25 серпня 2015, 13:53

Нова система виборів має сприяти розвитку місцевих осередків партій

Опубліковано в №34 (480)

Сергій Алєксєєв
Сергій Алєксєєв народний депутат України
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Чого чекати українцям від місцевих виборів за новим законом, наскільки необхідним є прийняття закону про банкрутство фізичних осіб та за якими напрямами Верховна Рада працює з італійськими парламентарями «Юридичній газеті» розповів народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пане Сергію, Ви є одним із співавторів законопроекту про місцеві вибори, який нещодавно підписав Президент. Розкажіть про основні положення документа.

Цей законопроект – довгоочікуваний початок реформування виборчого законодавства. Тому насамперед я хочу вказати на нову систему виборів за відкритими списками, яка має сприяти розвитку місцевих осередків партій. Також закон передбачає обрання мерів у містах із населенням понад 90 тис. громадян у два тури, визначення чіткої кількості депутатів місцевих рад та впровадження прозорої та зрозумілої системи взаємодії виборчих комісій під час встановлення результатів голосування.

Новий порядок висунення кандидатів від політичних партій та механізм відкликання депутатів повинні не лише забезпечити зв’язок виборців із депутатами, але й стати протидією ганебній практиці «скупки округів».

Серед інших важливих новацій – 30% «статеві» квоти у партійних списках, які гарантують дотримання гендерної рівності в органах місцевої влади.

Як довго Ви працювали над законопроектом?

– Насправді досить довго. Потрібно розуміти, що, починаючи із 2010 р., зміни, які вносилися до закону про місцеві вибори мали більш декоративний характер. Тому сьогодні суспільство вимагає від держави створення ефективної виборчої системи. І щоб виконати свої зобов’язання перед виборцями, нам було потрібно ретельно опрацювати недоліки попередніх редакцій, а також визначити пріоритетні напрями для подальшого вдосконалення виборчого законодавства.

Нещодавно у Верховній Раді ви представили законопроект про банкрутство фізичних осіб (законопроект №2353-а – ред.) – такий потрібний і довгоочікуваний для суспільства. Розкажіть детальныше, що він собою передбачає?

– Закон дозволяє громадянам звертатися до суду для розв’язання проблеми заборгованості. Сьогодні в Україні, якщо людина не має змоги погасити борг, цей борг «висітиме» на ній до смерті. Відсутність юридичного механізму реструктуризації боргу змушує тисячі українців переховуватися від судових виконавців. І навіть гірше – у більш тяжких випадках борги підштовхують наших співгромадян до самогубства. Наш законопроект вирішує цю проблему. Завдяки йому фізичні особи, що опинилися у скрутному становищі, отримують змогу порушити справу про банкрутство. Ця процедура за характером схожа на банкрутство підприємства, але набагато простіша і передбачає використання трьох механізмів – реструктуризації боргу, мирової угоди та реалізації майна боржника. Розглядатимуть справи про банкрутство господарські суди за місцем прописки особи. Після закінчення процедури, усі борги боржника будуть списані державою. Отже, новий закон надасть людині шанс виправити свої помилки і почати життя з чистої сторінки. Це концепція «Другого старту», яка має особливу популярність за кордоном і втілена в їхньому законодавстві.

Як Ви вважаєте, чому донині в Україні досі не було зазначеного закону?

– Проблема боргів фізичних осіб у світі є не перший рік і вже досить давно є об’єктом вивчення для вітчизняних та закордонних фахівців. Для України це одна з тих проблем, які поступово загострювалися протягом усіх років існування нашої країни, аж доки не стали причиною значної напруги у суспільстві. Саме тому, щоб виправити ситуацію, ми з колегами і розробили законопроект про банкрутство фізичних осіб, врахувавши досвід західних країн, а також рекомендації Світового Банку, викладені у звіті 2013 р.

– Як згідно з цим законопроектом №2353а буде здійснюватися процедура банкрутства?

– Моїм законопроектом передбачено три  процедури: реструктуризація боргів боржника, задоволення вимог кредиторів і мирова угода. Найголовніше, що ці всі процедури – прозорі та відкриті і чітко визначені на законодавчому рівні.

Як співголова депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Італійською Республікою розкажіть про роботу з італійськими колегами. Як можна оцінити анонсовану членами італійського опозиційного «Руху 5 зірок» поїздку до окупованого Криму?

– Щодо наміру окремих депутатів італійського парламенту приїхати до Криму. Вважаю такий крок неприпустимим для представників демократичної країни. З цього приводу наша депутатська група миттєво відреагувала і надіслала заяву до голови фракції «Руху 5 зірок». Ми запропонували депутатам та сенаторам італійського парламенту відвідати Україну, щоб поспілкуватися з нашими громадянами та побачити які наслідки для нашої країни мала російська агресія та, безпосередньо, анексія Криму.

Важливо, що більшість італійських парламентарів підтримують єдину позицію Європейського Союзу, підтвердженням чого є відповідь Лаури Болдріні на лист Володимира Гройсмана. Голова Палати Депутатів Італійської Республіки Л. Болдріні у своєму листі-відповіді наголошує на незмінності офіційної позиції Італії щодо анексованого та тимчасово окупованого Російською Федерацією Криму. Вона зазначила, що наміри деяких італійських депутатів відвідати Крим є їхньою власною позицією і не яким чином не вливає на офіційну позицію держави.

Наразі наша депутатська група почала співпрацю із італійськими колегами за трьома напрямами – в економічному, політичному та соціально-культурному. Італійська Республіка дуже перспективний партнер для України, і ми докладатимемо усіх зусиль, щоб привернути увагу італійських інвесторів до вітчизняного ринку. Під час останньої зустрічі із членом комітету в закордонних справах Палати депутатів Італійської Республіки Паоло Аллі ми також обговорювали питання децентралізації влади в Україні та переймали досвід наших іноземних друзів. Я переконаний, що пріоритетом має бути зміцнення економічних зв’язків і розвиток економки, після чого непотрібні питання відпадуть самі по собі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати