27 серпня 2019, 12:39

«Ми прийшли у ВАКС, щоб здійснювати правосуддя, а не задовольняти бажання суспільства»

Опубліковано в №35 (689)

Віра Михайленко
Віра Михайленко суддя Вищого антикорупцій­ного суду, к.ю.н.
Підготувала Уляна Матвій, спеціально для «Юридичної Газети»

05.09.2019 р. має запрацювати Вищий антикорупційний суд. Суддів обрали, приміщення знайшли, наразі тривають останні приготування. Суддя ВАКС, випускниця програми «Адвокат майбутнього» та програми Мережі домів прав людини «Міжнародне право для захисту громадських інтересів» Віра Михайленко розповіла про те, наскільки ВАКС готовий до початку роботи, як вирішуватимуться проблеми підсудності, а також чи відчувають судді вагу відповідальності перед суспільством


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Віра Михайленко

— Віро, на якому етапі сьогодні підготовка до запуску Вищого антикорупційного суду?

— Якщо говорити про суддів, то ми готові розпочати розгляд справ. Щодо готовності приміщень суду, то це достатньо тривалий процес. Нове приміщення ми отримали не так давно (08.07.2019 р. — ред.). Приміщення Печерського райсуду Києва (вул. Хрещатик, 42а) не пристосоване для розміщення всіх суддів та апарату суду.

У приміщенні на Хрещатику передбачені зали судових засідань, але вони не облаштовані належним чином, тоді як на проспекті Перемоги таких приміщень взагалі немає. Тому сьогодні відбуваються ремонтні роботи в обох приміщеннях (на Хрещатику і просп. Перемоги — ред.). На Хрещатику вже майже закінчене формування режимно-секретного відділу, що забезпечує охорону державної таємниці. Законодавством передбачається, що слідчі судді Вищого антикорупційного суду дають дозвіл на негласні слідчо-розшукові дії, що мають гриф «таємно».

Чим займаються судді ВАКС? Мабуть, багатьох цікавить відповідь на це питання (посміхається — ред.). У квітні ми проходили тритижневе навчання від Національної школи суддів (програма USAID). Як на мене, його метою було формування у нас єдиних стандартів застосування правових норм, оскільки всі мають різний досвід та різні позиції. Також відбулося кілька експертних обговорень за участю представників НАБУ, САП, міжнародних організацій щодо проблемних аспектів застосування процесуального законодавства. Майже щотижня для суддів ВАКС проводять лекції, тренінги з певних питань. До кінця серпня запланований тренінг з юридичного письма, щодо комунікацій тощо.

Окрім того, з початку роботи суду ми ініціювали створення кількох робочих груп, оскільки є чимало питань організаційного характеру, проблем законодавства тощо. Наприклад, одна робоча група займається організаційно‑технічними питаннями; друга — опрацьовує практику Верховного Суду у провадженнях, підсудних ВАКС; третя — напрацьовує пропозиції змін до Кримінального процесуального кодексу; четверта — розробляє комунікаційну стратегію тощо. Ми розуміємо, яка увага прикута до ВАКС, тому суд повинен бути максимально відкритим для суспільства.

— Загалом, очікування суспільства щодо ВАКС надзвичайно високі.

— Мене це словосполучення дещо лякає. Ми розуміємо, які очікування суспільства…

— Зважаючи на заяву заступника голови Офісу президента Руслана Рябошапки, який заявив, що до кінця року ВАКС має ухвалити 20‑25 вироків, це виглядає як тиск на суд. Чи не так?

— Поки немає жодних проявів тиску. Під час заходів, в яких беруть участь судді ВАКС, завжди повторюємо меседж, що суд не є елементом репресивного механізму держави. Це орган правосуддя. Вироки будуть, але ґрунтуватимуться на засадах і завданнях кримінального провадження, демократичних цінностях, характерних для правової держави.

Віра Михайленко — Однак рівень довіри до ВАКС наразі становить 62%, згідно з останніми опитуваннями Центру Разумкова в лютому цього року. Суспільство здебільшого не вдається в деталі, щоб зрозуміти причини провалу тієї чи іншої реформи, а зазвичай оцінює їх за остаточним результатом (у цьому випадку, очевидно, за кількістю обвинувальних вироків).

— Ми працюємо над комунікаційною стратегією, наразі також формується комунікаційний відділ ВАКС. Суд повинен бути максимально відкритим та орієнтуватися не лише на професійних юристів, але й на суспільство загалом.

Звісно, можливо, що результат буде не таким, як очікує суспільство. Не через те, що не хочемо, а тому що ми прийшли у ВАКС, щоб здійснювати правосуддя, а не задовольняти бажання суспільства. Це також потрібно пояснювати, як і те, чому в конкретному випадку для особи суд обрав не тримання під вартою, а заставу як запобіжний захід. Чому суд не може ув'язнити особу, яка обвинувачується у злочині, де санкція не передбачає позбавлення волі тощо.

— Чи готове, на Вашу думку, суспільство прийняти будь-які рішення ВАКС?

— Я керуюся принципом: якщо боїшся, то краще не роби, а якщо робиш, то не бійся. Звісно, я розумію, що ми не задовольнимо всі потреби суспільства і не будемо намагатися це зробити. Суддя повинен приймати рішення неупереджено, безсторонньо та об'єктивно.

— Чи існує певна перешкода, яка може завадити суду почати працювати 05.09.2019 р.?

— Сьогодні поширюється інформація, що якщо Парламент не внесе зміни в законодавство щодо підсудності, то ВАКС не почне працювати. Насправді, ми готові починати. Важливо, щоб були мінімально належні умови, щоб канцелярія почала приймати матеріали справ, а судді — здійснювати правосуддя. Хоча питання підсудності анонсоване до передачі великої кількості справ, але це дійсно проблема, яка потребує нагального вирішення.

— Президентський законопроєкт стосується зміни підсудності ВАКС, щоб суд розглядав лише справи ТОП-корупціонерів….

— Сьогодні розгляд справ, які належать до підсудності ВАКС, в інших судах фактично призупинений. Згідно з інформацією Державної судової адміністрації, це близько 3,5 тис. справ. Однак вважаю, що це неостаточна цифра. Оскільки ДСА, мабуть, дає статистику, виходячи лише з конкретних статей Кримінального кодексу, які підлягають розгляду у ВАКС. Проте суду підсудні не всі злочини, які вважаються корупційними.

Законодавство визначає три групи злочинів, які належать до підсудності ВАКС. Перша — певні склади злочинів, які є корупційними, оскільки вчинені внаслідок зловживання службовим становищем. Друга — корупційні за змістом (наприклад, пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі). Третя — підслідні НАБУ (наприклад, нецільове використання коштів, декларування недостовірної інформації тощо). До того ж підсудність ВАКС визначається за наявності додаткових умов: відповідний суб'єкт вчинення злочину (вищі посадові особи, особи, які займають відповідальне чи особливо відповідальне становище тощо), сума завданої шкоди чи неправомірної вигоди або якщо злочин вчинений стосовно іноземної посадової особи.

До речі, в певній кількості проваджень, які готуються для передачі у ВАКС, закінчилися або закінчуються в цьому та наступному році строки давності притягнення до відповідальності.

— Процедура передачі справ до ВАКС з інших судів також не передбачена законодавством. Ви напрацьовували певний механізм?

— Так. Одна з робочих груп напрацювала кілька варіантів, які максимально відповідають Кримінальному процесуальному кодексу. Також ми проводили обговорення із суддями Верховного Суду, науковцями та іноземними партнерами.

— Якщо Верховна Рада не встигне ухвалити президентський законопроєкт та уточнити підсудність ВАКС?

— В будь-якому випадку судді ВАКС керуватимуться нормами Кримінального процесуального кодексу. Питання підсудності — дійсно достатньо важливе, оскільки на 21 суддю з 27 (першої інстанції) потрібно буде розподілити 3,5 тис. проваджень (6 слідчих суддів, які здійснюють судовий контроль за дотримання прав і свобод учасників кримінального провадження під час досудового розслідування), а також близько 200 проваджень, в яких закінчене досудове розслідування, і вони чекають передачі в суд.

Окрім того, важливим питанням є внесення змін до КПК щодо обшуків. Дозвіл на обшук надалі надаватимуть загальні суди. Складеться ситуація, коли детективи НАБУ приходитимуть до ВАКС, наприклад, щодо арешту майна, вилученого під час обшуку, а слідчий суддя ВАКС має досліджувати ухвалу слідчого судді іншого суду.

— Наскільки мотивовані судді ВАКС?

— Судді дуже мотивовані. Нам достатньо комфортно працювати в колективі. Хоча судді й не судді (які в минулому були адвокатами та науковцями) інколи мають різне бачення щодо застосування законодавства, що викликає дуже бурхливі, але цікаві дискусії. Варто зазначити, що у складі ВАКС близько 45% не суддів.

— Яка Ваша особиста мотивація? Чому Ви пішли в ВАКС після 12 років адвокатської практики?

— Настав момент, коли захотілося зробити щось для суспільства, для людей. В адвокатській практиці це бажання було легко задовольнити. Можна обирати, кого захищати, кому надавати послуги безоплатно. Однак тут з'явилася можливість спробувати щось зробити для суспільства загалом, а не для держави (особливо щодо однієї з найболючіших проблем країни).

— Боротьби з корупцією?

— Навряд чи можна сказати, що метою діяльності ВАКС є саме боротьба з корупцією. Хоча корупція загрожує не лише економіці та праву країни, але й правам людини, демократії. Якщо судді автоматично виноситимуть вироки, керуючись запитом суспільства, то можуть стати такими ж деструктивними елементами суспільства. У цьому питанні надважливим є досягнення балансу між забезпеченням принципу невідворотності кримінальної відповідальності та засадами верховенства права і демократичними ідеалами.

— Суддями ВАКС в основному стали судді місцевих судів, адвокати з регіонів. На Вашу думку, це плюс чи мінус?

— Так, поширюються коментарі, що склад ВАКС — це «сільська збірна», «темні конячки» чи чийсь «ручний суд»… Під час формування складу суду брали участь міжнародні експерти, які ставили питання кандидатам та запрошували на спільне засідання ГРМЕ і ВККС у разі якихось сумнівів у доброчесності. Цей додатковий фільтр не пройшли багато кандидатів, їх відсіяли саме міжнародні експерти. Тому немає жодного значення, що багато кандидатів з регіонів. До того ж той факт, що більшість суддів невідомі широкому загалу — це більше плюс, ніж мінус.

— Хтось зі сторін процесу обов'язково буде незадоволений рішенням суду. Для кожного існує своє поняття справедливості. На Вашу думку, яким є справедливе судове рішення?

— Справедливим є рішення, що відповідає завданням і ґрунтується на засадах кримінального провадження. Мотивоване та обґрунтоване, ухвалене після повного дослідження доказів, з дотриманням прав людини та процесуальних прав учасників кримінального провадження тощо. Також важливо, щоб судове рішення відповідало не лише букві, але й духу закону.

— Судову систему вважають достатньо замкнутою, такою собі кастою. Ви встигли відчути певне несприйняття з боку так званих кар'єрних суддів?

— До 2014 р. я також вважала цю систему кастою. Однак згодом взяла участь у четвертому доборі кандидатів на посади суддів першої інстанції та побачила, що цілком реально можна потрапити в судову систему. До того ж 486 осіб з мого та попередніх доборів вже пройшли конкурс і рекомендовані до призначення. Наприклад, тепер в Яремчанському міському суді, де протягом тривалого часу взагалі не здійснювалося правосуддя, буде двоє суддів, а отже, буде забезпечено право громадян на доступ до правосуддя.

Відкритість судової системи підтверджує мій досвід участі в конкурсі до ВАКС. Саме тому я вважаю, що судову реформу потрібно продовжувати. Можливо, в чомусь модернізувати, але не зупиняти.

— Ви брали участь у програмі «Адвокат майбутнього». Як це вплинуло на Вашу подальшу кар'єру?

— Програма «Адвокат майбутнього» змінила моє сприйняття того, що я роблю. Раніше я зосереджувалася на якісному наданні юридичної допомоги клієнтам щодо дотримання норм законодавства, випрацьовувала стратегію і тактику, але звертала увагу лише на процес, щоб досягти результату. Після програми я почала звертати увагу на комунікацію з клієнтом, з іншими учасниками процесу. Можливо, саме отримані під час проходження цієї програми комунікативні навички допомагають мені зараз комфортно почуватися в новому середовищі адвокатів і суддів. Також програма допомогла відчути міцність адвокатури як корпорації та усвідомити себе частиною спільноти з правильними цінностями, ідеалами та прагненнями.

— Чим Ви захоплюєтеся поза роботою?

— Люблю водити автомобіль, подорожувати, їздити верхи. Кінний спорт балансує, перезавантажує. Я повністю готую коня до і після тренування. Це допомагає мені зосередитися на чомусь або, навпаки, переключитися на інший вид діяльності. Щодо подорожей, то для мене це спосіб розширити кругозір, поспілкуватися з друзями та сім'єю, побачити нову культуру. В інших країнах ти вчишся відчувати та розуміти інших людей. Однак завжди хочеться повертатися в Україну…

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати