13 серпня 2019, 12:41

«Нотаріат України впевнено тримає курс на ефективні зміни»

Опубліковано в №32 (686)

Володимир Марченко
Володимир Марченко президент Нотаріальної палати України

Реформа нотаріату триває вже не один рік, але очікувані нотаріальною спільнотою зміни так і не відбулися. Можливо, щось зміниться з приходом нових політичних сил? Чи буде Е‑нотаріат рішенням від усіх «хвороб»? Про це і не тільки читайте в нашому інтерв'ю з президентом НПУ Володимиром Марченком


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Володимиром Марченком

— Володимире, розкажіть, на якому етапі перебуває реформування нотаріату в Україні?

— Реформування нотаріату — процес перманентний, так чи інакше пов'язаний майже з усіма реформами, які постійно відбуваються в нашій країні. Сфера нотаріату безпосередньо стосується приватної власності, яка завжди особливо турбує керівництво держави, адже саме приватна власність є однією з основ економіки. Однак, незважаючи на часті зміни законодавства, нотаріат завжди залишається стабільним та відповідальним, оскільки ми високо цінуємо довіру людей. Нотаріат України завжди давав потужний ресурс для старту реформ у державі, а також виступав своєрідним буфером для захисту прав фізичних та юридичних осіб від невдалої стратегії реформаторів.

В межах своїх повноважень, визначених Законом «Про нотаріат» та Статутом, Нотаріальна палата України ініціює якісне реформування, долучається до розробки законопроектів та проектів підзаконних нормативно-правових актів. Наскільки це можливо, ми реалізуємо Концепцію реформування нотаріату України, розроблену ще два роки тому. Зокрема, вдалося розробити та ухвалити Кодекс професійної етики нотаріусів.

Якщо говорити про запровадження Е‑нотаріату, до цього питання потрібно підходити виважено, без поспіху, орієнтуючись на досвід закордонних колег (держав-членів Міжнародного союзу нотаріату), але не сліпо його копіюючи. В Україні нотаріальна діяльність має безліч особливостей та нюансів.

Володимиром Марченком — НПУ багато уваги приділяє сфері державної реєстрації. Наразі це питання є основним на порядку денному?

— Насправді, останніми роками ситуація змусила зосередитися на сфері державної реєстрації. Нагадаю, що повноваження здійснювати державну реєстрацію нерухомості та бізнесу були «спущені» нотаріату згори в межах відповідної реформи. Нотаріуси повинні були дуже швидко навчатися, до того ж в умовах технічної недосконалості реєстрів, відсутності захисту від підробки документів тощо. Безперечно, нотаріусам вдалося гідно виконати це завдання. Протягом кількох останніх років, якщо потрібно зареєструвати майно чи корпоративні права у нотаріуса — це зручно, надійно та безпечно.

Однак, на жаль, окрім нотаріату, право реєстрації отримали також комунальні підприємства та їх філії, через які почалися рейдерські захоплення у великих масштабах. До таких держреєстраторів не застосовувалися вимоги щодо освіти, стажу, сертифікації робочого місця. Результат побачили всі — зухвала корупція, шалене рейдерство, реальна загроза праву власності та системі цивільного обігу в країні. Нотаріальна спільнота застерігала, просила, пропонувала… Нас умисно ігнорували та не хотіли чути. Коли ситуація досягла точки кипіння, нотаріуси вперше в історії України (а можливо, й нотаріату всього світу) вийшли на мирну акцію протесту під стіни Кабінету Міністрів 25.02.2019 р. Представляючи увесь нотаріат України, НПУ не лише зважилася на такий безпрецедентний крок і відкрито розпочала антирейдерську та антикорупційну боротьбу, але й запропонувала дієві механізми подолання рейдерства.

У це важко було повірити, але близько тисячі нотаріусів з усіх областей України, представники інтелігентної та спокійної професії мерзли з транспарантами, передусім, захищаючи права та інтереси кожного громадянина, а також честь професії. Звичайно, шини ми не палили, адже наша зброя — це інтелект та щире бажання побороти рейдерство і корупцію. Чи вдалося достукатися до влади? На жаль, на той момент не вдалося. Напевно, ви розумієте причини…

Сьогодні, коли вся країна перебуває на перехідному етапі, нотаріат також отримав шанс нарешті здійснити хоча б перші необхідні кроки до вдосконалення. Якщо говорити про держреєстрацію, Нотаріальна палата України розробила Стратегічний план зупинення рейдерства у сфері державної реєстрації, а також відповідний комплексний законопроект. Ці матеріали взяла до уваги команда Президента України. Як відомо, Мін'юст за вказівкою Президента вже організував перевірку всіх державних реєстраторів. Що буде далі? Сподіваємося на адекватність нового Парламенту та Уряду. Загалом, час покаже…

Конституційне право власності є непорушним. Це не просто лозунг, а запорука існування України, її розвитку, сприятливого інвестиційного клімату та гарантій кожному власнику. Тому потрібна лише політична воля задля безповоротного подолання корупції та рейдерства в нашій країні.

— Як зміниться вектор реформування в результаті зміни політичних сил? Чи можна очікувати збільшення ролі цифрових технологій у нотаріаті?

— НПУ та нотаріат не має жодного політичного забарвлення. Ми просто хочемо чесно і прозоро працювати в синергії з державними органами (зокрема, з регулятором). Вже є перші результати — закриваються КП, Президент України врахував пропозиції НПУ та доручив внести до Парламенту антирейдерський законопроект. Сподіваюся, що надалі всі зміни відбуватимуться лише на краще.

Цифрові технології, безперечно, займають важливу роль у житті кожної сучасної людини, але «цифра» не дасть вам гарантій та не захистить ваші права так, як це може зробити жива людина — нотаріус. До того ж нотаріус несе матеріальну відповідальність за свої дії. Навіть у прогресивній Європі досить обережно впроваджують Е‑нотаріат. Хоча вже зроблено дуже багато, є країни, на рівень прогресу яких ми можемо рівнятися. Звісно, необхідно виправити всі технічні недосконалості реєстрів, нівелювати корупційні ризики тощо, адже головна мотивація для запровадження змін — технологічно спростити фізичним та юридичним особам процес вчинення нотаріальних дій, при цьому жодним чином не погіршуючи, а навіть покращуючи рівень захисту. Це цілком реальні завдання, ми працюємо над їх реалізацією.

— Досвід яких країн може бути корисним для продовження реформ?

— У нотаріату кожної країни свій «менталітет». Вважаю, що нотаріат України повинен мати власне обличчя, враховуючи історичні чинники та сучасні реалії. Однак багато конструктивних моментів можна запозичити у нотаріатів балтійських країн, Німеччини, Франції, Грузії та навіть Казахстану.

Як зазначав на одній з міжнародних конференцій віцепрезидент Федеральної нотаріальної палати Німеччини Ріхард Бок, нотаріус є економічно вигідним для держави правоохоронцем, оскільки на діяльність приватного нотаріату держава не витрачає жодної копійки. В Німеччині держава не тримає нотаріат у лещатах жорсткого контролю, там діють квоти, а професія нотаріуса надзвичайно шанується. Попри стрімкий розвиток «цифри», важливе значення має саме особиста роль нотаріуса в цивільному обігу, індивідуальний підхід до кожної справи. Тобто інформаційні технології повинні бути дієвим інструментом у руках нотаріуса-професіонала.

Важливим напрямком є зменшення паперових носіїв у нотаріаті. Тут корисним може бути досвід Франції, де був розроблений інструмент для ідентифікації та підпису документів, подібний до електронного цифрового підпису. Документ підписується на комп'ютері, скріплюється цифровим підписом нотаріуса та існує в електронній версії. Саме такий документ фактично є першим екземпляром, оригіналом. Наразі більшість усіх нотаріальних актів у Франції зберігаються в цифровому форматі. Практикується цифровий обмін даними з банками при іпотеці, депозит нотаріуса для проведення розрахунків між сторонами тощо.

У Грузії функціонує електронний реєстр нотаріальних дій, до якого направляються всі нотаріальні акти. З 2010 р. нотаріуси Грузії мають право посвідчувати довіреності та засвідчувати підписи на заявах за допомогою відеозв'язку. До речі, важливою запорукою успішного розвитку грузинського нотаріату є те, що членський внесок до Нотаріальної палати становить 2% від доходу нотаріуса (в Україні — фіксована сума в розмірі однієї мінімальної зарплати на рік).

У Казахстані з 2009 р. розпочалося освоєння Е‑нотаріату в навчальній версії, а офіційно він був запущений у 2011 р. Всі наявні реєстри між собою синхронізуються, документи існують в електронному вигляді. Наприклад, до електронного нотаріального реєстру інтегрована база даних фізичних осіб, за якою перевіряється дієздатність фізичної особи. Держава планує включити до електронного нотаріального реєстру модуль щодо фінансового моніторингу, який сприятиме повідомленню про підозрілі угоди. Нотаріуси Казахстану отримали широкі повноваження у сфері вчинення виконавчих написів. У зв'язку з цим електронний нотаріальний реєстр був інтегрований з реєстром виконавчих проваджень. Отже, вчиняючи виконавчий напис, нотаріус автоматично направляє його до примусового виконання. Цікавим є те, що в Казахстані дійшли висновку про неможливість використання системи блокчейн у нотаріаті.

Якщо говорити про готові рішення, Україна могла б узяти за зразок систему електронного нотаріату Естонії, яка в цій сфері випереджає багато розвинених країн. До речі, незважаючи на активне використання цифрових технологій, нотаріуси Естонії не забувають про важливість безпосереднього контакту з людьми та зберігають кращі традиції професії.

— Які особливості впровадження Е‑нотаріату в Україні?

— Говорячи про Е‑нотаріат, передусім, ми маємо на увазі створення єдиного електронного реєстру нотаріальних дій. Таке завдання було зафіксоване у розробленій НПУ Концепції реформування нотаріату більше ніж два роки тому. Нарешті ми бачимо такі плани на державному рівні — Президент України у своєму «антирейдерському Указі» від 18.07.2019 р. дав доручення Уряду розробити законопроект, в якому передбачити створення відповідного реєстру.

Головне, на чому ми наполягаємо, — електронний реєстр нотаріальних дій повинен належати та перебувати в адмініструванні Нотаріальної палати України. Такий підхід відповідає практиці країн латинського нотаріату (нагадаю, Україна є членом Міжнародного союзу латинського нотаріату). В Європі нотаріальні електронні реєстри належать професійним самоврядним організаціям.

У більш широкому розумінні Е‑нотаріат може передбачати, наприклад, запровадження електронної нотаріальної інформаційної системи «E‑Notar», куди мають входити нотаріальні та інші реєстри, а також відомості про клієнтів, можливість ведення архіву, діловодства та звітності нотаріуса.

Головне усвідомити, що основна мета електронного нотаріату — не звести функції нотаріуса до механічних, а зробити нотаріат максимально доступним та зручним для громадян України.

— Які ще зміни необхідні нотаріату? Хто відповідальний за їх впровадження?

— Для реальних реформ у нотаріаті потрібні законодавчі зміни, а отже, політична воля, а також бажання регулятора (Міністерства юстиції) впроваджувати ці зміни, а не гальмувати наш розвиток. НПУ готова самотужки розвивати професію, але поки що ми не маємо необхідних повноважень. З метою децентралізації владних повноважень потрібно передати до НПУ функції контролю у сфері нотаріату, нагляду за діяльністю нотаріусів як суб'єктів первинного фінансового моніторингу, розширити можливості НПУ щодо організації підвищення професійного рівня та кваліфікації. Також Палата повинна самостійно вирішувати питання про анулювання свідоцтва (за аналогією з адвокатурою) тощо.

На часі також розширення переліку нотаріальних та інших дій, що вчиняються нотаріусами від імені держави; узаконення повноважень нотаріусів у сфері медіації; запровадження можливості попереднього забезпечення нотаріусом доказів; запровадження можливості позасудового встановлення нотаріусом фактів, що мають юридичне значення (реєстрація народження, усиновлення, шлюбу, розлучення); запровадження механізму використання нотаріусами ескроу-рахунків для здійснення транзакцій за договорами купівлі-продажу нерухомого майна і цінних паперів; законодавчо закріпити єдиний цикл відчуження нерухомості, корпоративних прав та їх реєстрації тощо.

— Як Асоціація правників України допомагає у реформуванні нотаріату?

— Напрямок нотаріальної діяльності посідає важливе місце в роботі Асоціації правників України, адже спільна мета представників усіх юридичних професій — побудова правової держави, захист прав та законних інтересів громадян, посилення професійних гарантій правників. Орієнтиром для моєї роботи як представника нотаріальної спільноти України в Правлінні АПУ є напрацювання актуальних засад реформування нотаріату, боротьба з корупцією, протидія рейдерству. Важливим напрямком діяльності є обмін досвідом щодо розвитку професійного самоврядування, захист професійних прав та гарантій представників правничих професій, формування єдиних етичних стандартів, підвищення рівня взаємоповаги та підтримки.

У межах Меморандуму про співпрацю між НПУ та АПУ, укладеного в лютому цього року, ми реалізуємо різноманітні ініціативи, проводимо спільні заходи. Наприклад, у червні-липні відбулась серія семінарів з підвищення професійного рівня нотаріусів, доповідачами на яких виступили нотаріуси та адвокати-члени АПУ. До речі, вже майже рік офіси НПУ та АПУ розташовані в одному будинку (варто зазначити, що це зближує ще більше).

— Які цілі НПУ ставить перед собою на найближчі роки?

— Продовжувати захист права власності, знищувати рейдерство та корупцію у сфері державної реєстрації, розвивати самоврядування та прагнути до саморегулювання, впроваджувати новації, здійснювати внесок у підвищення рівня правової культури. У центрі нотаріату завжди стоїть людина, тому однією з основних цілей діяльності НПУ є розвиток превентивної функції нотаріату, яка полягає у запобіганні спорам між учасниками правовідносин. Законність, професійність, захищеність — ці характеристики повинні чітко асоціюватися з нотаріальною діяльністю. Нотаріат України впевнено тримає курс на ефективні зміни!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати