04 квітня 2017, 13:11

«Наш корабель рухається вперед»

Опубліковано в №14 (564)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Минулий рік був багатий на події у юридичному бізнесі. Зокрема, на українському ринку юридичних послуг з’явилося кілька нових гравців. І це попри те, що розмови про кризу, економічні проблеми в Україні та їх вплив на юрбізнес не вщухають вже який рік. Адже якщо одні шукають виходи з цих темних «бізнес-тунелів», то інші говорять про нові можливості для розвитку, які надає цей час. З однією з таких команд – LEMAN International Law Group – «Юридична Газета» мала бесіду минулого тижня.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Старший партнер компанії Володимир Воробйов та керуючий партнер Артем Атепалихін про головне у своєму професійному житті.

IMG_7115– Артеме, Володимире, незабаром юридичній компанії LEMAN International Law Group виповнюється рік. Вітаю! Розкажіть, яким був це рік для вашого бізнесу та для вас особисто?

Володимир Воробйов: – Рік був цікавий, мав для нас певні виклики. Від самого початку ми поставили перед собою завдання з чистого аркуша створити сильну та конкурентоздатну команду юристів. На сьогодні можу сказати, що з цим викликом ми впорались на всі 100%. Наша команда вже напрацювала певний досвід, що дозволяє швидко та якісно виконувати досить нестандартні завдання, які стоять перед українським бізнесом за кордоном.

Ще одним викликом після створення компанії було знайомство з ринком, з потенційними клієнтами. Наразі ми вже сформували певний імідж, завдяки якому до нас звертаються як до компанії, яка ствердила свої позиції на юридичному ринку. Нам довіряють, від нас очікують, що ми надамо послуги, які жодним чином не поступаються якістю тим компаніям, які на ринку вже 5–10 років. Адже незважаючи на те, що нас бренд був створений з чистого аркуша, цьому передували довгі роки практики. Увесь наш попередній досвід ми втілили у новому гравці на юридичному ринку – LEMAN International Law Group.

Артем Атепалихін: – Що пройшов цілий рік, сказано доволі гучно. Насправді нам лише півроку. Але з тією динамікою, з якою ми ввірвались на ринок, зібрали команду, напрацювали клієнтів, складається враження, ніби дійсно пройшов рік чи навіть більше. Цей період був для нас часом випробування. Ми думали про те, чи правильно робимо, створюючи компанію з чистого аркуша в країні з конкурентним ринком, де економіка, скажімо так, не дуже процвітає. Та з кожним наступним днем ми отримуємо відповідь на це питання: «Так!»

Дійсно, ми це зробили недаремно. Багаторічний досвід роботи на різних посадах у юридичному бізнесі не пройшов даремно. Ми використовуємо це як наш бекграунд і одночасно намагаємось запроваджувати новітні технології та інновації у просуванні компанії, в комунікаціях з клієнтами, партнерами, юридичним ринком, ЗМІ. У цих взаємовідносинах ми прагнемо викласти певне бачення щодо роботи з клієнтами. Оскільки нашою основною практикою є міжнародне фінансове право, ми черпаємо інформацію та завдання від клієнтів по всьому світу, і всї такі завдання на перший рік намагаємось виконувати. Крім того, маємо глобальні погляди на розширення пулу клієнтів і їх сфер діяльності.

IMG_7156

– За якими принципами формувалася ваша команда і як ви працюєте з клієнтами з точки зору командної роботи?

В. В.: – У відборі кандидатів для формування нашої команди відігравали роль не стільки біографія та резюме, скільки персональні якості та результати, які ми бачили під час проведення співбесід, даючи кандидатам певні завдання. Враховуючи той факт, що ми з самого початку мали певне бачення розвитку компанії, кваліфікації та функціоналу, яким повинні володіти, щоб бути конкурентоздатними на ринку, кадри ми добирали відповідно до цього бачення. На ринку дуже багато досвідчених юристів, та простих знань і досвіду для нас було мало. Ми шукали людей, які вміють мислити критично та креативно, не зупинятись у певних рамках, мають прагнення до постійного розвитку та руху вперед, тож провели співбесіди з величезною кількістю кандидатів. Відбір проходив не в короткі строки. Кадри почали шукати ще за 2–3 місяці до створення компанії. І за минулі літо та осінь сформували основний «кістяк» команди. Він дуже ефективний, компетентний, здатний реагувати на найскладніші завдання, що надходять від клієнтів, та реалізовувати їх вирішення з точки зору індивідуального підходу.

Щодо організації роботи команди хочу відмітити, що ми відійшли від принципу, коли той чи інший працівник повинен у вузькому форматі формально підходити до вирішення завдання, яке ставиться вищою ланкою в колективі. Для клієнта важливе не наше знання юриспруденції чи нормативно-правових актів, а вміння у тій чи іншій складній ситуації знайти ефективне рішення певної задачі, що стоїть у бізнес-процесі клієнта. Тобто ми даємо працівнику завдання знайти вирішення проблеми, абсолютно не обмежуючи його у засобах, спонукаючи виявляти максимальну гнучкість у пошуку відповідей. Відповідно, до засобів, що використовуються нашими юристами, відносяться не лише дослідження нормативно-правових актів, досвід застосування тих чи інших норм судової практики, а також комунікація з компетентними органами державної влади України та іноземних держав, які безпосередньо задіяні у застосуванні тих чи інших норм законодавства. Це регулятори у сфері фінансових послуг, центральні банки та інші органи державної влади, що за запитами наших юристів надають роз’яснення, які використовуються нами у поточній роботі для правильної організації бізнес-процесів клієнтів. Такий підхід дозволяє бути впевненим в тому, що рішення, які ми надаємо нашим клієнтам, будуть «робочими», а не обмежуватимуться лише формальним підходом до суб’єктивної інтерпретації законодавчих процесів. Це буде практичне рішення, яке працюватиме у відповідному середовищі, у яке заходить клієнт чи у якому він працюватиме.

А. А.: – Хотів би підкреслити, що команда у нас неймовірна. Якби потрібно було перейменувати компанію, її можна було б назвати Superheroes. Ми дійсно дуже ретельно підійшли до питання підбору кадрів. Спочатку у мене навіть виникла думка, що якби юридична фірма могла триматись на двох партнерах-засновниках, це було б чудесно, адже ми з Володимиром (Володимир Воробйов – ред.) один одного розуміємо, довіряємо і можемо швидко приймати рішення. Але на якомусь етапі ми зрозуміли, що удвох займатись юридичною практикою неможливо (більше у технічному плані). Тому з часом ми прийшли до думки, що треба найняти юристів, і почали дивитись першого, другого, третього… Зараз у нас вже є навіть старші юристи, молодші. Скоро будуть іноземні стажисти – з Бразилії, Португалії і т.д.

Знаєте, у житті часто так буває: коли чогось дуже не хочеться, в результаті цього «чогось» виходить занадто багато. У нас так з командою. Хоча відбори до неї, мушу сказати, були надзвичайно складні. Я побачив на співбесідах, що багато студентів-випускників та молодих фахівців взагалі не розуміють, що таке юридичний бізнес, не готові виконувати відразу, на завтра поставлені завдання. На співбесідах ми у якості тесту давали для вирішення юридичні кейси, і часом бачили, що кандидати вирішували їх досить дивними та не зовсім прийнятними способами.

У підсумку вийшло так, що наш юридичний склад – випускники найбільш престижних ВНЗ України – КІМО, КНУ ім. Шевченка, КНЕУ, Києво-Могилянської академії. Отака у нас dream team, як я люблю її називати. Юристи, які у нас працюють, як мені здається, роблять це не за зарплату та соцпакет – схоже, вони кайфують від своєї роботи, від атмосфери, що у нас панує. Ми намагаємось правильно ставити задачі, і кожен працівник у будь-який час може звернутись до старшого юриста або партнера за консультацією. Ще одним позитивним моментом є те, що у нас немає «аврального» чи певною мірою нервового стану протягом дня, хоча, звісно, як і в кожній компанії, є справи з грифом «терміново», є дедлайни і т.д., але все у розумних межах.

Ну і, звичайно ж, ми приділяємо час для зміцнення корпоративного духу нашої команди – стараємось час від часу організувати такий собі entertainment на кшталт піци чи круасанів або зробити якесь більш масштабне свято. Вважаю це таким собі stream, де можна реалізувати себе духовно, морально, матеріально тощо. Тобто наш корабель рухається вперед.

IMG_7078

– Чи плануєте найближчим часом або у більш довгостроковій перспективі розширити партнерський склад команди?

А. А.: – У нас з Володимиром до цього питання досить жорсткий підхід. На мою думку, на сьогодні ми до цього ще не готові. Спробувати певні варіації (асоційований партнер, радник), звісно, можна. Для статусу та іміджу таке розширення управлінського юридичного складу цілком можливе. Але якщо зафіксувати, то у найближчі 2–3 роки розширення партнерського складу я не бачу.

В. В.: – Ми ведемо мову про те, щоб розширитись, відкрити нову практику або більше кристалізувати останню, але про те, що керівник цієї практики матиме такий же статус, як партнер-засновник, поки ми не говоримо. А взагалі досвід покаже.

– З якими труднощами довелось зіштовхуватися на початку шляху?

А. А.: – Так вийшло, що за 6 місяців, які працюємо на ринку, ми пройшли практично всі етапи становлення. Зокрема, зіштовхнулись з певними нюансами «притирання» з командою, адже вона – «збірний образ» з різних юридичних компаній, різних юридичних сфер. Ми маємо своє бачення розвитку бізнесу, і комусь складно було з першого дня це прийняти, а наразі він кайфує, зрозумівши, що це хороший формат роботи, інший же тоді думав, що все добре, а зараз свою думку змінив (посміхається – ред.). Крім того, досить складно було швидко (за кілька тижнів) спробувати запровадити те, що ми бачили у роботі інших юркомпаній щодо комунікацій та спілкування.

На перших порах не завжди було зрозуміло, як спілкуватися з клієнтом. Зазвичай юридичний бізнес спілкується через листи, білінг, рахунки, офери, ТЗ, виконання, дедлайни і т.д. Не скажу, що це складності, але це певний виклик щодо прийняття та виконання.

Ще один характерний момент – це, звісно ж, конкуренція. З боку молодих команд, які з’явилися чи вийшли з інших фірм, ми її не відчували. Нам так пощастило, бо ми з Володею посиділи, подумали і вибрали практики трендові, незайняті. Ми як професіонали можемо їх належним чином реалізувати, а не лише заявити про них у буклеті, як дехто. Якщо ми кажемо, що робимо це, то справді це робимо. Тобто у цьому плані складності не було. Ми непогано, скажемо так, зайшли на ринок, тому що мали уявлення, як себе позиціонувати, мали певну маркетингову стратегію. Зокрема, ми із задоволенням підтримали Джаз Фестиваль.

Підсумовуючи, скажу, що особисто я великої конкуренції не відчув. Я давно працюю на цьому ринку – у сфері in-house, консалтингу, займався BD юрбізнесу. Можливо, саме цей фактор вплинув на легке входження на ринок нашого гравця. Але от у останній місяць конкуренція починає відчуватись, виникають різні запитання. Наприклад, нещодавно дві людини ставили нам з Володею практично однакові питання – щось на кшталт «Хто за Вами стоїть?», «Звідки у вас гроші?», «Чому ви на біг-бордах?», «Чому на перших полосах?», «Хто клієнти?», «Скільки платять?» і т.д. Ми робимо вигляд, що цих питань не чули, і відповідей на них поки не даємо. Так, за нами дійсно стоять – наш досвід, наші знання, наше бажання вивести компанію LEMAN у ТОП-10, а можливо, і в ТОП-1. Не знаю, за який період, не буду говорити, щоб не помилитись у розрахунках, але насправді таку мету маємо. Тому ми дуже адекватно реагуємо на виклики та певні проблеми. Нас це лише мотивує ставати кращими. Звичайно, ми спостерігаємо за юридичним ринком: що вони роблять, як обслуговують, яких мають клієнтів, маркетинг, піар тощо. Ось у такому потоці і йдемо.

В. В.: – Хочу додати з приводу конкуренції. Я також її не відчуваю, оскільки в останні кілька років намітилась тенденція до поглиблення спеціалізації юркомпаній. Навпаки, створення різноманітної палітри команд юристів, які спеціалізуються з різних вузьких питань юридичної практики, але є висококласними професіоналами у цих сферах, сприяє певній синергії між юристами та компаніями на ринку. Ми практично з моменту створення комунікуємо, дружимо, співпрацюємо з нашими колегами і навіть називаємо їх не конкурентами, а саме колегами та друзями. Деякі юридичні компанії за потреби звертаються до нас за допомогою з тих чи інших питань. А якщо ми бачимо, що якісь питання вузькопрофільного характеру в Україні варто передоручити нашим колегам, що мають відповідний бекграунд, стануть «гравцями» нашої команди для вирішення певних задач клієнта, ми також можемо їх залучити. Тож погоджусь з Артемом, що тут не конкуренція, а, навпаки, синергія, яка призводить до кращого результату для всіх.

А. А.: – Можу сміливо стверджувати, що у нас дуже класно виходять синергія, партнерство, певні альянси, у яких кожен може себе реалізувати, заробити та перебувати у комфортному стані. Ми маємо дуже чесні стосунки з клієнтами, партнерами, асоціаціями, бо на чолі партнерства ставимо чесні та дружні відносини, які можуть до чогось привести. До чого саме – побачимо у майбутньому. Ми не ставимо собі за мету сьогодні, зараз щось «урвати», когось пошити в дурні. У нас такого немає. Ми будуємо бізнес на довгі роки, що передбачає гарні відносини. І здається, у нас це добре виходить.

IMG_7096

– Ваша компанія спеціалізується на міжнародному фінансовому, корпоративному та контрактному праві. Чому обрали саме такі практики? У чому їх особливості?

В. В.: – У перших інтерв’ю після створення компанії ми говорили, що ніша, яку ми побачили і для завоювання якої розпочали юридичний бізнес – це допомога українському бізнесу на зовнішніх ринках. Ми розуміємо, що щодо внутрішніх питань конкуренція велика, ринок юридичних послуг досить насичений. Враховуючи, що у нашій команді працюють юристи-міжнародники зі знанням іноземних мов, з самого початку наші професійні інтереси були пов’язані саме з обслуговуванням бізнесу за кордоном. Це український діючий бізнес, чи українські стартапи, чи стартапи з українським або іноземним капіталом. Основне поле реалізації таких бізнес-процесів – це, як правило, закордонні юрисдикції з певною участю української (у окремих випадках). Власне, ті практики, які ви перелічили, фактично відображають тенденції, що ми побачили за останні роки, які необхідні для нормального запуску бізнес-проектів за кордоном.

Але бізнес в цілому – це одне, але ні для кого не секрет, що найбільш трендові сфери на сьогодні – ІТ та fintech. За останній рік обсяг ринку fintech у світі склав близько $2,5 трлн. Це відносно нова сфера, яка є конкурентною для традиційного консервативного банківського бізнесу – банківські фінансові послуги в мережі інтернет, що надаються шляхом впровадження інформаційних технологій. Варто відмітити, що Україна у світовому масштабі займає далеко не останнє місце серед стартапів у цій сфері (і досить перспективних, до речі). Тут є багато ІТ-спеціалістів, що займаються «фінтеківською» тематикою – беруть участь у розробці платіжних систем, працюють у сфері криптотехнологій, займаються впровадженням різних біометричних технологій, онлайн-платіжних систем.

Так склалося від початку нашої роботи, що основні наші клієнти, з якими ми розвиваємося разом – це гравці на ринку fintech та ІТ-послуг в цілому. У наших планах також є, враховуючи поточні актуальні задвдання, які стоять перед нашими клієнтами, розвиток банківського бізнесу у різних юрисдикціях. Зараз ми активно розширюємо нашу практику банківського права, скажемо так, «міжюрисдикційного» – напрацьовуємо досвід по різних юрисдикціях. Розуміємо, що це дуже перспективні напрямки, й активно їх розвиваємо, підтримуємо стартап-проекти, виступаємо у якості менторів, беремо участь у різних заходах, знайомимось з новими проектами.

А. А.: – Те, що ви назвали 3–4 напрямки, свідчить про те, що у нас бутікова компанія, мас-маркет. Не можу однозначно сказати, що ми займаємось усім підряд чи лише чимось конкретно. Ми позиціонуємо себе як професіонали, які відштовхуються від потреб клієнтів. Якщо клієнт має вузький профіль чи каже, що непогано було б розширити спектр роботи, ми це робимо. Також у нас є кілька національних кейсів – в судовій практиці, договірній, консалтингу.

В. В.: – Важливо зробити акцент на тому, що ми маємо комплексний підхід до організації супроводу бізнесу клієнта. А при цьому виникають корпоративне право, договірне, податкове планування та інші юридичні питання.

А. А.: – Думаю, для LEMAN правильним було б питання, не скільки у нас практик, а у яких юрисдикціях ми їх виконуємо. Відповідь: у половині країн ЄС, США, Ізраїлі, Канаді та навіть у країнах Африки.

– А наскільки готові іноземні ринки відкрити свої обійми для українського бізнесу?

В. В: –. Раніше чомусь існував дещо шаблонний підхід до цього питання. Український бізнес сприймався шаблонно, і ставлення до нього було досить негативне. Але останнім часом ця тенденція змінюється, і той факт, що капітал з України, не є перешкодою для виходу на той чи інший ринок. Сьогодні реєстратори, регулятори, банки підходять до різних кейсів індивідуально і приймають рішення щодо відкриття бізнесу, те незалежно від того, що капітал має українське походження. Наші клієнти й партнери активно та успішно створюють і розвивають свої бізнеси у Великобританії, США, ОАЕ і навіть, як це не дивно, у Сінгапурі, котрий після деяких негативних моментів, пов’язаних з українськими бенефіціарами, завжди вважався ворожою юрисдикцією.

Для прикладу візьмемо той же Белі́з. До жовтня минулого року бенефіціару з України отримати там будь-яку фінансову ліцензію, було вкрай складно. Проте сьогодні «білі» офшорні юрисдикції, які знаходяться під суворим моніторингом міжнародних інституцій, відкрили свої двері для українського бізнесу, і українці можуть спокійно відкривати там свої фінансові компанії, банки, ставати їх засновниками. Хоча, звісно, мають бути дотримані певні умови: чисте походження капіталу та відповідна credible-біографія. Тобто має бути очевидно, що це не підставна особа, а людина, яка через певні щаблі свого життя дійшла до створення фінансового бізнесу. І ми успішно супроводжуємо такі проекти, створюємо компанії у різних юрисдикціях – як в офшорних, так і в європейських.

IMG_7169 – Які плани маєте на найближчий рік?                       

А. А.: – Для будь-якого бізнесу це завжди зростання. Наші плани – ріст ушир та вглиб. Вглиб – це, звісно, завдання та виклики від наших клієнтів. А вшир – це до теми розширення складу команди, нашої присутності на ринку. Якщо говорити про компанію, то вона, звісно ж, претендує на те, щоб потрапити до національних та міжнародних рейтингів у тих практиках, які ми пропонуємо. Хотілося б отримати номінації на кшталт «Прорив року» або «Відкриття року».

Ми зібрали дійсно хорошу команду і хочемо розповісти про юридичний бізнес професійно. У цьому напрямку ми працюємо з університетами. Хочемо показати молодому поколінню, що таке юрбізнес у роботі з клієнтами як ремесло. Я як партнер компанії дуже до цього прагну і докладу максимальних зусиль, щоб компанія була успішною, щоб усі наші бажання були реалізовані, а задоволених людей, які з нами працюють, ставало все більше.

В. В.: – Наші плани відштовхуються від того, що нам вже вдалось досягти. Ми створили три надійних кити: активну команда, партнерську мережу у великій кількості юрисдикцій – у нас багато надійних партнерів, які нас знають, довіряють, яким довіряємо ми і знаємо, що наша взаємодія буде ефективною, і це дозволяє нам заявити про створення якісної інфраструктури для руху вперед. Третій кит – певна впізнаваність, яку ми вже маємо. Нас знають, нам довіряють. Тому найближчі наші плани – максимально правильно використати напрацьований потенціал та зробити вагомий крок, що відобразиться на участі у рейтингах, про які сказав Артем.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати