15 лютого 2022, 17:26

Практика кримінального права — поле битви правників з залізною стресостійкістю

Діана Яковлева
Діана Яковлева партнерка AS Legal, керівниця практики кримінального права

Недарма кажуть, що кожна криза, крім складнощів, дарує чимало можливостей. Можна сміливо заявити, що протягом 2021 р. команда юридичної компанії AS Legal користувалась такими можливостями на повну. Про підкорення нових сходинок юридичного ринку, професійне визнання, досягнення стратегічних цілей та тонкощі роботи у вирі кримінальної практики ми говорили з адвокатом, партнером AS Legal Діаною Яковлевою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— 2021 р. видався напрочуд успішним для ринку. Ви поділяєте такий настрій колег? Чому?

Диана_АСЛигал_2[1] — Відповідаючи на це питання, чомусь згадую вислів: «Якщо драбина приставлена не до тієї стіни, скільки б сходинок ви не здолали (маючи на увазі успіх), все одно прийдете не туди». Власне, через цей вислів маю бажання підкреслити, що моє бачення успіху ринку корелює з декількома площинами. Зокрема, якщо розглядати попит на послуги крізь призму збільшення кола проблемних для населення питань, дійсно можна говорити про збільшення заробітків, але повноцінним успіхом назвати такий стан речей мені не дозволяють внутрішні переконання. Особливо, якщо згадати, що я займаюсь супроводом кримінальних проваджень, останні тенденції в яких подекуди вимушено підіймають моє волосся дибки. Разом з тим, якщо озирнутись на 2021 р. з позиції підкорення нами сходинок ринку, то вважаю рік, що минув, справді вкрай плідним та результативним: ми вперше увійшли до всеукраїнських рейтингів ТОПів, а також отримали персональне визнання наших партнерів у певних практиках, в т.ч. у кримінальній практиці, яку я очолюю. Дуже пишаюсь цими досягненнями. Водночас готова задекларувати своє тверде бажання покращити результати у прийдешньому році.

— Які з запланованих проєктів розвитку AS Legal вдалося реалізувати у 2021 р.? Як оцінюєте результати діяльності фірми за цей час?

— У AS Legal на минулий рік було заплановано декілька важливих цілей, яких ми хотіли досягти. По-перше, це ребрендинг фірми. Це було повномасштабне завдання, яке включало новий корпоративний сайт, логотип, мерч. Фактично ми переробили все з нуля, але найбільш складним було залишити відображення, асоціативність старого та характерного з новим. Ребрендинг зайняв майже рік та закінчився наприкінці року. Ефективність цього рішення — це вже питання 2022 р.

По-друге, це рейтинги та фахове визнання. Це одні з перших цілей, які були у нас з моменту створення AS Legal. У 2021 р. ми досягли їх на 100%.

По-трете, це зміна клієнтської бази. Ми прийняли рішення про зміщення орієнтиру роботи з пулу національних клієнтів на пул іноземних. За підсумками року топ-клієнтами AS Legal є саме компанії з іноземним капіталом та/чи впливом.

По-четверте, це вирішення внутрішніх проблем з командою фірми. Про таке не люблять говорити, але такі «нюанси» є у всіх компаній, і вони, як правило, найкритичніші. Водночас модернізація команди — це морально складний та ризиковий крок для керівництва. Нам це також не далося легко. Але той результат, що ми отримали, — це найбільше досягнення року для нас.

— Ви керуєте практикою кримінального права. Чим викликаний професійний інтерес до цієї практики? З якими запитами найчастіше звертаються клієнти? Якими кейсами в своїй професійній діяльності пишаєтеся?

— Уф! Ну, мабуть, це випливає з довгої історії дівчини, що змалечку була «білою вороною» чи «не такою, як усі»: від майстрині бойових мистецтв, яка 14 років свого життя тримала першість спортивного Олімпу з арсеналом нагород вищого гатунку на світовому та всеукраїнському рівнях, до «незручної» слідчої, яка вперто намагалась боротися за «ідеали/стандарти офіцера» з керівництвом «на землі» (у райвідділі). І хоч досвід роботи у правоохоронних органах у мене наразі асоціюється з холіваром, який, мабуть, не було сенсу вести, однак то б була не я, якби поступилась командам на кшталт «я — керманич, а ти — хробак». Тому, хоч у процесі неодноразово страждала за свій непокірний характер та темперамент, змогла все ж, врешті-решт, не загубити себе як практик, а, навпаки, помножити мінус на мінус та отримати плюс, забравши з собою у приватну практику краще: залізну стресостійкість, прискіпливість та критичний погляд на речі та обставини.

Що ж стосується вибору практики, то я завжди знала, що моєю основною практикою буде кримінальна. Навіть освіту для цього обрала профільну: Одеський державний університет внутрішніх справ. До своїх «особливих» кейсів можу віднести всі проєкти, які веду pro bonо, адже у кожного такого кейсу є своя чутлива складова. До найбільш частих запитів можу віднести запит на супровід юридичних осіб, які перебувають в орбіті чи напіворбіті контрагентів, що потрапили в поле зору правоохоронних органів.

— Чи існують у AS Legal певні табу при залученні клієнтів? З якими клієнтами працювати найскладніше?

— Ми відмовляємо клієнтам, які шукають майстра «на порєшать», а також (якщо взяти мою практику) транслюють запит «відмазати від відповідальності». Найскладніше, як на мій погляд, працювати з тим, хто звертається за професійною правовою допомогою та водночас допускає якусь неконтрольовану паралельну самодіяльність. Такі кроки з боку клієнта можуть в одну мить помножити на нуль всі вкладені зусилля та привести до непрогнозованих результатів.

— Якими рисами, на Вашу думку, має бути наділений партнер юридичної компанії? В якій пропорції він має бути юристом, менеджером та бізнесменом?

IMG_7704 — Вважаю, що ідеального портрету партнера не існує. Як і у багато чому іншому, в юридичному партнерстві вдалий тандем залежить від єдності (чи хоча б схожості) цінностей у потенційних партнерів, а також від вміння примиряти своїх демонів у процесі взаємодії. Водночас, якщо говорити відверто, припускаю, що здебільшого під час підбору кандидатур потенційних партнерів керівництво компаній орієнтується на наступні риси та якості: досвід, ентузіазм, цілеспрямованість. Що ж стосується пропорції рис, то вони, на мій погляд, мають бути поєднані в партнері у такий спосіб, щоб клієнт чітко усвідомлював, для чого та у зв’язку з чим він звертається саме до вашої компанії.

— Чи потрібно розвивати особистий бренд партнера? Як він впливає на бізнес у юридичній компанії?

— Зі зміною трендів ринку та, відповідно, поступовою відмовою частини компаній від надання послуг за типом full service на користь т.зв. бутіковості (коли акцент ставиться на конкретних практиках) особистий бренд партнера, на мою думку, заміняє будь-яку іншу умовну візитну картку компанії. Тож вважаю, що наразі розвиток особистого бренду набуває (або навіть вже набув) особливої актуальності. Так, на моє переконання, пропрацьований бренд, по-перше, дозволяє потенційному клієнту швидше визначитись та легше налаштуватись на співпрацю. А по-друге, не є секретом, що у сьогоденному світі цифрових технологій виграє той, хто є більш впізнаваним.

— Вже більш як 6 років в Україні триває судова реформа. Як вона відобразилась на кримінальній юстиції? Як це вилинуло на практику?

— На моє переконання, судова реформа триває багато більше за 6 років. А однією з найбільш поширених проблем останніх років (не організаційного характеру) можу назвати відсутність уніфікованих підходів до оцінки судами тих чи інших правовідносин, у т.ч. у сфері кримінальної юстиції. Окреслена проблема, на мою думку, ускладнює прогнозування та, відповідно, формування стратегії та тактики захисту/представництва інтересів. Якщо не вдаватись до юридичних ускладнень, то на прикладах це виглядатиме наступним чином: позавчора Верховним Судом України недопустимими визнавались докази за одними критеріями, вчора Верховний Суд змінив позицію з наведеного питання, а сьогодні той же Верховний Суд відступив від своєї вчорашньої позиції, тоді як Вищий антикорупційний суд взагалі запропонував спільноті своє власне бачення і тлумачення. Ну, а що? Кажуть же, що на одного юриста — дві думки. І так по багатьом іншим питанням.

Знову ж таки, аби не вдаватись до ґрунтовного аналізу всіх плюсів і мінусів за минулі роки, вважаю за можливе обмежитись висновком, що жодна реформа не повинна негативно впливати на сферу свого розповсюдження. Якщо це не так, реформа загрожує перетворитись на деструктивну її імітацію. Разом з тим, враховуючи, що до теперішнього часу жодною з країн об’єктивно не розроблено ідеальної формули (а може, її взагалі не існує), продовжуємо, як то кажуть, працювати «у полях», а там час покаже.

— Яких інструментів для захисту клієнтів сьогодні бракує вітчизняній адвокатурі?

— Як таких, інструментів для захисту клієнтів, зокрема, у кримінальному провадженні чинним КПК України, на мій погляд, закладено достатньо. Бракує балансу в частині ефективної їх реалізації. Перелік питань, що потребують опрацювання, піднімається чи не на кожному фаховому заході. Черга лише за законодавцем: почути — опрацювати — внести зміни.

— Ви входили до складу кадрової комісії з добору прокурорів. Наскільки складною була ця робота і в чому полягала її специфіка?

— Складність цієї роботи полягала у невідповідності задекларованих ОГП намірів фактичним настроям на місцях. Прокуратура, як би не звучали гасла, все ще є консервативною структурою, і багато з діючих працівників підтримують такий підхід до організаційної її побудови. Відкриття дверей назустріч «новим» обличчям в акурат після проведення атестації, коли не всім колегам вдалось успішно подолати той чи інший етап, супроводжувалось більше хвилею прихованого обурення, аніж натхненного очікування. Для цього, як на мій погляд, було декілька підстав. Так, під час спілкування з кандидатами та членами комісії відзначався великий відсоток кандидатів, які бачили себе у новій ролі не стільки через внутрішнє переконання чи потребу, скільки суто в пошуках кращої долі. Більшість з діючих працівників органів внутрішніх справ, суду, державної виконавчої служби тощо відверто одним з мотивів проходження конкурсу називали багато вищий рівень заробітної плати, що встановлюється для оновлених прокуратур. І хоч мені абсолютно зрозумілий і цей, і будь-який інший мотив, що стосується пошуку кращих умов праці, досить неприємний осад залишився від тих, хто, стверджуючи «Все вже знаю», далеко не все знав, тих, хто, розмірковуючи, що «переріс свою посаду», з невинною посмішкою переходив на тему, що «прокурор о 18.00 вже вдома, а я чим гірший?» При цьому немало з вказаних кандидатів не могли назвати навіть свої життєві цінності, а хтось навіть відверто над цим посміювався, хоч і запевняв членів комісії, що, до прикладу, кодекс професійної етики та поведінки прокурора — це як улюблена «настільна книга та путівник».

Особисто мені також складно було знайти баланс в оцінці можливостей та перспектив розвитку між т.зв. «зовнішниками» та кандидатами з числа діючих працівників силових відомств, адже поки одні розгублено міркували на тему ролі процесуального керівника у кримінальному провадженні, інші зі святою щирістю запевняли, що тримання під вартою — це обов’язковий захід забезпечення кримінального провадження у випадках, коли інкримінується тяжкий чи особливо тяжкий злочин, та інше з переліку того, що помилково втовкмачується тим же слідчим у голови роками. Вибуховий мікс. Самій цікаво побачити, що ж переможе: крапля, з якої починається море, чи море, яке поглинає краплю.

— Якими життєвими цінностями керуєтесь у професійному житті? Чим могли б чи мріяли зайнятися, крім юриспруденції?

— Цінності наступні: відповідальність, прозорість, обережність. Окрім юриспруденції, наразі я займаюсь фехтуванням, і це хобі дуже допомагає зняти напругу. А якщо знайдеться час та привід, я воліла б також вивчити ще одну іноземну мову: або японську, або турецьку. А також маю нездійсненну мрію — навчитися грати на скрипці.

— Які Ваші плани на майбутнє, які напрями роботи будуть пріоритетними найближчим часом?

— Маю намір зайнятися зовнішнім розвитком особистого бренду, а також плідно попрацювати над своєю науковою роботою. Напрям діяльності поки що не планую змінювати, а от команду практики хотілося б збільшити.

— Які плани AS Legal на 2022 р.?

— Пріоритетним завданням для компанії на наступний рік є розширення практик шляхом залучення нових партнерів та масштабування клієнтської бази. Розглядаємо можливість відкриття офісу в Києві.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати