20 січня 2021, 11:06

«Юристом я вирішив стати через моє прагнення до справедливості»

Опубліковано в №1 (731)

Олег Лазовський
Олег Лазовський директор юридичного департаменту АТ «Укрексімбанк»

Юридична служба Укрексімбанку була реорганізована за рішенням наглядової ради банку, в результаті чого у жовтні 2020 р. був створений юридичний департамент, тому весь минулий рік пройшов у банку під знаком змін. Як колектив втілював ці зміни і які цілі стоять перед ним, нам розповів директор юридичного департаменту АТ «Укрексімбанк» Олег Лазовський.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Укэксіт 2 замена — Зважаючи на те, що Укрексімбанк є державним, чи є різниця в юридичному супроводі державного банку порівняно з комерційним?

— Я працюю в банківській сфері вже понад 17 років, починаючи з 2002 р. з невеликими перервами. Зараз очолюю юридичний департамент Укрексімбанку, починав юрисконсультом І категорії в кримській філії іншого держбанку, однак жодного дня не працював у комерційному банку. Тому мені складно визначити різницю між юридичним супроводом державного та комерційного банку. Однак останні декілька років я працював у найбільшій українській юридичній фірмі, тому можу порівняти юридичний консалтинг та роботу інхауза, та ще й у держбанку.

Однозначно можу стверджувати, що це кардинально протилежні прояви однієї професії. У державних банках юристи не завжди цінують їх залучення підрозділами бізнесу до відпрацювання правових питань, не відчувають себе частиною єдиної команди, тоді як в юридичних фірмах клієнтоорієнтованість — чи не найважливіший критерій оцінки юристів. Також є суттєві відмінності в питаннях мотивації — в юридичному бізнесі юристи намагаються працювати більше, адже це практично завжди означає заробляти більше, а для інхаузів це правило не завжди працює, і це має змінитися.

— Які «знакові» спори у банківській сфері Ви могли б назвати? Поділіться найцікавішою справою з Вашого досвіду за останній рік.

— Зважаючи на те, що останні роки я як адвокат переважно займався судовим захистом прав кредиторів, про судові справи можу розповідати годинами. В минулому році Верховний Суд ухвалив цілу низку судових рішень у банківських спорах. Зокрема, у травні була оприлюднена правова позиція Великої Палати Верховного Суду щодо неможливості одночасного застосування ст. 1048 та 625 Цивільного кодексу України, оскільки поведінка боржника не може бути одночасно правомірною та неправомірною, тому за період до прострочки боржника підлягають стягненню проценти, а за період після такої прострочки застосовується захід відповідальності за порушення грошового зобов'язання.

У вересні була оприлюднена правова позиція Великої Палати щодо того, що договір купівлі-продажу акцій банку державою не є адміністративним договором та не може бути визнаний нечинним. А вже у листопаді об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду оприлюднила правову позицію, згідно з якою не можуть бути визнані недійсними кредитні договори, кошти за якими надавалися для забезпечення фінансування господарської діяльності юридичних осіб, з підстав обмеження прав споживача через несправедливі умови договору.

— Запит на аутсорсинг юридичних послуг залежить від розміру та структури юридичної служби. Чи великий юридичний департамент в Укрексімбанку?

— Юридична служба Укрексімбанку, як і усі інші самостійні підрозділи головного банку, була реорганізована за рішенням наглядової ради банку. В результаті у жовтні 2020 р. був створений юридичний департамент, що складається з трьох управлінь, які відповідають за правове забезпечення загальнобанківського, кредитного та міжнародного напрямів діяльності. В департаменті та в юридичній службі в філіях банку в усіх областях України загалом працює 80 юристів.

— У яких питаннях без залучення юрфірм ніяк не обійтися? Які питання повністю віддаєте на аутсорсинг?

— З огляду на досить великий власний штат юристів Укрексімбанку та їх високий рівень кваліфікації, ми звертаємось до зовнішніх юридичних консультантів лише у виключних випадках. Здебільшого це стосується вирішення нестандартних для банку правових проблем, питань застосування іноземного права та врегулювання нетипових спорів та спорів поза межами України. Обсяг правових питань, що постійно виникають у діяльності банку, дозволяє уникнути негативних наслідків так званого простою в роботі штатних юристів, тож на даний час для нас питання аутсорсингу неактуальне. Якщо бути відвертим, у планах розвитку юридичного департаменту не виключаю надання банком послуг юридичного аутстаффінгу.

— Назвіть, будь ласка, критерії, на яких варто акцентувати увагу під час вибору зовнішнього радника. Чи звертаєте увагу на рейтинги юридичних компаній (міжнародні та національні)?

— Безумовно, одним з критеріїв вибору зовнішнього юридичного радника в Укрексімбанку є визнання у міжнародних та національних рейтингах юридичних фірм. Можу виділити рейтинги, яким довіряє банк, — The Legal 500, Chambers Europe, Who's Who Legal, «Юридичної практики» та «Юридичної Газети». При цьому ми звертаємо увагу не лише на рейтинги фірм, а й на особисте визнання юристів цих фірм у галузях права, що цікаві для банку. Укрексімбанк є одним з найбільших банків України, тому ми прагнемо працювати лише з найкращими та найбільшими юридичними фірмами з бездоганною діловою репутацією, що забезпечують найвищий рівень якості своїх послуг. І особисто для мене одним з ключових критеріїв вибору зовнішнього юридичного радника є склад команди, що буде працювати над нашим проєктом, адже саме юристи забезпечують досягнення кінцевого результату та гарантують комфорт від співпраці.

— З яким зовнішнім радником Ви б не стали працювати?

— Укрексімбанк є державним банком, тому дуже прискіпливо ставиться до вибору зовнішніх юридичних радників. Ми ніколи не будемо співпрацювати з юридичними компаніями з сумнівною репутацією, з фірмами, що не мають достатнього рівня компетенції, та з юристами, які активно працюють проти банків-кредиторів, використовуючи сумнівні правові позиції.

— Укрексімбанк має зразкову ділову репутацію на міжнародному та вітчизняному фінансових ринках. Як робота юридичного департаменту пов'язана з репутацією банку?

— Юридична служба Укрексімбанку має на меті мінімізацію можливих правових ризиків банку з дотриманням суворих корпоративних стандартів належного ставлення до клієнта. Особливо важливо це у кредитних правовідносинах, адже від якісної правової експертизи на етапі видачі кредитних коштів залежать комфорт банку в подальшій співпраці з позичальниками і недопущення значних фінансових втрат. Варто відзначити, що держбанки особливо вразливі до втрати репутації, оскільки час то стають жертвами незаконної діяльності з боку недобросовісних боржників. Однак Укрексімбанку вдається уникати таких репутаційних втрат з огляду на відсутність істотних юридичних ризиків імовірності ухвалення негативних для банку судових рішень. У нашого банку просто вражаюча позитивна статистика судових спорів — майже 98% усіх судових рішень ухвалено на його користь!

— Що додає Вам оптимізму в роботі?

— Не секрет, що період трансформації — це надскладний етап у роботі будь-якого колективу. Весь минулий рік пройшов у Укрексімбанку під знаком змін. Як я вже зазначав, лише наприкінці року був створений юридичний департамент, і ми всі почали працювати над розбудовою ідеальної юридичної служби банку. Останні майже півроку оптимізму та довіри до трансформацій, що відбуваються в банку, мені додавали керівництво банку з його безмежним прагненням змінити Укрексімбанк як, напевне, останній оплот, так би мовити, пост радянського державного банкінгу, та увесь колектив юридичного департаменту, який складається з професіоналів своєї справи та має практично безмежний потенціал розвитку, реалізувати який протягом найближчих місяців є одним з моїх основних завдань.

— Чому Ви обрали професію юриста?

— У школі я захоплювався читанням і завжди намагався вступати в дискусії з однокласниками та вчителями з будь-яких питань навіть у разі, коли не підтримував позицію, що відстоював. Напевне, таким чином я намагався знайти істину та розвинути свої навички публічних виступів. Важливо те, що я завжди був готовий визнати свою неправоту та погоджувався з опонентом, коли був неправий. Тому можна сказати, що юристом я вирішив стати через моє прагнення до справедливості та з метою захисту існуючих у суспільстві правил і норм.

— Яку час тину функціоналу Ви віддали б роботу-юристу або системі штучного інтелекту?

— Як влучно зазначив Клаус Шваб, засновник Давоського форуму, ми з вами є учасниками четвертої промислової революції. При цьому темпи та глибина змін, що відбуваються, не дозволяють робити реалістичні прогнози щодо заміни праці юриста автоматизацією. І хоча багато аналітиків стверджують, що професія юриста буде повністю знищена технологіями, я вважаю, що на даний час це стосується виключно монотонної стандартної юридичної праці, в якій можливі точне визначення завдання та побудова алгоритму дій. Для юридичного департаменту нашого банку це абсолютно несуттєвий обсяг робіт. А повноцінна участь штучного інтелекту в юридичній роботі вбачається можливою лише протягом 2–3 наступних десятиріч. І як припустив Ю. Н. Харарі у своїй книзі «21 урок для XXI сторіччя», до того часу безнадійно та повністю може застаріти й взагалі концепція «професії на усе життя». Отже, поки що я не вбачаю підстав для можливості заміни юристів Укрексімбанку роботами, навіть часткової.

— Які б Ви назвали 3 правила успішного юриста державного банку?

— Як і в будь-якій іншій професії, для юриста найважливішим є високий рівень професіоналізму, тобто теоретична підготовка помножена на практичний досвід її застосування. Досить час то зустрічаються юристи, котрі мають глибокі теоретичні знання, але не вміють застосовувати їх в реальних ситуаціях. І навпаки — юристи-практики без теоретичної основи також не можуть досягти успіху.

Другим загальним правилом для успішних банківських, та й не лише банківських юристів є ініціативність. Недостатньо бути автоматом з хорошого виконання доручень та завдань — необхідне також внесення пропозицій з покращення тих чи інших процесів, зміни існуючих підходів, вдосконалення правових інструментів, що використовуються в банку. Усе це має на меті підвищення рівня клієнтоорієнтованості, адже юристи забезпечують підтримку підрозділам бізнесу, тому наші підходи до роботи мають змінюватися так само, як змінюється бізнес.

Нарешті, найбільш специфічним правилом для юриста держбанку є постійна оцінка та мінімізація правових ризиків, що виникають у роботі кожного банку, але більше це стосується саме державних банків. До діяльності держбанків завжди прикута особлива увага і громадськості, і правоохоронних органів. Та й несумлінні боржники завжди використовують кожну можливість для дискредитації роботи банків з метою тиску на менеджмент, щоб і надалі мати можливість не повертати борги. Однак це не означає постійне використання юристами держбанків правила «краще не робити, тоді й відповідальності немає». Юристів не наймають для того, щоб вони казали, як не можна роботи. Навпаки, нашим завданням є визначення правових ризиків і пошук правових можливостей їх мінімізації. До речі, це було темою моєї дипломної роботи в університеті.

— Які Ваші плани на майбутнє? Які напрями роботи будуть пріоритетними найближчим часом?

— Моя мета – зробити юридичний департамент Укрексімбанку найкращим юридичним департаментом у банківській сфері. Принаймі, у її корпоративному сегменті точно. Для досягнення цієї мети моїм завданням на 2021 р. є побудова департаменту, що зможе конкурувати з кращими зовнішніми юридичними радниками у галузі банківського права. Це, безумовно, вимагатиме як кардинальної зміни підходів до організації процесів всередині департаменту, так і оптимізації і спрощення юридичних процесів у банку в цілому. Одним з важливих напрямів роботи, з огляду на загальну централізацію в банку, є побудова ефективної взаємодії з юристами у філіях банку, перехід від їх фактично відокремленого самостійного існування до інкорпорування в єдину структуру департаменту. Також одним з пріоритетних напрямів роботи на 2021 р. є запровадження повноцінного використання в Укрексімбанку системи «Електронний суд» та поширення практики дистанційної участі представників банку в судових засіданнях в режимі відеоконференції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати