримінальному процесі.

Критерії для того, щоб стати резидентом

Усі критерії, за якими надаватиметься резидентство DC, плануються такими, щоб виключити будь-яку корупційну складову. Вони мають бути закріплені у законодавстві. Також будуть передбачені певні обставини, за яких суб'єкт може втратити резидентство. Якщо компанія відповідає усім критеріям, вона реєструється на спеціальному сайті і після цього стає резидентом.

Для запуску DC у Верховній Раді були зареєстровані два законопроекти: №3979 «Про заходи щодо стимулювання розвитку ІТ‑індустрії в Україні» та №3933‑1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо заходів стимулювання розвитку індустрії інформаційних технологій в Україні)».

Законопроектом №3979 пропонується ввести особливий режим оподаткування ІТ‑компаній, особливий режим оподаткування доходів працівників ІТ‑індустрії та можливість обрання контрактної форми трудового договору при оформленні трудових відносин. При цьому для того, щоб стати резидентом, компанія має здійснювати діяльність виключно в IT‑індустрії, розмір середньомісячної заробітної плати працівників не може бути менший за еквівалент 1 500 євро, а витрати на оплату праці мають становити не менше 70% від загальних витрат. Розмір експортної виручки юридичної особи від здійснення видів діяльності ІТ‑індустрії має становити не менше, ніж 70% її загального доходу від здійснення господарської діяльності (така вимога застосовується до юридичної особи, починаючи з другого календарного року після набуття статусу суб'єкта ІТ‑індустрії).

Резидентство буде також доступне стартапам, які отримали не менше 500 тис. євро фінансування від одного або декількох венчурних фондів чи інвесторів, брали участь в акселераційній програмі та отримали документ про її успішне проходження.

Законопроект №3933‑1 передбачає оподаткування заробітної плати IT‑працівників у 5% податку з доходів фізичної особи та 5% єдиного соціального внеску (проте у випадку, якщо сума ЄСВ буде не менша за подвійний розмір мінімального страхового внеску), а також оподаткування податком на доходи підприємств за ставкою 18%.

Підсумовуючи, можна сказати, що потенційний резидент DC:

1. Має бути задіяний виключно в IT‑галузі.

2. Має встановити розмір середньомісячної заробітної плати для працівників на рівні не менше 1 500 євро.

3. Розмір його експортної виручки від здійснення видів діяльності ІТ‑індустрії має становити не менше 70% загального доходу від здійснення господарської діяльності.

4. Сплачувати податки з заробітної плати працівників (5%), на доходи підприємств (18%) та ЄСВ (5%).

Тож будемо далі слідкувати за подіями та сподіваймося найближчим часом отримати нових резидентів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати