08 вересня 2020, 12:01

«Я не стою осторонь проблем українців та бізнесу, чиї права були порушені з боку держави або посадових осіб»

Опубліковано в №17 (723)

Дмитро Касьяненко
Дмитро Касьяненко «Касьяненко і Партнери, ЮК» керуючий партнер, адвокат

Дмитро Касьяненко - керуючий партнер юридичної компанії «Касьяненко і партнери» з 2010 р. Окрім жвавої юридичної діяльності, він є дійсним членом громадської організації «Правове партнерство України», членом Торгово-промислової палати України, членом Асоціації правників України, громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості. У 2018‑2019 рр. пан Касьяненко був рекомендований міжнародним виданням The Legal 500 і IFLR1000, Chambers and Partners. У своєму інтерв'ю для «Юридичної Газети» він розповів про те, як посилилося рейдерство в карантинний період, які рейдерські схеми є найбільш розповсюдженими, а також про довіру в юридичному бізнесі


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Касьяненко-2 - Дмитре, як 2020 р. відобразився на супроводі клієнтів? З якими проблемами клієнти стикалися найбільше протягом карантину?

- Перше, що я хотів би відзначити, це збільшення кількості рейдерських захоплень. Це стосується як бізнесу, так і незаконного привласнення квартир простих українців у столиці. Так, активізувалися рейдери, які переоформлюють житло громадян, котрі опинилися в складних життєвих обставинах, та викидають людей на вулицю. Мені вже відомо про сотні таких випадків зухвалого захоплення житла. У деяких з цих квартир були навіть малолітні діти, яких також намагалися викинути на вулицю, а в одній з таких київських квартир мешкала жінка на 8‑у місяці вагітності. По всіх цих справах ми вже запустили судові процеси та заблокували арештами подальше відчуження в інших осіб майна потерпілих. Що стосується бізнесу, то тут така ж ситуація.

- Як це відбувається? Які схеми найбільш розповсюджені?

- Чорні ріелтори діють по стандартній схемі. Вони знаходять людей, майно яких передане в заставу банкам по кредитах. Зазвичай такі люди не можуть погасити борги у зв'язку з їх штучним збільшенням - їм постійно нараховують проценти, пені та інші штрафні санкції, через це створюється штучна «боргова яма», і їх квартиру виставляють на продаж через систему прилюдних торгів «СЕТАМ» за мінімальну ціну. Чому за мінімальну? Тому що вартість занижується на підставі оцінки, проведеної за попередньою змовою групою осіб, до якої входять оцінювач, приватний виконавець та чорні ріелтори.

Потім на торги заходять дві компанії, що підконтрольні одним і тим самим злодіям. Вони штучно занижують вартість квартир і викуповують їх за ціну, набагато нижчу від ринкової. Далі за допомогою сумнівних нотаріусів відбувається процес перереєстрації власності на підставних осіб. Після цього чорні ріелтори під виглядом нових власників з наявними документами про право власності входять у квартири, змінюють замки та встановлюють охоронну сигналізацію за допомогою однієї з відомих столичних охоронних компаній.

І все це відбувається в обхід мораторію! Як усім відомо, з 2014 р. на підконтрольній території України діє Закон «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» (далі - Закон про мораторій). Цей нормативно-правовий акт вказує, що не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом іпотеки чи було передане в забезпечення виконання зобов'язань за споживчим кредитом, наданим в іноземній валюті, якщо таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно. Крім того, загальна площа такого нерухомого житлового майна не повинна перевищувати 140 м2 для квартири та 250 м2 для житлового будинку.

- Тобто передумовою інтересу рейдерів є штучно створена «боргова яма». Як слід діяти, щоб не втрапити в таку «кредитну пастку»? Коли потрібно залучати юристів?

- Насправді послугами банківських установ користуються дуже багато громадян для отримання кредитів на різні потреби. Завдяки цим коштам можна придбати машину, нерухомість, техніку, вкластися в розвиток власного бізнесу тощо. Але за відсутності знань про функціонування банківської системи можна зіткнутися з серйозними труднощами. Наприклад, банки можуть висувати специфічні вимоги, і деякі з них простий користувач навіть не помічає. Це провокує виникнення різноманітних спорів з кредиторами.

Під час підписання кредитного договору особа бере певні зобов'язання. Найчастіше в таких договорах використовуються досить жорсткі умови, і найменше порушення передбачає штраф. Банк також може скористатися правом стягнення заставного майна, можуть накладатися відповідні санкції і на інше майно.

Якщо позичальник вважає, що банком було порушено певні норми закону, треба подавати заяву до суду. Це дозволить вирішити спірні ситуації. Зробити це на свою користь можна за допомогою кваліфікованих юристів.

- Якими знаннями та навичками треба володіти юристу, щоб стати профі в такій категорії справ?

- Щоб успішно вести судові справи у кредитних взаємовідносинах, крім адвокатського досвіду, слід бути фахівцем в економіці, фінансах, банківській справі, аудиторській діяльності. Юридична компанія «Касьяненко і партнери» об'єднала таких фахівців.

- Чи могли б Ви поділитися найуспішнішими кейсами в кредитних взаємовідносинах за цей рік?

- Розповім лише про деякі кредитні судові справи, в яких компанія «Касьяненко і партнери» захистила права своїх клієнтів у 2020 р.:

1) vs. Банк «Надра» - відмова у стягненні коштів (більше $1 млн);

2) vs. «Банк Кредит Дніпро» - Верховний Суд відмовив у зверненні стягнення на предмет іпотеки (сума спору $800 тис.);

3) vs. ПАТ «КБ «Надра» - ми отримали рішення Одеського апеляційного суду про відмову в зверненні стягнення на предмет іпотеки (сума спору $500 тис.);

4) vs. КБ «ПриватБанк» - виконавчий напис нотаріуса був визнаний таким, що не підлягає виконанню (сума спору $50 тис.);

5) vs. ПАТ «Укрсоцбанк» - виконавчий напис нотаріуса визнано таким, що не підлягає виконанню (сума спору 150 тис. грн);

6) vs. «ОТП Банк» - дії державного виконавця визнані незаконними, внаслідок чого було закрито виконавче провадження (сума спору $100 тис.);

7) vs. ПАТ «КБ «Надра» - у переговорному процесі ми досягли того, що з ТОВ «Світ фінансів» було списано $300 тис. боргу по тілу кредиту та відсотках;

8) vs. ПАТ «Дочірній банк Сбербанк Росії» - Верховний Суд відмовив у стягненні заборгованості $200 тис., виконавче провадження закінчено;

9) vs. ПАТ «Укргазбанк» - предмет іпотеки був викуплений на торгах «СЕТАМ» за 27% від реальної ринкової вартості;

10) vs. ПАТ «Укрсоцбанк» - було скасовано реєстрацію права власності на предмет іпотеки за банком (сума спору $100 тис.).

Взагалі спори можуть виникати з різних причин, наприклад, через проблемні кредити, виникнення заборгованості тощо. Адвокат може знадобитися для отримання консультації щодо різних спірних питань, наприклад:

  • для захисту в суді проти поданого банком позову, для визнання недійсним кредитного або іпотечного договору.

Іноді доводиться оскаржувати конкретні рішення банку, наприклад, про підвищення процентної ставки, нарахування пені, штрафів та багато іншого. Адже банки діють коректно далеко не завжди. Щоб не стати жертвою подібного свавілля банків або колекторів, важливо розуміти, куди варто звернутися для вирішення таких спорів.

Касьяненко-3

- Наскільки ефективна державна допомога для бізнесу в період карантину? Впровадивши які заходи, можна було б допомогти бізнесу легше пережити цей кризовий період?

- Перш за все, я звернув би увагу на те, що держава може ввести форс-мажор щодо сплати відрахувань до бюджету, мораторій на сплату податків та на перевірки, відновити кредитування, зменшити відсоткові ставки, заборонити виселення громадян без надання іншого жилого приміщення при зверненні стягнення на предмет іпотеки, якщо іпотечне майно було придбане на кредитні кошти. Можуть бути надані 100% державні гарантії для депозитних вкладів, компенсація коштами з державного бюджету України.

Нагадаю, Законом №3275 введено поняття часткового безробіття на період дії карантину. Власникам малого і середнього бізнесу, які мають найманих працівників, надаватиметься допомога по частковому безробіттю. Щоб отримати її, необхідно звернутись до центру зайнятості за місцем реєстрації підприємця як платника ЄСВ та подати необхідні документи. Але наскільки по факту діє цей Закон, я сказати не можу.

- З 2015 по 2017 р. Ви були депутатом Узинської міської ради в Київській області, а в 2019 мали бажання стати кандидатом у Президенти України. Який вектор розвитку Ви бачите для себе на найближчі 5 років: політичний чи юридичний? Чи плануєте й надалі поєднувати юридичну кар'єру з активною громадською діяльністю?

- Наразі я дійсний член Асоціації правників України та голова громадської організації «Правниче партнерство України», яка постійно сприяє розбудові правового громадянського суспільства та захищає порушені права земляків. Я не стою осторонь проблем українців, чиї права були порушені з боку держави або посадових осіб. Розумію, що не всі можуть захистити себе самостійно, тому разом з юристами і адвокатами нашої компанії надаю юридичні консультації громадянам і компаніям та відновлюю їх порушені права у суді. Кожного дня відстоюю честь та гідність громадян і бізнесу України в державних органах та судових інстанціях, тому знаю всю систему зсередини.

Разом з тим, я планую і надалі поєднувати політичну та юридичну кар'єру, адже моєю метою є захист законних інтересів та консолідація громадян України для реалізації громадянських ініціатив, створення можливості вільного вираження політичної волі громадянами для захисту своїх прав і свобод, задоволення своїх політичних, економічних, соціальних та культурних інтересів, розвитку юридичної обізнаності громадян та викоренення поняття «аполітичності» з українського менталітету.

Протягом останніх 10 років я активно займаюсь благодійністю, надаючи допомогу забутим владою верствам населення та людям, які постраждали внаслідок пожеж, мають онкозахворювання, багатодітним сім'ям.

Для досягнення своєї мети я підготував наступні законопроекти:

  • про застосування механізму списання безнадійної заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг;
  • про продовження дії Закону «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті»;
  • про внесення змін до деяких законів України щодо посилення відповідальності у сфері охорони культурної спадщини.

- Наскільки важливою в теперішніх умовах є активна громадянська позиція українських юристів?

- Звичайно, активна громадянська позиція важлива, особливо для людей з професією юрист. Згадаєте історію: у свій час саме юристи стояли на чолі багатьох революцій, зміни режимів, падіння цілих імперій. Сьогодні велика частина юридичної громадськості також голосно заявляють про свою громадянську позицію і, на мою думку, правильно роблять.

- На що Ви звертаєте увагу, підбираючи собі людей у команду? Що є визначальними критеріями?

- Склався стереотип, що типовий адвокат - це людина середніх років у костюмі, з краваткою, багаторічним досвідом в очах, портфелем з документами, а на своїй сторінці у соціальних мережах він активно постить новини з Верховної Ради та картинки з суддівським молотком. Однак зараз на юридичній арені давно грають молоді та відважні, які не бояться ламати стереотипи професії та руйнувати міфи. Для мене важливими критеріями є досвід роботи, здатність до комунікації з людьми, вміння працювати з клієнтами. Взагалі адвокат вже давно не має бути просто адвокатом. На мою думку, він має бути і юристом, і фінансистом, аудитором, фінансовим аналітиком, маркетологом, менеджером, журналістом і в чомусь бухгалтером. Тобто зараз актуально, щоб співробітники були мультифункціональними. Саме на це я звертаю увагу, адже часто виникають ситуації, коли одному співробітнику треба буде підстрахувати іншого.

- Які справи Ви б не стали супроводжувати?

- Юридичний бізнес завжди будується на довірі. Але вибудовування довіри - це також технологія. Технологія, яка має відпрацьовані алгоритми, що довели свою ефективність. Ми не беремося за справи, де порушується етика адвоката. Правила адвокатської етики не можна порушувати навіть заради клієнта, адже принцип чесності і добропорядної репутації адвоката є визнаним міжнародним стандартом здійснення адвокатської діяльності, який відображений в етичних кодексах поведінки адвокатів різних країн. Конституція України в ст. 59 проголосила найважливішу соціальну функцію адвокатури - забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах. Якщо приходить клієнт і вимагає захищати його у справі, де порушується адвокатська етика, ми за такі справи не беремось.

- Які цілі Ви ставите перед собою і перед командою на наступний рік?

- Ми ставимо собі за мету розвинути систему юридичних послуг по всій Україні, залучити більше партнерів, особливо іноземних. Ми можемо закривати всі юридичні питання бізнесу «під ключ». Створення широкої мережі партнерів за кордоном дозволить запропонувати своїм клієнтам найбільш ефективні рішення для завдань в інших юрисдикціях. Також ми хотіли б збільшити частоту звернення у нашу компанію потенційних клієнтів з усієї території України, залучити нову аудиторію (бізнесмени, власники підприємств різних форм власності і сфер діяльності). Наразі ми маємо партнерів у США, Австрії, на Кіпрі, в Словаччині, ОАЕ. Ідеально було б підвищити впізнаваність бренду до рівня «повної впізнаваності», коли перше, що спадає на думку клієнту в поєднанні з юриспруденцією - це юридична компанія «Касяненько та партнери». Взагалі моя мрія - створити міжнародну юридичну компанію, відому на весь світ, а для цього в мене є все!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати