29 грудня 2023, 11:49

Відшкодування та компенсація пошкодженої нерухомості внаслідок російської агресії: порядок, документи, практичні нюанси

Владислав Полтавський
Владислав Полтавський «АО «Бачинський та партнери»» юрист практики приватних клієнтів та вирішення спорів

У цій статті спробуємо коротко та доступно висвітлити питання щодо відшкодування та компенсації знищеного чи пошкодженого внаслідок повномасштабного вторгнення нерухомого майна та об’єктів будівництва.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відшкодування та компенсація, в чому різниця?

Варто зазначити, що у правовому вимірі є окремі підстави, умови та порядок відшкодування та компенсації пошкодженої у війні нерухомості. У зв’язку із наведеним потрібно чітко розуміти різницю між цими двома поняттями.

Наріжним каменем для розмежування є те, що у правовому полі відшкодування повинно здійснюватися саме винною у завданні шкоди стороною, тобто, у досліджуваному питанні — росією. Коли ж йдеться про вчинення Україною певних соціальних заходів, направлених на допомогу, відновлення становища постраждалих власників нерухомості, тоді й слід говорити про компенсацію.

Щодо відшкодування, варто зазначити вкрай важливе рішення національного Верховного Суду, який ухвалив прецедентне рішення про непоширення на рф «судового імунітету», що і дозволяє тепер постраждалим звернутися до українського суду із позовом до рф для подальшого отримання відшкодування завданої шкоди.

Так, за звичайних обставин, згідно з нормами міжнародного права неможливо звернутися до національного суду із позовом проти іншої країни, яка у цьому випадку має так званий «судовий імунітет». Зазначене тривалий час створювало виключну правову проблему.

Водночас відповідно до постанови Верховного Суду від 14.04.2022 (справа №308/9708/19, посилання) як виключення, росія не має права посилатися на «судовий імунітет» у справах за позовами про відшкодування приватним особам шкоди, завданої військовим вторгненням.

Наявність підстав для виключення у цьому випадку дії «судового імунітету» була «випестована» Верховним Судом виходячи з аналізу відповідних норм міжнародного права, що визначають поняття та правила застосування «судового імунітету» країн, а також відповідної практики ЄСПЛ.

Щодо компенсації, то така, по суті, виходить з соціального характеру та функції нашої Держави й відповідних позитивних зобов’язань перед особою. Умови та порядок вжиття Україною компенсаційних заходів для відновлення стану постраждалих осіб були запроваджені спеціальним Законом (посилання) та прийнятою для його реалізації Постановою (посилання). Зазначена державна програма дістала назву «єВідновлення».

Виплата росією відшкодування, як це має працювати?

Зараз ще лише напрацьовуються механізми щодо стягнення з рф відшкодування за завдані внаслідок збройної агресії збитки.

Один зі шляхів — це використовувати для відшкодування грошові кошти, здобуті за рахунок майна рф, розташованого на території України, що мають розподілятися через відповідний спеціальний фонд.

Також пропрацьовуються питання щодо забезпечення визнання та виконання іншими країнами рішень національних судів щодо притягнення рф до відповідальності за завдану шкоду. Зазначене дозволило б використовувати для відшкодування активи рф, розташовані в інших юрисдикціях на територіях інших країн.

Шлях до реалізації зазначених заходів зі стягнення з рф відшкодування є складним, на разі вживаються попередні організаційні заходи для забезпечення можливості такого стягнення.

Водночас Україною вже запущена державна програма з надання потерпілим власникам нерухомості компенсації за рахунок бюджетних асигнувань.

Компенсація за знищення чи пошкодження нерухомості

За знищення чи пошкодження якого майна можлива компенсація

До таких належать наступні об’єкти на території України та які були пошкоджені чи зруйновані внаслідок збройної агресії росії:

- квартири та інші житлові приміщення;

- садиби, садові будинки та дачі;

- квартири та інші житлові приміщення у недобудованих будівлях, за умови, що на момент знищення/пошкодження було набуте право на їх будівництво та вже були зведені опорні й зовнішні огороджувальні елементи

- недобудовані садиби, садові та дачні будинки, за умови, що на момент знищення/пошкодження було набуте право на їх будівництво та вже були зведені опорні й зовнішні огороджувальні елементи;

Закон не поширюється на об’єкти, які станом на 24.02.2022 розташовані на окупованій території.

Водночас знищеними вважаються такі об’єкти, які технічно неможливо або ж економічно недоцільно відновлювати.

В іншому разі об’єкт вважатиметься пошкодженим.

У який спосіб відбувається компенсація

Щодо пошкодженого майна, то компенсація надається в один із наступних шляхів:

- виконання робіт, направлених на відновлення об’єкта (зокрема, розробка проєкту будівництва, його експертне погодження, безпосереднє будівництво тощо);

- надання будівельних матеріалів для самостійного виконання потерпілим необхідних робіт.

Щодо знищеного майна, компенсація є наступною:

- перерахунок грошових коштів на рахунок потерпілого зі спеціальним режимом для здійснення фінансування спорудження садиби, садового будинку чи дачі;

- фінансування придбання потерпілим квартири, іншого житлового приміщення, садиби, садового будинку чи дачі з використанням такого інструменту як житловий сертифікат.

Житловим сертифікатом, що використовується для забезпечення компенсації за знищене майно, є спеціальний сертифікат, що посвідчує зобов’язання зі здійснення в інтересах потерпілого виплат за придбання ним нерухомості (у тому числі через інвестування у спорудження майбутніх об’єктів) у встановленій у сертифікаті сумі.

Розмір компенсації визначається зважаючи на площу знищеного об’єкта та вартість одного квадратного метра його площі.

Хто має право на компенсацію? Які особи мають пріоритет?

Право на компенсацію мають громадяни України, які є:

- власниками вищезазначених пошкоджених чи знищених об’єктів;

- замовниками будівництва зі спорудження знищеної чи пошкодженої садиби, садового та дачного будинку, за умови, що на момент знищення/пошкодження було набуте право на будівництво та вже були зведені опорні й зовнішні огороджувальні елементи;

- інвесторами, які «вклалися» у спорудження квартир чи інших житлових приміщень у багатоквартирних будинках та інших будівлях;

- члени кооперативів, які викупили об’єкт (квартиру чи інше житлове приміщення, садибу, садовий будинок чи дачу), але не оформили право власності на нього,

- спадкоємці вищезазначених осіб;

Щодо ж до організацій, то право на компенсацію зараз визнане за ОСББ, управителями та іншими особами, що здійснюють утримання багатоквартирних будинків — за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.

Не мають права на компенсацію особи, які:

- «підсанкційні» особи;

- які мають судимість за злочини проти національної безпеки;

- спадкоємці двох вищезазначених категорій.

Щодо пріоритету, то право на нього мають:

- учасники бойових дій;

- особи, які внаслідок війни мають інвалідність;

- члени сім’ї загиблих (померлих) захисників та ветеранів війни;

- призвані на службу під час мобілізації, на особливий період після 24.02.2022, яким не надали статусу учасник бойових дій;

- багатодітні;

- які мають І чи ІІ групу інвалідності.

Увага, якщо є пріоритет на отримання компенсації за декілька знищених об’єктів нерухомості, такий пріоритет поширюється на один знищений об’єкт на вибір постраждалого.

Як звернутися за отриманням компенсації? Які документи потрібні?

Для отримання компенсації необхідно звернутися із відповідною заявою до спеціальної комісії, уповноваженої на розв'язання питань щодо компенсації за знищення/пошкодження нерухомості на відповідній території.

Строк звернення — період дії воєнного стану та один рік після його припинення чи скасування на території, де розташована (була розташована) нерухомість.

Щодо кожного об’єкта подається окрема заява.

У разі, якщо об’єкт перебував у спільній власності, заява подається кожним співвласником окремо або ж одним співвласником за всіх.

Заяву можна подати в такі способи:

- паперова форма — через ЦНАП, нотаріуса чи орган соцзахисту населення;

- електронно – через «Дію».

Залежно від об’єкта та інших обставин, до заяви потрібно долучати:

- документи про право власності на знищений об’єкт (якщо таке не зареєстроване у відповідному державному реєстрі);

- документи про право на виконання будівництва зі спорудження знищеної «недобудови», (якщо такі відомості відсутні в електронній системі у сфері будівництва);

- документи, що засвідчують права інвесторів у будівництво щодо спорудження знищеного об’єкта, та документи, що підтверджують інвестування;

- документ, який підтверджує, що громадянин є членом кооперативу та здійснив викуп об’єкта, сплативши повну вартість;

- свідоцтво про право на спадщину (у разі подання заяви спадкоємцем потерпілого);

- документи на підтвердження пріоритетного права на компенсацію;

- документи, фото, а також відеофіксація до/після знищення об’єкта (за наявності).

Документи подаються в копіях, які засвідчуються особистим підписом (у разі подання через «Дію» — електронним підписом).

Порядок розгляду звернень та надання компенсації

Після надходження до спеціальної комісії заяви про надання компенсації та долучених до неї матеріалів, комісія вживає визначені законом заходи з встановлення наявності підстав для компенсації, отримання чи витребування необхідних додаткових відомостей, обстеження об’єкта та інші необхідні дії для прийняття законного рішення, та, за наявності підстав, забезпечення здійснення компенсації.

Строк розгляду комісією звернення про компенсацію не повинен перевищувати 30 днів. Такий строк може бути продовжений ще на 30 днів.

У разі задоволення заявипотерпілий отримує компенсацію в один із вищеописаних способів, а саме:

- шляхом перерахування грошових коштів на фінансування спорудження садиби, садового будинку чи дачі;

- шляхом підтвердження та перерахування коштів на придбання нового об’єкта (зокрема внаслідок інвестування), яке здійснюється внаслідок розгляду звернення власника житлового сертифіката на покриття витрат на придбання нової нерухомості.

Висновки

Хоча ще тільки напрацьовуються механізми зі стягнення з рф відшкодування шкоди, завданої, зокрема, внаслідок знищення чи пошкодження майна через повномасштабне вторгнення, паралельно із тим Україною вже було запроваджено працюючу, хоча й поки що в тестовому режимі, програму з надання компенсацій потерпілим власникам нерухомості й об’єктів будівництва. 

Водночас варто зазначити, що компенсація здійснюється в порядку черговості та в межах наявного обсягу коштів на небюджетних рахунках Мінінфраструктури, а тому ефективність програми повністю залежить від наявного обсягу фінансування.

Відкритим також залишається питання щодо компенсації юридичним особам та за пошкоджену/знищену нежитлову нерухомість.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати