28 жовтня 2020, 13:18

Новий Виборчий кодекс: злочинна недбалість або як вкрасти право вибору

Максим Боярчуков
Максим Боярчуков «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» партнер, адвокат

Виборчий кодекс України, який був прийнятий цього року, я б скоріше назвав законопроєктом, у який просто забули (або не схотіли) внести правки. У ньому неймовірна кількість неточностей. Здається, над ним навіть літредактори не працювали. У Кодексі закладено дуже багато схем, за допомогою яких можна в «законний» спосіб отримати необхідний мандат, навіть не питаючи думку місцевого електорату.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Одна з найскандальніших норм Кодексу — можливість голосувати не за місцем реєстрації, а за місцем проживання. Ця норма перетворила вибори в ОТГ на боротьбу «сіток». Усе, що потрібно було зробити, щоб виграти мандат депутата або голови ОТГ — це вчасно, до 9.09 змінити місце голосування своєї «сітки» на потрібний округ, а далі спокійно дочекатися результату «виборів». Більшість переможців у ОТГ по всій країні виграли за рахунок таких змін місць реєстрації. А цією «нормою» скористалися всюди! Навіть у селищі в межах 100 км від Києва в одній маленькій сільській хатинці виявилося аж близько 100 жителів! Вони навіть стоячи, напевне, в ній не помістяться. Але все «законно». Поліція не діє. Навіть якщо десь вона й ловила 1–2 людей, то нічим добрим це не закінчувалося, адже доказову базу на обвинувальний вирок у суді зібрати практично неможливо.

Дивлячись на рейтинг партії, яка підтримала цей Кодекс в парламенті, я не вірю, що вони проголосували за цю норму «під себе». Все ж схиляюся до думки, що це злочинна недбалість. Переможці святкують перемогу. Ті, хто програв, опустивши голови, розводять руками. Багато хто з них шкодують, що не зробили «сітку» й собі. А звичайний виборець, який прийшов волевиявитися, виявився просто обдуреним. І коли йому наступного разу хтось із діючої влади (будь-хто) скаже, що він управляє країною шляхом голосування на виборах, він може сміливо висловити все, що вважає за потрібне. Адже у нас «демократія». Зламати ногу представнику чинної влади закон забороняє, а ось вкрасти право вибору закон такому кандидату дозволив.

Ці вибори в ОТГ виграли за рахунок «сіток», пенсіонерів та відсутності бажання у звичайних громадян прийти на дільницю і зробити свій вибір (середня явка в країні — близько 36%, причому, за моїми спостереженнями, з них близько 7–10% — це «сітка»).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати