17 січня 2022, 19:53

ФОП і РРО: інструкція по виживанню

Опубліковано в №1 (755)

Наталія Сухарева
Наталія Сухарева «ID Legal Group» керівник податкової практики, аудитор

З нового року всі фізичні особи-підприємці 2 та 3 груп єдиного податку мали встановити РРО та фіскалізувати всі розрахункові операції. Що ж потрібно знати про розрахункові операції і які проблемні питання виникають у зв’язку з цим?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Почнемо з того, кого з ФОП не стосується обов’язок застосування РРО/ПРРО. Безумовне звільнення від їх застосування передбачене для ФОП-платників єдиного податку 1 групи. Тобто з початку 2022 р. для цієї групи ФОП нічого не зміниться, навіть незалежно від отриманого розміру доходу та виду товарів, які ними реалізуються.

Кому ж слід приготуватись до застосування РРО/ПРРО, починаючи з 2022 р.? Цей обов’язок буде стосуватись ФОП, які є платниками єдиного податку та знаходяться на 2–4 групах.

Вимоги щодо застосування РРО/ ПРРО:

  • визначені групи ФОП мають застосовувати РРО/ПРРО під час реалізації товарів (надання послуг) будь-якої категорії з використанням готівкових грошей або платіжних карток;
  • відсутність перевищення ліміту доходів у розмірі 1,32 млн, яка давала право не застосовувати РРО/ПРРО у 2021 р., а також відсутність в реалізації «ризикових» груп товарів (ювелірні вироби, ліки, медичні товари, технічно складні побутові товари) визначених груп ФОП стосуватись не буде.

Не застосовувати РРО/ПРРО можна у випадках:

  • переказу коштів за товар з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок, відкритий в установі банку, без застосування платіжних карток;
  • зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок продавця в касі банку;
  • зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок продавця з використанням програмно-технологічних комплексів самообслуговування, які належать банківським та небанківським фінустановам.

Звертаємо увагу, що розрахунок за товар готівковими коштами або з застосуванням платіжного терміналу з використанням картки зобов’язує продавця використовувати РРО/ПРРО.

Оплата з використанням інтернет-ресурсів

У разі проведення оплати через інтернет-еквайра чи POS-термінал необхідно застосовувати РРО/ПРРО.

Чек у разі проведення таких оплат пробивається у випадках, коли:

  • товар відвантажується після факту перерахування коштів від еквайра на розрахунковий рахунок, тобто в момент отримання коштів згідно з випискою банку;
  • товар відвантажується після факту оплати його покупцем, але до факту отримання грошових коштів від еквайра на розрахунковий рахунок, тобто в момент передачі товару на користь покупця.

Стосовно проведення розрахунків за товар шляхом застосування інтернет-банкінгу контролюючим органом надано роз’яснення у листах ДПСУ №4418/ІПК/99-00-07-05-01-06 від 18.11.2021 р. та №3836/ІПК/99-00- 07-05-01-06 від 13.10.2021 р. У них зазначається, що у разі зазначення продавцем у рахунку-фактурі реквізитів свого розрахункового рахунку за форматом IBAN такі оплати не підпадають під проведення шляхом застосування РРО/ПРРО, оскільки між покупцем та продавцем відбувається безготівкова операція. Та зважаючи на те, що вказані листи мають статус індивідуальних податкових консультацій (ІПК), радимо отримати власну ІПК, виходячи з тонкощів та нюансів фінансово-господарської діяльності в контексті застосування розрахунків через інтернет-банкінг з метою запобігання ризиків застосування РРО/ ПРРО у таких випадках.

РРО/ПРРО у разі надання послуг

У разі надання послуг (всіх видів), які надаються споживачеві наживо або онлайн за умови дистанційної оплати (шляхом застосування інтернет-еквайрингу чи інтернет-банкінгу) за них, ФОП-платники єдиного податку, що обліковуються на 2–3 групах, мають право на звільнення від використання РРО/ПРРО на підставі п. 14 ст. 9 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — ЗУ «Про застосування РРО»). Товари з дистанційною оплатою під таке звільнення не підпадають.

Разом з тим, контролюючим органом надане роз’яснення у вигляді ІПК (лист ДПСУ №4242/ІПК/99-00-07- 05-01-06 від 09.11.2021 р.), що звільнення від застосування РРО/ПРРО поширюється на операції з оренди.

У разі здійснення оплати за послуги різними способами (як дистанційно, так і готівковими коштами ) звільнення від застосування РРО/ПРРО неможливе.

У разі проведення реалізації, окрім послуг, товарів (навіть при дистанційній оплаті за них) звільнення від використання РРО/ПРРО за такі послуги також буде неможливе, про що контролюючим органом зазначається у листах-ІПК №4415/ІПК/99-00-07-05-01-06 від 18.11.2021 р. та №4242/ІПК/99- 00-07-05-01-06 від 09.11.2021 р., тому під час, так би мовити, змішаних видів діяльності, які складаються з реалізації товарів та послуг, можуть виникнути певні ризики, хоча звільнення виникає залежно від способу оплати, а не від видів діяльності (реалізація товарів і послуг).

Слід зазначити, що під звільнення від РРО/ПРРО на підставі норм, зазначених у п. 12 ст. 9 ЗУ «Про застосування РРО», підпадають платники, у яких неможливо визначити місце проведення розрахунків (послуги в режимі онлайн з аналогічним видом оплати).

Реквізити в чеку РРО

З настанням 2022 р. штрих-код акцизної марки стане обов’язковим реквізитом у чеку РРО/ПРРО для платників, що реалізують алкогольні напої (на підставі ЗУ №5600 від 30.11.2021 р.), а штрих-код товару (на відміну від реквізиту «цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої») буде знаходити своє відображення в чеку РРО/ПРРО за бажанням платника, оскільки вимога про таке відображення нормами законодавства не передбачена.

Разом з тим, РРО/ПРРО, які почали використовуватися після 01.08.2020 р., мають використовувати в чеку обов’язковий реквізит «QR-код», в якому відображається інформація про проведену розрахункову операцію.

Звісно, відсутність обов’язкового реквізиту призведе до невизнання чеку розрахунковим документом з відповідним накладенням штрафу в розмірі 100% від здійсненої розрахункової операції при першому порушенні і 150% при наступних.

Таким чином,

  • з початку 2022 р. від застосування РРО/ПРРО звільнені виключно ФОП, що обліковуються на 1 групі єдиного податку;
  • не підпадають під вимогу про використання РРО/ПРРО ФОП 2, 3, 4 груп у випадках відсутності проведення розрахункової операції у разі:
  1. здійснення переказу коштів за товар з розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок, відкритий в установі банку, без застосування платіжних карток,
  2. зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок продавця в касі банку,
  3. зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок продавця з використанням програмно-технологічних комплексів самообслуговування, які належать банківським та небанківським фінустановам;
  • звільнення від застосування РРО/ ПРРО поширено на платників, якими надаються послуги, а оплата за них отримується виключно дистанційно (шляхом застосування інтернет-еквайрингу чи інтернет-банкінгу);
  • починаючи з 2022 р. для РРО/ ПРРО, які на знаходяться обліку в контролюючому органі після 01.08.2020 р., обов’язкові реквізити у чеку — штрихкод акцизної марки на алкогольні напої та QR-код.

Слід відзначити, що ФОП на єдиному податку 2, 3, 4 груп, які проводять діяльність через розрахункові рахунки, відкриті в установах банку, звільнені від застосування РРО/ПРРО на підставі п. 2 ст. 9 ЗУ «Про застосування РРО».

І наостанок. Випереджаючи питання, де взяти відповідне програмне забезпечення для застосування у розрахункових операціях, повідомляємо: ДПС України створено та запущено безкоштовне програмне забезпечення, яке може бути встановлене на будь-який пристрій, що працює на операційній системі Windows або Android.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати