03 березня 2017, 16:31

Необхідно завчасно отримувати цифровий підпис, а не тягнути до останнього

З 01.01.2017 р. в Україні розпочалася друга хвиля електронного декларування. Відповідно, у строк до 01.04.2017 р. декларанти зобов’язані подати щорічну декларацію за 2016 р. шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для того щоб подати декларацію, суб’єкт декларування повинен зареєструватися у відповідному Єдиному державному реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП). Ми вирішили детальніше дізнатися про специфіку використання ЕЦП та поспілкувався зі Станіславом Лур’є, генеральним директором ДП «Національні інформаційні системи».

Пане Станіславе, розкажіть, будь ласка, що таке ЕЦП? Як він співвідноситься з подачею електронної декларації?

В Україні, як і в інших державах з високим рівнем розвитку ІТ-технологій, електронний цифровий підпис використовується як аналог власноручного підпису громадянина під час обміну даними через мережу Інтернет. ЕЦП створений відповідно до норм законодавства та ефективних стандартів захисту інформації, дозволяє гарантовано ідентифікувати підписувача та забезпечити цілісність даних або документа, на які накладено ЕЦП.

Для отримання електронного цифрового підпису користувачу необхідно пройти верифікацію особи у спеціальних пунктах реєстрації надавачів послуг ЕЦП, тобто в акредитованих центрах сертифікації ключів (далі – АЦСК). Там громадянин може отримати особистий (таємний) ключ, за допомогою якого він підписуватиме електронні документи, а також спеціальний електронний документ (сертифікат), в якому містяться особисті дані підписувача та відкритий ключ, необхідний для перевірки електронного підпису.

Варто зазначити, що акредитовані центри сертифікації ключів захищають сертифікати від підробки та забезпечують можливість їх блокування, поновлення або анулювання у разі необхідності.

Під час розробки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як механізму ідентифікації декларантів та створення їх підпису на деклараціях було прийнято рішення щодо використання саме ЕЦП.

Таким чином, всі особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які повинні подавати електронні декларації, мають отримати власний електронний цифровий підпис. Для цього їм потрібно звернутися до одного з акредитованих центрів сертифікації ключів України.

Яка участь Міністерства юстиції України в процесі подання
е-декларацій суб’єктами декларування?

Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. №145-р «Про забезпечення надання послуг електронного цифрового підпису державним службовцям, які займають посади, віднесені до категорій А і Б, та інші прирівняні до них посади», протягом ІІ півріччя 2016 р., Міністерством юстиції, Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою здійснювалися заходи щодо забезпечення надання послуг ЕЦП, насамперед, службовим особам, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище (перелік таких осіб встановлено ст. 50 згаданого Закону), для заповнення декларацій в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з використанням засобів ЕЦП.

АЦСК органів юстиції України надає такі послуги державним службовцям (через відповідальну особу, яка здійснює взаємодію з АЦСК), згідно з договором приєднання, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 р. №1452 «Про затвердження Порядку застосування електронного цифрового підпису органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності» з наданням своєчасної допомоги з усіх організаційних і технічних питань, пов’язаних з отриманням послуг ЕЦП.

Чи багато людей скористалися зазначеними послугами під час «першої хвилі» подання е-декларацій?

За нашими даними й даними НАЗК, під час подання декларацій «першої хвилі», яка тривала до 31.10.2016 р., всього було заповнено, підписано ЕЦП та надіслано до Єдиного державного реєстру понад 128 тис. декларацій. При цьому питома вага участі акредитованих центрів сертифікації ключів у забезпеченні декларантів послугами ЕЦП виглядала таким чином: АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС – 43%, АЦСК органів юстиції України – 36,6 %, АЦСК «Приватбанк» – 17,5%. Всього у забезпеченні декларантів послугами ЕЦП взяли участь 14 акредитованих центрів сертифікації ключів.

Чи виникали які-небудь складнощі під час такої роботи?

Перш за все, варто зазначити, що чимало декларантів зверталися за отриманням послуг ЕЦП в останній тиждень до закінчення терміну подання декларацій (у період з 24.10.2016 р. по 30.10.2016 р.), створюючи критичне навантаження на пункти обслуговування користувачів ЕЦП акредитованих центрів сертифікації ключів, які були змушені працювати в цілодобовому режимі без вихідних.

Не можна не згадати про досить часті випадки, коли фахівці АЦСК зіштовхувалися з прикладами елементарної комп’ютерної неосвіченості посадовців. Це дуже прикро. Нам доводилося проводити курси «лікнепу» для різних представників влади. Випадки незнання основ комп’ютерної грамотності трапляються кожного дня, особливо зараз, коли збільшилася кількість суб’єктів декларування (цю процедуру повинні пройти всі особи, зазначені у п. 1 та пп. «а» п. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»).

 Які Ваші прогнози та сподівання щодо проведення «другої хвилі» електронного декларування?

Ми постійно спостерігаємо за статистикою приросту абонентської бази АЦСК органів юстиції України. До початку подачі електронних декларацій у вересні 2016 р. ми випускали та обслуговували сертифікати ЕЦП трохи більше ніж 67 тис. підписувачів – користувачів Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України та суб’єктів отримання інших електронних сервісів.

Станом на 01.03.2017 р. кількість підписувачів, які отримують послуги ЕЦП в нашому АЦСК, становить вже понад 265 тис. За останні півроку роботи АЦСК органів юстиції України надав послуг ЕЦП маже у п’ять разів більше   ніж за попередній аналогічний період. Це дуже показові цифри в контексті нашої бесіди, адже понад 80% наших користувачів є суб’єктами декларування.

Ми прогнозуємо однозначне зростання кількості звернень за послугами ЕЦП в останні тижні до закінчення терміну подачі електронних декларацій, який закінчується 01.04.2017 р. АЦСК органів юстиції постійно працює над оптимізацією обслуговування клієнтів (насамперед, декларантів). Ми готуємося до чергового сплеску звернень.

Хочу нагадати керівникам державних установ, посадовим особам, відповідальним за застосування ЕЦП в органах державної влади, а також всім суб’єктам декларування, що звертатися до АЦСК необхідно завчасно, не відкладаючи отримання ЕЦП до останнього.

Впевнений, що такі заходи допоможуть спростити процес подання електронних декларацій у 2017 р. особами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати