24 грудня 2015, 12:21

«Секретаріатом ВККСУ напрацьовано дієві алгоритми роботи», - Олена Пономаренко

Опубліковано в №52(498)

Олена Пономаренко
Олена Пономаренко «Вища кваліфікаційна комісія суддів» керівник секретаріату

Про діяльність секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – ВККСУ) та про проблеми, які й досі не вирішені законодавцем «Юридичній газеті» розповіла керівник секретаріату ВККСУ Олена Пономаренко.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 - Пані Олено, розкажіть, які функції на сьогодні покладені на секретаріат ВККСУ? У чому специфіка його роботи?

-  Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» на Комісію покладено нові повноваження. Так, на відміну від попередніх років, Комісія почала працювати у складі 2-х палат – кваліфікаційної та дисциплінарної, а це значною мірою змінило усталену роботу секретаріату. У зв’язку з цим наказом Голови Комісії від 30.03.2015 р. №12 змінено структуру секретаріату Комісії.

Основними змінами у структурі стало створення департаменту з питань професійної кваліфікації суддів та кандидатів на посаду судді, відділу підготовки засідань кваліфікаційної палати та організації діловодства, відділу підготовки засідань дисциплінарної палати та організації діловодства. Зі складу секретаріату виведено службу інспекторів Комісії, яка на сьогодні є структурним підрозділом Комісії.

Положення про секретаріат Вищої кваліфікаційної комісії суддів України затверджене рішенням Комісії від 23.04.2015 р. №25/зп-15. Враховуючи нові повноваження Комісії, значною мірою розширилися і функції секретаріату. Наведу основні з них:

1) З питань професійної кваліфікації суддів та кандидатів на посаду судді:

- забезпечує проведення Комісією первинного кваліфікаційного оцінювання суддів, кваліфікаційного оцінювання суддів;

- забезпечує організацію та проведення Комісією відбіркового та кваліфікаційного іспитів;

- забезпечує ведення та зберігання суддівського досьє;

2) Щодо формування та ротації суддівського корпусу, відповідно до нової процедури:

- організовує ведення обліку даних про кількість посад суддів у судах загальної юрисдикції, у тому числі вакантних;

- забезпечує підготовку матеріалів щодо проведення добору кандидатів для призначення на посаду судді вперше, організовує проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді;

- забезпечує проведення спеціальної перевірки кандидатів на посаду судді та перевірки відомостей щодо суддів;

- здійснює опрацювання заяв та документів для обрання на посаду судді безстроково та переведення судді до іншого суду;

- здійснює організаційне забезпечення переведення судді без конкурсу у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду;

- здійснює організаційне забезпечення прикріплення судді до іншого суду того ж рівня в іншій місцевості;

3) Щодо міжнародного співробітництва:

- взаємодіє з міжнародними організаціями та органами судової влади іноземних держав;

- забезпечує взаємодію Комісії з партнерами у проектах (програмах) міжнародної технічної допомоги у галузі правосуддя та впроваджує такі проекти (програми).

Секретаріат також здійснює правове, аналітичне, кадрове, документальне, інформаційне, матеріально-технічне, фінансово-економічне, господарське та інше забезпечення діяльності Комісії.

- Розкажіть, будь ласка, про особливості забезпечення діловодства в секретаріаті Комісії.

Питання щодо забезпечення якісного діловодства є актуальним та пріоритетним напрямком роботи, адже значною мірою саме від нього залежить ефективність реалізації повноважень, покладених Законом на Комісію. Ви, мабуть, знаєте, що кожен день до Комісії надходять документи, у тому числі скарги щодо протиправної поведінки суддів, звернення від громадян, державних органів, установ і організацій тощо. Так, за 2015 р. на адресу Комісії надійшло майже 45 тис. вхідних документів.

З метою раціоналізації документопотоків в Комісії складено схеми основних груп і видів документів. Це дає змогу оптимізувати алгоритм опрацювання документів, уніфікувати порядок опрацювання різних категорій документів і встановити на їх основі оптимальний на сьогодні порядок роботи. Для різних категорій документів (вхідних, вихідних, звернень на дії суддів, інформаційних запитів, документів з грифом «Для службового користування» та ін.) створені окремі схеми обігу, що дають змогу ефективно контролювати стан виконання документа та діяльність працівників підрозділів.

Як правило, алгоритм проходження документа відтворюється в електронній формі, що фіксує зміну стану певного документа, виокремлюючи незавершені стани, за якими ведеться робота з моніторингу та вносяться всі наступні етапи роботи з документом, що набувають реального вираження та доступні для перегляду в електронному чи паперовому вигляді.

У найближчих планах – впровадження автоматизації процесів діловодства, що має підвищити ефективність та суттєво зменшити витрати. А також переведення документообігу Комісії у цифровий формат, звісно, у тих межах, які нам дозволяє законодавство.

- У чому полягає правове забезпечення діяльності ВККСУ?

- Правове забезпечення діяльності Комісії полягає в:

- розробці проектів нормативно-правових актів з питань, що належать до повноважень Комісії;

- здійсненні юридичної експертизи проектів нормативно-правових актів Комісії;

- здійсненні обліку й систематизації законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань, що стосуються діяльності Комісії;

- здійсненні представництва інтересів Комісії в судах загальної юрисдикції та в інших органах державної влади з питань, які виникають у зв’язку з діяльністю Комісії;

- розробці проектів правочинів щодо забезпечення діяльності Комісії, наданні їм правової оцінки.

- До слова, ще у 2013 р. в науково-експертному управлінні Верховної Ради вказували на необхідність визначення і правового статусу, і служби дисциплінарних інспекторів, яка фактично входить до складу секретаріату. Однак цей статус досі не визначений. Чи розглядають це питання законотворці та який підхід до визначення статусу служби був би оптимальним?

- З прийняттям Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» викладено в новій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ч. 2 ст. 109 якого визначено, що для здійснення членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України своїх повноважень працює служба інспекторів у кількості 42 інспекторів.

Статус служби інспекторів визначено Положенням про службу інспекторів, затвердженим рішенням Комісії від 27.11.2015 р. №75/зп-15. Відповідно до зазначеного положення, служба інспекторів є структурним підрозділом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та не входить до структури секретаріату Комісії.

Координацію роботи служби інспекторів здійснює керівник служби інспекторів, який призначається Головою Комісії з-поміж інспекторів. Керівник служби інспекторів має заступника, який призначається Головою Комісії з-поміж інспекторів.

Організаційне, правове, аналітичне, кадрове, документальне, інформаційне, матеріально-технічне, фінансово-економічне, господарське та інше забезпечення діяльності служби інспекторів здійснюється секретаріатом Комісії, відповідно до Положення про секретаріат Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Служба інспекторів забезпечує здійснення членами Комісії своїх повноважень та діє за дорученням членів Комісії.

Служба інспекторів у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, рішеннями Європейського суду з прав людини, Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішеннями Комісії, цим Положенням, наказами та дорученнями Голови Комісії, дорученнями заступника Голови Комісії та секретарів палат, розпорядженнями та дорученнями керівництва секретаріату Комісії з організаційно-розпорядчих питань.

Враховуючи зазначене, на сьогодні питання правового статусу служби інспекторів повністю врегульовано.

- Які проблеми у роботі секретаріату потребують законодавчих змін, а які можуть бути вирішені на засіданнях Комісії?

- Загалом, секретаріатом Комісії напрацьовано дієві алгоритми роботи, які дають змогу належним чином реалізовувати покладені на нього завдання. Тому, враховуючи нерозривний зв'язок діяльності секретаріату та членів Комісії, ті проблеми, які наразі існують, скоріше за все стосуються Комісії в цілому як державного органу, а не лише його окремої структурної частини.

- А чи торкнувся секретаріату так званий процес очищення правової царини? Скільки працівників секретаріату були звільнені у зв’язку з невідповідністю вимогам сьогодення?

- Безумовно, торкнувся. Згідно з Планом проведення перевірок, відповідно до Закону України «Про очищення влади», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів від 16.10.2014 р. №563, у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України з 01.10.2015 р. розпочато проведення зазначених перевірок стосовно працівників секретаріату та служби інспекторів.

Хочу наголосити на тому, що всі працівники секретаріату Комісії, які є державними службовцями, без жодних виключень, проходять зазначену вище перевірку.

Службою по роботі з персоналом проведено відповідну роботу зі співробітниками секретаріату та службою інспекторів і забезпечено інформування відповідальних за проведення процедури очищення влади органів. На сьогодні ми отримали результати проходження перевірки лише щодо 6-х працівників секретаріату Комісії, про це на веб-сайті Комісії розміщено відповідні повідомлення, а 2 працівники секретаріату Комісії пройшли перевірку за попередніми місцями роботи.

Враховуючи наведені обставини, підстави для звільнення працівників, передбачені Законом України «Про очищення влади», на сьогодні відсутні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати