31 серпня 2023, 21:20

Пенсійний збір під час купівлі житлової нерухомості

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Ігор Ясько
Ігор Ясько «Winner» керуючий партнер

Купуєте квартиру або іншу нерухомість? Пам’ятайте, що маєте обов’язок сплатити 1% від ціни договору до Пенсійного фонду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це збір на обов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі нерухомого майна, який відповідно до п.п. 7, 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» сплачують:

1) підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України;

2) підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно.

Сьогодні ми поговоримо саме про придбання житла. Законодавство визнає нерухомим майном житловий будинок або його частину, квартиру, садовий будинок, дачу, гараж, іншу постійно розташовану будівлю, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно із Податковим кодексом України (п. 15–1 Постанови Кабміну від 3 листопада 1998 року №1740).

Збір на нерухомість сплачується за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. Тепер розберемося з винятками. 1% вартості угоди можуть не сплачувати:

• державні підприємства, установи й організації, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів;

• установи та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами та привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;

• громадяни, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше;

• також збір не сплачується при інвестуванні в будівництво житла.

Дуже довго у законодавстві існувала колізія, за якою покупці першої у своєму житті нерухомості нібито звільнялися від сплати збору, але водночас за Порядком №1740 нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна могло здійснюватися лише за наявності платіжного доручення щодо сплати пенсійного збору. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса.

Лише у 2020 році Кабмін спробував виправити це Постановою №866, додавши у п.п. 15–2 і 15–3 нові абзаци. З 2020 року нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. Тепер особи, які купують житло вперше, можуть зробити такі кроки:

  • подати заяву про те, що покупець не має та не набував права власності на житло (в тому числі не приватизував, не успадкував, не отримав у дар, не купував, зокрема, як частку в спільному майні подружжя);
  • надати відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (зокрема з архіву) про відсутність зареєстрованих прав власності на житло;
  • надати дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду (довідки з місць проживання (після 1992 року) з міських, районних чи сільських рад).

Якщо покупець перебуває у черзі на отримання житла, це можна підтвердити документом з органу ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, наприклад, у відділі обліку і розподілу житлової площі РДА. І тут вже до справи долучаються бюрократія і складнощі з наданням довідок з архіву, наприклад, черезпожежі від влучань снарядів, втрату документів під час перевезення тощо, а такожнеможливість доступу доних на окупованих територіях, зокрема тих, якінепідконтрольні українським органамз 2014 року.

Нотаріуси не можуть обмежитися лише заявою особи, а тому деякі покупці вирішують все ж платити пенсійний збір, але не знають про те, що його можна повернути у судовому порядку, навіть якщо квартиру придбали кілька років тому. Строк подання позову не закріплений, тобто якщо ви придбали нерухомість чотири або п’ять років тому, ви можете повернути сплачений збір. Але є нюанс — зробити ви це повинні протягом шести місяців із дня отримання відмови ПФУ у поверненні безпідставно сплачених грошових коштів. І про це детальніше: алгоритм повернення сплаченого пенсійного збору особою, яка не повинна була цього робити, наводимо нижче.

Алгоритм повернення сплаченого пенсійного збору

Крок 1. Звернутися до територіального управління Пенсійного фонду і написати заяву в довільній формі. У заяві описати умови придбання житла і додати договір купівлі-продажу, підтвердити факт сплати пенсійного збору, додати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка підтвердить, що придбане житло є першим придбаним нерухомим майном. І не забути про довідку з реквізитами рахунку, на який треба повернути кошти.

Крок 2. Дочекатися та отримати лист із відмовою ПФУ у поверненні сплачених коштів. Цей пункт обов’язковий, тому що далі з адвокатом покупець повинен оскаржити бездіяльність органу в судовому порядку. Тут вам допоможе Постанова Верховного Суду №372/1350/17 від 14 серпня 2019 року: «Якщо держава не створила правовий механізм перевірки інформації про придбання нерухомості вперше, то вона в особі Пенсійного фонду України і зобов’язана доводити, що особа придбала житло не вперше». Отже, держава, намагаючись врегулювати певний вид суспільних відносин, повинна була забезпечити й можливість виконувати цей механізм. Якщо ж ні, то усі негативні наслідки покладаються саме на державу, а не на особу.

Крок 3. Територіальне управління ПФУ оформлює подання до Держказначейства, долучаючи копію рішення суду, оригінал квитанції та заяву платника збору, у якій зазначаються реквізити для повернення коштів.

Отже, якщо купуєте квартиру — готуйте додаткові кошти на сплату пенсійного збору, але якщо це перше ваше придбане житло, за наявності довідок і при оформленні заяви нотаріус може звільнити покупця від сплати додаткового 1%. Якщо не вдалося зібрати пакет документів, доведеться пройти процедуру повернення грошей через суд, але є гарна новина — судова практика у цьому питанні позитивна для покупця.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати