26 червня 2023, 14:54

Що держава гарантує багатодітним сім’ям?

Михайло Тарчинець
Михайло Тарчинець студент 2 курсу Національного університету "Острозька академія"

Багатодітні сім'ї стикаються з різними викликами та питаннями, які під час воєнного стану є особливо актуальними. Вони пов'язані здебільшого з фінансами, доступом до належної освіти та медичної допомоги. Це стосується і підтримки батьківського виховання та пов’язаних з цим проблем, які постають через зростання кількості дітей у сім'ї. Забезпечення гарантій для багатодітних сімей стає надзвичайно важливим і потребує уваги як з боку громадськості, так і з боку законодавців.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За останніми даними Міністерства соціальної політики, в Україні станом на 01.02.2018 проживає 333 187 багатодітних сімей. Загалом у них налічується понад 1 151 280 дітей.

Що означає статус багатодітна сім’я?

Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – це чоловік та жінка, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, проживають разом та виховують трьох і більше дітей. Також це може бути батько або мати, які проживають з трьома і більше дітей та самостійно їх виховують.

За законом до складу багатодітної сім’ї також включаються діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, – до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Які пільги гарантує багатодітним сім’ям держава?

Окремого закону, який би передбачав пільги для багатодітних сімей, немає. Проте вони чітко визначені у ст. 13 закону України «Про охорону дитинства».

Загалом для багатодітних сімей передбачені такі пільги:

1) 50% знижка плати за користування житлом (квартирна плата);

2) 50% знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб;

3) 50% знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50% від затверджених тарифів.

Для дітей із багатодітних сімей у статті передбачені такі пільги:

1) безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;

2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;

3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

4) безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі). У разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду, електронний квиток видається на безоплатній основі;

5) безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей».

Соціальні виплати для багатодітних сімей

Постанова Кабінету Міністрів України №250 від 13.02.2019 передбачає порядок виплати допомоги для дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях. У 10 пункті цієї постанови зі змінами внесеними згідно з постановою КМУ №118 від 16.02.2022, зазначено, що допомога призначається в розмірі 2100 грн.

Призначення державної допомоги починається з народження третьої дитини та продовжується щомісячно до того моменту, коли дитина досягне 6-річного віку, починаючи з місяця, в якому була подана заява разом з усіма необхідними документами.

Також у постанові наголошено, що виплати припиняються у разі нецільового використання коштів, незабезпечення повноцінних умов для проживання дитини, влаштування дитини на державне утримання, зарахування дитини до інтернату або втрати статусу багатодітної сім’ї.

Як отримати статус багатодітної сім’ї?

Насамперед необхідно подати заяву особисто або шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом). Пакет документів, який потрібний для отримання статусу, містить у собі:

1) заяву одного з батьків для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї;

2) копію довідки із закладу освіти або свідоцтва про народження дитини;

3) копію свідоцтва про народження дитини та свідоцтва про шлюб батьків;

4) копії паспорта громадянина України батьків та копії посвідки на проживання.

Також варто зауважити, що під час повномасштабної війни багатодітні сім'ї отримують допомогу від держави та міжнародних організацій. Також держава виконує всі соціальні зобов'язання перед багатодітними батьками.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати