10 лютого 2020, 9:43

AML-реальність ЄС: підвищення прозорості та обмеження анонімності

Марія Загрядська
Марія Загрядська радник Avidbiz

10.01.2020 р. підійшов дедлайн для Директиви 2018/843/EU Європейського Парламенту та Ради ЄС про внесення правок у Директиву 2015/849/ЕU про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування тероризму, а також про внесення правок у Директиви 2009/138/EU, 2013/36/EU. Ці правила є п'ятим оновленням «Антивідмивної» Директиви ЄС (далі - 5AMLD).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Держави-члени повинні привести своє законодавство у відповідність до вимог 5AMLD до 10.01.2020 р. під тиском можливих санкцій від Європейської Комісії. Нове законодавство вимагає, щоб всі банки та інші суб'єкти господарювання, що здійснюють фінансові операції в межах ЄС (далі — Оbliged entities), дотримувалися вимог, викладених в 5AMLD, що збільшує відповідальність фінансових організацій за проведення належної перевірки клієнтів та інформування про підозрілу діяльність відповідних органів влади.

На додаток до юридичних та фізичних осіб, які вже підпадають під дію Четвертої Директиви ЄС з боротьби з відмиванням грошей (4AMLD), 5AMLD розширює визначення «obliged entities» та включає інші професійні суб'єкти господарювання: аукціонні будинки, арт-дилерів (ціни понад 10 тис. євро), агентів з нерухомості, провайдерів електронних гаманців (custodian wallet providers), віртуальні платформи-обмінники валют, а також осіб, які надають послуги, пов'язані з податками.

Віртуальні валюти

5AMLD уточнює визначення «віртуальних валют» і «провайдерів електронних гаманців», встановлює вимогу про імплементацію цих юридичних визначень у національні AML-законодавства держав-членів.

«Віртуальні валюти» в розумінні 5AMLD — це цифрове визначення вартості, яке не випускається та не гарантується центральним банком чи державним органом, не обов'язково прив'язане до законно випущеної валюти та не має юридичного статусу валюти або грошей, але приймається юридичними чи фізичними особами як засіб обміну, а також може переказуватися, зберігатися чи торгуватися в електронному форматі.

«Провайдери електронних гаманців» у розумінні 5AMLD — це суб'єкти господарювання, які надають послуги із захисту приватних криптографічних ключів від імені своїх клієнтів, зберігання та переказу віртуальних валют.

5AMLD підкреслює збалансований, але пропорційний підхід до захисту технічних досягнень, водночас дозволяючи компетентним органам контролювати використання віртуальних валют за допомогою певних інструментів, необхідних перевіряючим суб'єктам. З метою зниження ризиків, пов'язаних з анонімністю віртуальних валют і можливих зловживань такими валютами у злочинних цілях, очікується, що національні підрозділи фінансової розвідки (FIUs) отримають або повинні бути забезпечені інформацією, яка дозволяє їм пов'язувати адреси віртуальних валют з особистістю власника віртуальних валют. Це ставить під сумнів анонімність криптовалют.

Платформи обміну віртуальної валюти повинні будуть прийняти нову нормативну базу, викладену в директиві, для виявлення та зниження ризиків щодо AML, пов'язаних з платіжними продуктами та віртуальною валютою. Провайдери обмінних послуг із віртуальної валюти у фіат зобов'язані розробляти та впроваджувати AML-політики й ефективні механізми для застосування заходів належної перевірки клієнтів (Client Due Diligence), виконувати вимоги перевірки особистості клієнта за 5AMLD, а також ефективно відстежувати та повідомляти про підозрілі операції до відповідних органів. Відтепер 5AMLD вимагатиме від держав-членів ЄС забезпечити реєстрацію провайдерів послуг обміну між віртуальними, національними валютами та провайдерів електронних гаманців.

Криптосектор бізнесу вже почав реагувати на нове законодавство: криптобіржі закриваються чи змінюють свої адреси, виїжджаючи з ЄС до більш дружніх юрисдикцій. Як приклад, можна навести біржу KyberSwap, що переїжджає з Мальти до БВО, або Deribit, що переїжджає з Нідерландів до Панами.

Передплачені картки

Оновлені вимоги 5AMLD також спрямовані на вирішення проблеми анонімності, пов'язаної з використанням передплачених карток, оскільки вони часто використовуються як інструменти для фінансування терористичних атак. Щоб усунути анонімність, фінансові установи відтепер повинні будуть ідентифікувати власників оплачених карток на суму від 150 євро (зменшення попереднього порога у 250 євро), як і всіх клієнтів за транзакціями з віддаленими платежами, що перевищують 50 євро. Ці пороги додатково можуть бути понижені державами-членами ЄС, але в жодному випадку не збільшені. Окрім того, Директива вимагає, щоб транзакції з анонімними передплаченими картками, випущеними за межами ЄС, обмежувалися тільки операціями з країнами, які достатньою мірою відповідають вимогам, викладеним у чинній структурі Директиви ЄС про AML.

Платіжні системи та засоби контролю повинні бути протестовані на предмет порогових значень для сум транзакцій з передплаченими картками, а також на предмет можливості коригування відповідно до переглянутих вимог в 5AMLD та можливості ідентифікувати, а потім у разі потреби — відхилити платежі, зроблені за допомогою анонімних передплачених карток, випущених в юрисдикціях, які мало відповідають стандартам AML в ЄС.

Реєстри бенефіціарів

Ключовою зміною, прийнятою в 4AMLD, була вимога про створення реєстрів бенефіціарних власників у державах-членах ЄС, які зобов'язані отримувати та зберігати адекватну, точну й актуальну інформацію про юридичних осіб, трасти та аналогічні юридичні інструменти, які створені або управляються в межах їхніх відповідних юрисдикцій. 5AMLD встановлює вимогу про те, щоб кожна держава-член створювала механізми перевірки для підвищення точності інформації та надійності таких реєстрів бенефіціарів юридичних осіб, зареєстрованих на його території.

Інформація, доступна у файлах KYC (Знай свого клієнта), повинна бути перевірена на повноту, а також мають бути розроблені заходи для збору інформації, щоб зменшити будь-які прогалини в даних про бенефіціарних власників. Періодичні перевірки KYC варто використовувати як можливість отримати або підтвердити наявну інформацію про бенефіціара. Наприклад, в Австрії реєстр називається «The Austrian Beneficial Owner Register Act (Wirtschaftliche Eigentumer Registergesetz — WiEReG)» та набув чинності 15.01.2018 р. (Посилання на цей та інші ресурси, зазначені у матеріалі, доступні в онлайн-версії публікації).

У Бельгії Закон від 18.09.2017 р. про запобігання відмиванню грошей і фінансування тероризму та обмеження використання готівки набув чинності 16.10.2017 р. Головна рада нотаріусів Іспанії створила базу даних про бенефіціарів. Відповідно до Royal Decree Law 11/2018, зобов'язані суб'єкти можуть мати доступ до бази даних після виконання зобов'язання з ідентифікації UBO. Проте реєстр не є публічним, але планується формування відкритого реєстру. Відповідні AML поправки до Money Laundering Act (Geldwаschegesetz; GwG) Германії набрали чинності 26.06.2017 р.

Розширення співпраці та обміну інформацією між підрозділами FIUs і наглядовими органами ЄС

Щоб розширити та спростити доступ до інформації про особу власників рахунків, 5AMLD вимагає від держав-членів створення централізованих реєстрів банківських рахунків або систем пошуку для ідентифікації власників банківських та ощадних рахунків, сейфів, а також їхніх бенефіціарних власників та довірених осіб (до 10.09.2020 р.).

Інформація має бути доступна для пошуку та безпосередньо доступна для FIUs негайним і безперешкодним чином, а також повинна включати таку інформацію:

• власник рахунку — ім'я та інші ідентифікаційні дані, які вважаються прийнятними відповідно до національних положень, або унікальний ідентифікаційний номер;

• бенефіціарний власник — ім'я та інші ідентифікаційні дані, які вважаються прийнятними відповідно до національних положень, або унікальний ідентифікаційний номер;

• банківський або ощадний рахунок — номер IBAN і дати відкриття та закриття рахунку, залежно від обставин;

• сейф — ім'я орендаря, термін оренди та інші ідентифікаційні дані, які вимагаються відповідно до національних положень, або унікальний ідентифікаційний номер.

Відповідно до 5AMLD, повноваження FUIs були розширені: дозволено запити на інформацію від будь-якого obliged entity без надання звіту про підозрілу операцію або ідентифікації основного злочину. Таким чином, директива спрямована на те, щоб зробити інформацію легкодоступною для FUIs та органів фінансового моніторингу, одночасно вирішуючи будь-які проблеми в обміні інформацією між державами-членами. У процесі обробки цих інформаційних запитів може знадобитися навчання кадрів щодо чинних законів про конфіденційність даних, використання даних про бенефіціарних власників та банківських рахунків у центральних регістрах і нових процесах надання інформації в FUIs.

Ризикові країни

5AMLD вимагає більш строгих перевірок фінансових потоків з ризикованих країн третього світу до ЄС. Вдосконалені заходи Due Diligence щодо клієнтів з таких країн, які, на думку Комісії ЄС, представляють підвищений ризик відмивання грошей, ще будуть розширені. Наразі перелік складають 23 країни, але Комісія планує його розширити щодо AML: Афганістан, Американське Самоа, Багами, Ботсвана, Демократична Народна Республіка Корея, Ефіопія, Гана, Гуам, Іран, Ірак, Лівія, Нігерія, Пакистан, Панама, Пуерто-Рико, Самоа, Саудівська Аравія, Шрі-Ланка, Сирія, Тринідад і Тобаго, Туніс, Віргінські острови США, Ємен.

Держави-члени матимуть право вимагати додаткових заходів, таких як використання банківських рахунків, відкритих у країнах ЄС або з еквівалентними стандартами AML, для першої транзакції в ділових відносинах. Держави-члени можуть ввести додаткову розширену юридичну перевірку, таку як зобов'язання на подання звітності з фінансових операцій з контрагентами з третіх країн із високим рівнем ризику або обмеження заснування компаній приватними особами з третіх країн із високим рівнем ризику або заснування компаній своїми громадянами в таких країнах із високим рівнем ризику.

Приклад імплементації 5AMLD в UK 

Сполучене Королівство (UK) виступає піонером в імплементації 5AMLD. 20.12.2019 р. уряд UK надав на розгляд Парламенту свій варіант з імплементації 5AMLD в національне законодавство – Правила 2019 року про боротьбу з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму (MLR 2019), якими вносяться зміни в положення про боротьбу з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та переказом коштів (інформація про платника) від 2017 р. Незважаючи на Brexit, 5AMLD буде імплементовано в UK в повному обсязі.

Законодавство UK регулює питання запровадження та ведення Реєстру осіб зі значним контролем (PSC) з 2016 р. Воно було оновлене відповідно до 4AMLD від 26.06.2017 р. Такий реєстр називається «Register of Persons with Significant Control»..

MLR 2019 також вводить нові правила щодо Client Due Diligence (CDD). У частині ідентифікації бенефіціара, перш ніж вступати в нові ділові відносини з компанією, на яку поширюються вимоги про реєстрацію бенефіціарного права (тобто режим PSC), відповідальний працівник повинен отримати від компанії або підтвердження про реєстрацію компанії в реєстрі PSC, або витяг із реєстру PSC. Якщо перевіряюча особа виявляє невідповідність між інформацією про бенефіціара, наявною в реєстрі PSC, та інформацією про бенефіціара, наданою компанією ході у процесі CDD, вона повинна повідомити про це в державні органи нагляду.

У MLR 2019 роз'яснюється, що перевіряючі особи можуть використовувати електронну ідентифікацію для процедури CDD, за умови, що засоби захищені від шахрайства і неправомірного використання. MLR 2019 розширює список осіб, які потрапляють під його регулювання, до аукціонних будинків, арт-дилерів, агентів з нерухомості, cryptoasset exchange providers, custodian wallet providers, а також осіб, які надають послуги, пов'язані з податками.

MLR 2019 також забороняє фінансовим установам приймати платежі, які здійснюються з використанням анонімних передплачених карток, випущених у країнах, що не входять в ЄС, за винятком випадків, коли країни випуску карток відповідають вимогам, які еквівалентні правилам AML в ЄС для цих продуктів.

5АMLD розширює наявну вимогу про проведення розширеного фінмоніторингу будь-яких ділових відносин або транзакцій з особою третьої країни з високим рівнем ризику. MLR 2019 роз'яснює, що це означає в UK: ділові відносини з особою з такої країни, транзакція підлягає CDD, якщо стосовно неї будь-яка зі сторін перебуває в такій країні.

Згідно MLR 2019, UK має до 10.09.2020 р. створити центральний реєстр або механізм електронного пошуку даних, який дозволяє ідентифікувати фізичних та юридичних осіб, які володіють чи контролюють банківські рахунки, ощадні рахунки або сейфи в UK. Криптовалютні біржі й гаманці будуть зобов'язані реєструватися в компетентних органах за місцем їх знаходження, зобов'язані виконувати правовий аудит клієнта (CDD) та подавати звіти про підозрілу діяльність (suspicious activity reports, SAR).

Як AML-реальність ЄС впливає на український бізнес?

Бізнесу важливо провести юридичний і технічний аудит внутрішнім або зовнішнім ресурсом на предмет виявлення ризиків з AML в ЄС. Також важливо переглянути партнерські схеми (з поточними провайдерами передплачених карток та криптобіржами), у подальшій роботі з використанням передплачених карток враховувати географію випуску карти.

Українським бенефіціарам потрібно бути готовими до періодичних перевірок і до звільнень сервіс-провайдерів у разі непроходження перевірок або до заморожування та закриття банківських рахунків. З огляду на позицію ЄС щодо ризикованих країн третього світу, для безпроблемного проходження комплаєнсу та перевірок KYC/AML, українським бенефіціарам необхідно бути готовими надавати документи на підтвердження джерела доходу, в тому числі податкові декларації. Варто зауважити, що Україна також долучається до AML-ініціатив світу. Зокрема, набрання чинності чекає AML-закону 2179, який наближає нашу країну до AML-стандартів ЄС.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати