03 серпня 2023, 10:57

«Внутрішню кухню» АПУ знаємо, тому смачний АПУшний «борщ» разом зварити зможемо

Микола Стеценко
Микола Стеценко «AVELLUM» керуючий партнер, Президент АПУ
Тетяна Лисовець
Тетяна Лисовець «Соколовський і партнери, АК» старший партнер, Віцепрезидентка АПУ


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Правнича Асамблея Асоціації правників України на своєму засіданні 2 серпня 2023 року обрала керівництво АПУ на 2023-2025 роки. Президентом Асоціації призначено Миколу Стеценка, керуючого партнера AVELLUM, Віцепрезиденткою — Тетяну Лисовець, старшу партнерку АО «АК «Соколовський і Партнери».

Юридична Газета поспілкувалася з новим керівництвом про вибори та їхні плани в АПУ, чи продовжать керувати власними компаніями на час каденції, чи зможе Етичний кодекс об'єднати ринок, чи відчувають розшарування ринку та жорстку конкуренцію за лідерство?

Арц (1)

Про вибори в АПУ

— Миколо, Тетяно, вітаємо з обранням на посади Президента та Віцепрезидентки Асоціації правників України. Розкажіть, чому вирішили  балотуватися на ці посади під час війни? Що вас спонукало на цей крок? Чи були сумніви?

Микола Стеценко: Дякую за привітання! Висування своєї кандидатури на посаду Президента Асоціації правників України (АПУ) було для мене непростим, але вкрай важливим кроком. Саме у такий складний період, під час війни, я вирішив зробити цей крок, оскільки вірю, що зараз юридичнаа спільнота має великий потенціал впливати на зміни та реформи в Україні.

Одна з головних мотивацій цього кроку — бажання допомагати не тільки членам АПУ, але й усьому українському суспільству. Завдання юридичної професії у нашій країні на сьогодні особливо важливе — захист прав людини та активна участь у відбудові країни. АПУ як провідна юридична асоціація має значну відповідальність за сприяння створенню рівних умов для розвитку суспільства і захисту прав людини.

Звичайно, сумніви теж супроводжували мене перед прийняттям цього рішення. Посада Президента АПУ вимагає серйозних зусиль, енергії та віддачі часу. Однак зі своєю командою ми добре підготувались до цього виклику і маємо впевненість у своїх здібностях та здатності здійснювати необхідні зміни в АПУ та в українському юридичному середовищі. Буду робити все можливе, щоб гідно і результативно виконувати свої обов'язки як Президент Асоціації правників України і сприяти змінам на краще в нашому суспільстві.

Тетяна Лисовець: Дякую за привітання! Правнича Асамблея проголосувала і підтримала наше прагнення працювати на благо нашого юридичного ком’юніті. І ця підтримка дуже важлива для нас — спільнота надихає і надає крила. Вже понад 10 років моє життя пов’язане з АПУ, шість із яких я очолюю комітет Асоціації з податкового та митного права. АПУ певною мірою стала для мене дійсно рідною. А своїй родині, як ви знаєте, не зраджують. Мені завжди імпонувало те, що наша Асоціація  ніколи не лобіювала інтереси конкретної юридичної компанії чи галузі права. Попри зовнішні та внутрішні фактори, АПУ вдалося залишитися правничим громадським об’єднанням з прозорими та фаховими принципами діяльності, чесними відносинами між членами. 

Наразі у ці надскладні часи важко планувати своє життя, а тим паче майбутнє спільноти, адже ніколи не знаєш який «сюрприз» нас чекатиме наступного дня. Однак, незважаючи на таку турбулентність, все ж відчуваю у собі сили, впевненість, потенціал, щоб зробити свій внесок у розвиток АПУ. 

— З огляду на те, що у вас не було конкурентів на виборах, ніхто більше не ризикнув взяти на себе відповідальність? Чому так сталося?

Микола Стеценко: Дійсно, на цих виборах не було конкурентів, хоча є багато достойних юристів, які могли б очолити АПУ. Але не можна робити висновок, що це свідчить про низький інтерес до посади або відсутність гідних кандидатів.

Ймовірно, впливали різні фактори. По-перше, такі обранці, як Президент та Віцепрезидент АПУ, повинні мати достатній рівень досвіду, компетенції та відповідальності. Можливо, в цьому випадку інші юристи, які могли б роздумувати про зазначені посади, не володіли необхідними знаннями та підготовкою для ефективного керівництва АПУ. 

Найголовніше, що треба зауважити — це підтримка та довіра з боку членів АПУ й інших представників юридичного співтовариства. Багато керівників фірм та інституцій висловили свою готовність підтримати АПУ і сприяти розвитку професії юристів в Україні. Це свідчить про важливість і потребу в Асоціації правників України для розвитку спільноти та захисту прав людини в умовах викликів, з якими стикається наша країна. Нова роль АПУ — захист прав людини — заслуговує нашої особливої уваги та підтримки, і разом з усіма членами Асоціації ми зосередимо свої зусилля на її успішному виконанні та досягненні поставлених цілей.

Тетяна Лисовець: Війна внесла свої корективи в життя кожного українця. Правнича громадська діяльність для багатьох стала не на часі. Велика кількість наших колег волонтерять або захищають нас на фронті. А відсутність конкуренції, як це здається на перший погляд, зовсім не перевага. На мою думку, це, ймовірніше, подвійна відповідальність. Посади в Асоціації — це насамперед про лідерство, а не про формальний статус; про готовність брати на себе нові зобов’язання перед спільнотою у дійсно непрості часи. 

— Ви продовжите керувати власними компаніями на час каденції. Чи не стане це для вас подвійним навантаженням і подвійною відповідальністю? Чи вистачатиме часу та енергії?

Микола Стеценко: Так, я буду й надалі виконувати функції керуючого партнера  AVELLUM. Розумію, що це призведе до збільшення навантаження та відповідальності.

Звичайно, це вимагатиме від мене кращого планування та управлінських навичок, адже часу та енергії, безумовно, буде менше на хобі чи відпочинок. Однак я відчуваю, що це потрібно для досягнення поставлених цілей в обох сферах діяльності.

Роль Президента АПУ зобов'язує бути лідером і забезпечувати розвиток юридичної спільноти в Україні. Це важлива місія, і я готовий докласти максимум зусиль, щоб забезпечити успішне виконання цієї ролі.

Тетяна Лисовець: У мене все ж таки великий бекграунд роботи у податковому комітеті АПУ. До речі, разом із членами ради нашого комітету, нам вдалося створити один із найактивніших та найпродуктивніших структурних підрозділів Асоціації. Отже, мені зрозуміло, скільки часу потрібно буде приділяти для виконання моїх нових громадських обов’язків. Звісно, готовність є.

— Що допоможе вам бути ефективними на посадах очільників АПУ?

Микола Стеценко: Для ефективної роботи на посадах Президента та Віцепрезидентки Асоціації правників України, нам буде потрібна добре налагоджена командна співпраця та розподіл сфер відповідальності між членами правління. Такий підхід дозволить кожному члену команди спрямовувати свої зусилля на конкретні напрямки та завдання, відповідно до їхніх компетенцій і досвіду.

Один із ключових аспектів ефективності — це гармонійна робота команди, її здатність до спільного прийняття рішень і розв’язання проблем. Відкрита комунікація між членами правління, здатність обговорювати різні погляди та діалог сприятимуть глибшому розумінню потреб і проблем, що стоять перед АПУ.

Окрім цього, плануємо активно залучати комітети й регіони Асоціації в роботу, оскільки вони відіграють важливу роль у розвитку юридичної спільноти в Україні. Співпраця з комітетами дозволить активізувати професійні дискусії, підтримувати зв'язок зі спеціалістами різних галузей права та спрямовувати їхні ініціативи на досягнення спільних цілей.

Тетяна Лисовець: У межах роботи комітету ми організували більше 50 різних заходів: засідання, конференції, форуми, круглі столи, зустрічі. Також ми брали активну участь у законотворчій роботі та встигали оперативно реагувати на «гарячі» зміни законодавства. Отже «внутрішню кухню» АПУ знаю, тому смачний АПУшний «борщ» разом з Миколою зварити зможемо))

— Продовжте речення: «Асоціація правників України сьогодні — це ...»

Микола Стеценко: Асоціація правників України сьогодні — це прогресивна громадська організація, що об'єднує сильних представників юридичної спільноти. Завдяки активним зусиллям і професіоналізму своїх членів, АПУ стала справжнім лідером у галузі права та здатна ефективно впливати на правову систему країни.

У сучасних умовах, коли Україна переживає час змін і реформ, роль Асоціації стає особливо важливою. Вона виступає не лише як прибічник правових реформ та професійного зростання юристів, але й активний учасник процесу відбудови країни. Здійснюючи міжнародну співпрацю та обмін досвідом з партнерами з інших країн, АПУ покликана впроваджувати найкращі практики, що сприятимуть подальшому розвитку правової системи та забезпеченню прав людини в Україні.

Тетяна Лисовець: Об’єднання однодумців, які рухаються разом  в одному напрямі. 

Про плани в АПУ

— На вашу думку, які першочергові виклики і завдання стоять перед вами та новою командою? З чого плануєте розпочати роботу?

Микола Стеценко: Першочерговими завданнями є активізація комітетів і регіонів, забезпечення популяризації Етичного кодексу, повноцінний запуск нового Комітету з військової юстиції та активна робота над грантами у сфері захисту прав людини.

Тетяна Лисовець: Насамперед — провести вибори голів і рад регіональних осередків та комітетів. Необхідно максимально швидко активізувати роботу частини структурних підрозділів, які перебувають у «сплячому режимі». Зрозуміло, що в ці важкі часи активність у регіонах зменшилася, тому будемо відновлювати й оновлювати старі зв’язки та шукати «нову правничу кров та ідеї».

— Які зміни в Асоціації спостерігатимемо за час вашої каденцій? Які ваші очікування?

Микола Стеценко: Протягом моєї каденції очікується значне зростання активності комітетів, що дозволить залучити більше експертів до важливих питань ініціатив, пов'язаних із різними сферами права. 

Крім того, під моїм керівництвом очікується активна робота над новими ініціативами у сфері захисту прав людини. Ми плануємо залучити спеціалістів із правозахисної сфери для розробки та реалізації проєктів, спрямованих на покращення правового захисту громадян. Це будуть різноманітні програми, проєкти підвищення правової свідомості громадян, а також співпраця з громадськими організаціями та міжнародними партнерами для спільної роботи над важливими правовими ініціативами.

Тетяна Лисовець: Ми всі докладаємо зусиль і чекаємо на Перемогу. АПУ під час війни та після Перемоги — це різні асоціації. Сьогодні один з головних акцентів нашої роботи має бути зосереджений на допомозі нашим військовим, стабілізації та втриманні ситуації, підготовці підґрунтя для подальшого стрімкого розвитку. Наше завдання — зберегти і примножити існуючі здобутки, всупереч усім зовнішнім перешкодам. А докладніше про досягнення та результати нашої роботи, обов’язково, поговоримо з вами, після закінчення нашої каденції — через два роки))  

— Що нового хотіли би впровадити чи змінити в Асоціації, у підходах до роботи?

Тетяна Лисовець: Є відомий закон життя — не треба ламати те, що добре працює. Особливо якщо працює дійсно дуже добре. Без перебільшення, АПУ — реальний приклад ефективного використання ресурсів, знань і досвіду. Деякі внутрішні процеси і підходи потребують вдосконалення і оновлення, погодження з поточною ситуацією, яка стрімко змінюється. Спочатку ми проведемо чек-ап і складемо плани конкретних дій, а потім затвердимо їх рішеннями Правління. 

— Продовжте речення: «Асоціація правників України через два роки — це …»

Микола Стеценко: Асоціація правників України через два роки — це лідер юридичної спільноти, який займає центральне місце у процесі відбудови нашої країни та захисту прав людини. За цей період роботи АПУ стане важливим каталізатором позитивних змін у правовій сфері, допомагатиме впроваджувати інноваційні підходи та реформи, спрямовані на підвищення якості юридичної практики та забезпечення справедливості у суспільстві.

АПУ буде на передовому фронті юридичних ініціатив, активно співпрацюватиме з урядовими структурами, громадськими організаціями та міжнародними партнерами, маючи вирішальну роль у формуванні правової політики та правозахисних механізмів. Застосування передових стандартів, розробка ефективних програм і здійснення правозахисної діяльності стануть стандартом діяльності АПУ, а також сприятимуть покращенню правового середовища та правозахисних гарантій для громадян.

Тетяна Лисовець: … впливова частина суспільства переможної країни.

— Чи буде продовжена взаємодія АПУ з міжнародними інституціями та іноземними експертами щодо підтримки України? Чи маєте нові ідеї співпраці з міжнародними партнерами? Поділіться своїми планами. 

Тетяна Лисовець: Гадаю на це питання може краще відповісти пан Микола, адже має великий досвід співпраці з міжнародними інституціями.

Микола Стеценко: Так, продовження взаємодії АПУ з міжнародними інституціями та іноземними експертами щодо підтримки України є одним із ключових пріоритетів нашої каденції. Ми прагнемо зміцнити наші зв'язки з міжнародними партнерами та організаціями, зокрема, взаємно обмінюватися досвідом, передовими практиками, а також розвивати спільні проєкти для підвищення рівня правової культури в Україні.

Серед потенційних напрямків співпраці — це реалізація спільних проєктів у сфері правового захисту і правової освіти, участь у міжнародних конференціях та семінарах, обмін досвідом з міжнародними експертами, що допоможе забезпечити професійний рівень діяльності АПУ.

Ми розглядаємо міжнародну співпрацю як важливий інструмент для досягнення наших цілей і сприяння розвитку правової системи в Україні.

Про Етичний кодекс як основу професії юриста

— Завершено роботу над проєктом Етичного кодексу юрбізнесу. Чому питання корпоративної етики стали важливими для ринку саме зараз?  

Тетяна Лисовець: Питання корпоративної етики завжди було важливим для юрбізу. Час не стоїть на місці і ми маємо постійно вдосконалювати правила взаємовідносин між гравцями ринку та їхніми клієнтами. Можливо, на часі встановлення відповідних етичних норм для юристів при наданні правової допомоги з використанням штучного інтелекту. ChatGPT, наприклад, вже сам фактично став суб'єктом, який створює юридичний продукт. Є над чим серйозно подумати за допомогою ШІ))

— На що насамперед була спрямована увага робочої групи під час створення Етичного кодексу?

Тетяна Лисовець: Пан Микола брав активну участь у діяльності робочої групи, тому  давайте краще разом запитаємо пана Миколу.

Микола Стеценко: Питання корпоративної етики стали важливими для ринку саме зараз, оскільки ринок став дорослішим, а також збільшилася увага до прозорості в бізнес-процесах. Підприємства та організації розуміють, що дотримання етичних норм і стандартів відіграє ключову роль у побудові довіри клієнтів, співробітників та інвесторів.

Прозорість у бізнес-інформації дозволяє збільшити рівень довіри до підприємств і забезпечує відкритість їх діяльності. Відповідно до етичних принципів підприємства ведуть свою діяльність з урахуванням інтересів усіх стейкхолдерів і дотримуються принципів справедливості, чесності та відповідальності.

Завершення роботи над Етичним кодексом правника дозволить впровадити стандарти корпоративної етики на ринку, забезпечити його стабільність і нівелювати недопустимі практики. Це сприятиме створенню здорової конкуренції, підвищенню рівня професіоналізму в юридичних фірмах та посиленню довіри до сфери юриспруденції загалом.

— На вашу думку, який найголовніший принцип Етичного кодексу юриста?

Микола Стеценко: На мою думку, це відкритість і прозорість відносин між юристом та його клієнтом. Цей принцип визначає не лише етичний обов'язок юриста, а й основу довіри, яка повинна існувати між професіоналом і його клієнтом.

Забезпечення відкритості відносин означає, що юрист повинен чесно та чітко інформувати клієнта про всі аспекти справи, включно з ризиками, можливі наслідки та варіанти рішень, а також потенційні конфлікти інтересів. Це дає змогу клієнту бути належним чином освіченим і зробити інформований вибір щодо подальших кроків у справі.

Прозорість відносин також включає високий ступінь довіри, конфіденційності та етичності. Юрист повинен дотримуватися конфіденційності і не розголошувати інформацію про клієнта без його дозволу, що створює основу для впевненості клієнта в безпеці і захищеності його інтересів.

Загалом відкритість і прозорість відносин юриста з клієнтом визначають професіоналізм і добросовісність, що є основою довіри і сприяє успішному співробітництву між юристом і його клієнтом.

Тетяна Лисовець: Справжній професіонал-правник апріорі не може бути неетичним у своїй діяльності. Дотримуватися голосу власної совісті, загальноприйнятих норм моралі, верховенства права. Начебто звучить банально, однак ці етичні принципи мають реальне  наповнення. Суб’єктивно кожний для сам себе вирішує, де його межі етичної поведінки з колегами і клієнтами. Ми в АПУ хочемо тільки встановити певні червоні лінії та показати дороговказ.  

 — Тривають дискусії щодо ефективності Кодексу. Чи є побоювання, що механізм не спрацює, а правники ігноруватимуть або обходитимуть його норми?

Микола Стеценко: Так, в дійсності дискусії щодо ефективності Етичного кодексу правника можуть виникати, особливо на етапі його впровадження. 

Проте для того, щоб забезпечити ефективність Етичного кодексу, важливо вжити низку заходів, спрямованих на популяризацію цього документа. Зокрема, організація семінарів, тренінгів та навчань для юристів може допомогти усвідомити важливість дотримання принципів кодексу і показати практичні переваги його дотримання.

Додатково необхідно залучати професійні асоціації, юридичні фірми та інші організації до підтримки та впровадження Етичного кодексу. Спільні зусилля залучених сторін можуть створити стимул для дотримання норм кодексу та забезпечити його ефективне функціонування.

Тетяна ЛисовецьПобоювання є завжди. Ми маємо впровадити такі правила та інструменти самоконтролю, щоб для учасників юрринку неетична, неправомірна поведінка була б економічно невигідною. Поводишся не відповідно до прийнятих правничою спільнотою норм — втрачаєш клієнтів і повагу колег. Неетична дія — негативні наслідки. 

— Як це буде контролюватися? 

Микола Стеценко: Контроль за дотриманням Етичного кодексу буде здійснюватися Етичною комісією, яка входить у структуру Асоціації правників України. Етична комісія виконуватиме ключову роль у нагляді за професійною етикою юристів, їхньою поведінкою та діяльністю. 

Основними функціями Етичної комісії будуть перевірка скарг і порушень щодо професійної етики, проведення розслідувань у разі необхідності, а також розгляд справ і прийняття рішень стосовно дисциплінарних заходів відповідно до Етичного кодексу. До того ж, комісія зможе надавати рекомендації щодо впровадження кращих практик і підвищення стандартів професійної етики в адвокатурі.

Тетяна Лисовець: Вважаю, найкращий варіант контролю — створення саморегульованої системи. Юридичний ринок у процесі взаємодії на рівнях колега-колега, юрист-клієнт, сам має поступово виробити умови для ведення юридичного бізнесу всіма гравцями відповідно до етичних правил. АПУ тільки надає суб’єктам  орієнтири доброчесної поведінки. 

— Чи зможе Етичний кодекс об’єднати ринок?

Микола Стеценко: Так, він може грати важливу роль у об'єднанні юридичного ринку. Етичний кодекс створений з метою встановлення спільних стандартів поведінки для юристів, незалежно від їхньої сфери діяльності чи місцезнаходження. Він регламентує основні принципи професійної етики, зобов'язання та відповідальність юристів перед клієнтами, судом і громадськістю.

За допомогою Етичного кодексу, правники отримають загальний набір правил, які сприятимуть збільшенню їхньої професійної відповідальності та дотриманню високих стандартів професійної поведінки. Це допоможе створити сприятливий клімат для співпраці між різними юридичними фірмами, адвокатськими об'єднаннями та юридичними департаментами, а також підвищити рівень довіри громадськості до правників загалом.

Тетяна Лисовець: Звісно. Історично воля людини зв'язувалася моральними нормами найрізноманітнішого змісту, які мають вигляд звичаїв, релігійних чи інших усталень. На мою думку, за встановленими правилами правникам діяти буде простіше, передбачуваніше, зрозуміліше, фінансово корисніше. 

Про юридичний ринок

— Як ви оцінюєте юридичний ринок загалом сьогодні? Які трансформації в ньому помітили за час великої війни? Чи відчуваєте розшарування ринку та жорстку конкуренцію за лідерство? 

Микола Стеценко: Наразі юридичний ринок можна оцінити як динамічний. Період великої війни призвів до низки трансформацій, які вплинули на ринок і його учасників.

По-перше, він зазнав втрат через війну. Багато фірм стали стикатися з економічними труднощами, що вплинуло на їхню діяльність та обсяги робіт. Проте варто зазначити, що ринок поступово оговтується і знаходить шляхи для відновлення та росту. По-друге, велика війна змусила юристів шукати нові підходи та ринки для своєї діяльності. Залучення талантів стало ще актуальнішим.

Тетяна Лисовець: Розшарування ринку та жорстку конкуренцію конкретно я не відчуваю, навпаки є почуття великого об’єднання правників заради спільних цілей. 

— Чи погоджуєтеся ви з думкою, що національний ринок дещо пригальмував і відступив на декілька кроків назад від своїх стандартів?  

Микола Стеценко: Ні, не погоджуюся. Хоча велика війна спричинила фінансові труднощі та економічні виклики для багатьох фірм, більшість із них продовжують дотримуватися високих стандартів роботи та якості надання юридичних послуг.

Важливо розрізняти дві різні сфери: фінансові показники та якість роботи. Так, деякі фірми стикнулися з фінансовими труднощами, але це не означає, що знизили якість своєї роботи. Багато фірм продовжують розробляти нові підходи до надання юридичних послуг, залучають кращих юристів та застосовують передові технології.

Навпаки, залучення нових талантів, впровадження інноваційних підходів та прагнення до високих стандартів професійної етики можуть сприяти збереженню і підвищенню якості надання юридичних послуг навіть на фоні економічних труднощів. Юридичний ринок в Україні продовжує розвиватися та адаптуватися до нових реалій, а такі періоди випробувань можуть стимулювати зміни та покращення у сфері юридичних послуг.

Тетяна Лисовець: Помічаємо «переміщення» юристів із постійних місць «дислокації надання правової допомоги». Багато наших колег пішли на фронт і це також сильно впливає на юридичний ринок. Безсумнівно, дотримання стандартів юридичної професії має бути у пріоритеті уваги АПУ, і це ще один виклик для нас. У ці надважкі часи Асоціація, зокрема, має стати модератором покращення рівня юридичної освіти, як невід’ємної частини підвищення загальних стандартів. 

— За вашими спостереженнями, як відбувається адаптація юристів за кордоном? Який новий досвід отримає ринок після повернення юристів назад в Україну?

Микола Стеценко: Адаптація юристів за кордоном є цінним досвідом, який збагачує їх професійну кар'єру. Вони мають змогу познайомитися зі специфікою роботи іноземних юридичних фірм, ознайомитися з міжнародними стандартами та практиками, а також засвоїти кращі підходи до надання юридичних послуг. Отриманий досвід дозволяє юристам розширити свої професійні горизонти та розвиватися як експерти у своїй галузі.

Повернення юристів назад до України може стати суттєвою перевагою для нашого юридичного ринку. Вони принесуть з собою інновації, передові підходи та міжнародний досвід, які допоможуть підвищити якість надання юридичних послуг в Україні. 

Тетяна Лисовець: Багато наших колег змогли продовжити  діяльність за фахом в іноземних компаніях за кордоном. Деякі тимчасово покинули професію. Досвід і тих, і інших дуже важливий для правничої спільноти. Його не можна втратити! Планую організувати зустрічі з колегами, які працюють за межами України та з тими, хто вже повернувся, для обміну знаннями і враженнями. 

— Що було найскладнішим особисто для вас за цей рік повномасштабної війни? Що найбільше вразило?

Микола Стеценко: Рік повномасштабної війни був випробуванням як особисто, так і професійно. Найскладнішим для мене було переживати страх і неспокій за рідних і близьких, особливо знаючи, що вони також перебувають у складних умовах. Війна завжди приносить великий стрес і неспокій, і важко було змиритися з тим, що ситуація не залежить від мене особисто.

З професійного погляду найбільшою складністю було управління та планування в умовах постійної невизначеності. Війна вплинула на багато аспектів життя і бізнесу, зокрема і на роботу колег та співробітників. Не знаючи, які будуть наступні кроки і які виклики прийдуть, складно було розробляти довгострокові плани та стратегії.

Однак найбільше мене вразила згуртованість українського суспільства і його надзвичайна сила. У цей важкий час українці проявили неймовірну волю та мужність, допомагаючи один одному і демонструючи справжній патріотизм. Також вразив рівень розвитку інфраструктури, яка змогла функціонувати та допомагати в умовах війни. Це підтвердило, що сила нації в її єдності та волі протистояти будь-яким випробуванням.

Тетяна Лисовець: Звісно, як і для кожного з нас, найважчими були перші місяці війни. На початку повномасштабного вторгнення ми із сином-школярем виїхали на півтора місяця на захід України, але думки і серце залишалися в Києві — тягнуло до дому. Немає нічого гіршого, ніж невизначеність та очікування. Тоді багато хто за кордоном говорив, що нам усім залишилося два тижні до початку життя за правилами  «руського миру». Шана Силам оборони — ми потопили ці прогнози разом із російським «воєнним кораблем». 

В адвокатській діяльності, як і в повсякденному житті, дуже важливо — те, як ти відчуваєш розвиток подій. Якщо ти чітко бачиш ціль, то вже не зважаєш на зовнішні та внутрішні чинники. Я впевнена у нашій Перемозі і готова підтримувати одну із основ нашої економіки — доброчесний юридичний бізнес. Так я бачу своє покликання. Зараз горю своєю справою і маю енергію і сили для розвитку АПУ!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати