15 березня 2024, 14:02

Проблема обчислення строків досудового розслідування у об’єднаних кримінальних провадженнях

Ангеліна Печериця
Ангеліна Печериця «Main Business Partner» юристка

Проблема обчислення строків досудового розслідування у випадку об’єднання кримінальних проваджень стала предметом жвавих обговорень. За загальним правилом, строк досудового розслідування починався з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У березні 2018 році до Кримінального процесуального кодексу внесено зміни, внаслідок чого було введено обмеження термінів досудового розслідування. Кримінальне провадження могло бути закрито, якщо протягом 12–18 місяців (залежно від тяжкості злочину) нікому не оголошено про підозру.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак з 1 січня 2024 року, на підставі Закону №10060, Кримінальний процесуальний кодекс зазнав чергових змін і строк досудового розслідування почав обраховуватися з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду. У такий спосіб попередні правки були скасовані, а строк досудового розслідування фактично став безстроковим.

Отже, виникає певна колізія, коли декілька кримінальних проваджень, в яких досудові розслідування почалися до та після змін Кримінального процесуального кодексу, об’єднують чи виділяють  в окреме провадження.

Певні висновки з цього питання надані Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду, який зазначає, що обрахунок строків досудового розслідування є індивідуальним для кожного кримінального провадження і залежить від багатьох факторів.

Наприклад, розглядаючи питання обчислення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні Nº12018060260000003, суд встановив, що відомості до ЄРДР були внесені 04.01.2018 року, але нікому не було повідомлено про підозру та не вручено обвинувального акта. Надалі, після змін в законодавстві, слідчим змінено кваліфікацію злочину, а прокурором виділено справу в окреме провадження. Отже, внесення змін до ЄРДР та направлення прокурором обвинувального акту до суду здійснено вже після набуття чинності змінами до КПК. Колегія суддів Верховного Суду, розглядаючи питання можливості закриття даного кримінального провадження, погодилася з позицією суду першої інстанції, де зазначено, що в зв’язку з тим, що з дня повідомлення про підозру до дня направлення обвинувального акта до суду закінчився строк досудового розслідування кримінальне провадження може бути закрито. 

В аспекті цього ж питання на розгляд Касаційного кримінального суду винесено питання щодо належного суб’єкта продовження строку досудового розслідування у об’єднаному кримінальному провадженні з різними режимами обчислення строків. Одні судді вважають, що продовжувати строки повинен слідчий-суддя, інші переконані, що має застосовуватися правовий режим, що діяв на момент внесення відомостей до ЄРДР по провадженню, яке почалось раніше. 

Оскільки в об’єднаних кримінальних провадженнях кожен епізод справи зареєстрований у період дії різних редакцій вказаної норми, судді, ухвалюючи процесуальні рішення, зіткнулися зі складністю обрання належної.

Для вирішення цього питання колегія суддів Верховного Суду навіть передала справу на розгляд об’єднаної палати, яка визначила, що порядок і підстави проведення процесуальної дії і прийняття процесуального рішення визначаються положеннями КПК України, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення, а не датою внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР.

Рішення об'єднаної палати Верховного Суду чітко окреслює, що строки досудового розслідування в об'єднаних кримінальних провадженнях не можуть продовжуватися за правилами попередньої редакції КПК, якщо після 15 березня 2018 року (дати набуття чинності оновленого КПК) у межах цих проваджень були прийняті певні процесуальні рішення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати