Про специфіку захисту прав інвесторів в Україні на прикладі французької компанії Belvedere S.A. «Юридичній газеті» розповів старший юрист АО Arzinger Антон ПОЛІКАРПОВ
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
– Пане Антоне, ще у 2008 р. з’явилися перші заяви про незаконне захоплення ТОВ «Бельведер Україна» – дочірньої компанії Belvedere S.A., що є всесвітньовідомим виробником алкогольних напоїв. У 2014 р. ТОВ «Бельведер Україна» було визнано банкрутом й почато ліквідаційну процедуру. Нещодавно французька компанія заявила, що збирається відновити виробництво алкогольної продукції в Україні. Ви є юридичним радником компанії Belvedere S.A. Розкажіть про ситуацію з ліквідацією дочірньою компанією ТОВ «Бельведер Україна».
– У липні 2011 р. ТОВ «Рафінад-Медіа» звернулося до Господарського суду м. Києва із заявою про визнання компанії ТОВ «Бельведер-Україна» банкрутом. Оскільки ТОВ «Бельведер Україна» відстоювала свої інтереси, зокрема шляхом оскарження судових рішень, справа про банкрутство розтягнулася вже на чотири роки. Хочу зазначити, що компанія Belvedere S.A. – забезпечений кредитор у справі про банкрутство з розміром кредиторських вимог понад 54 млн грн, оскільки є обтяжувачем майна та майнових прав боржника.
– Як відомо, у січні 2015 р. Господарським судом м. Києва було відхилено заяву Belvedere S.A. про визнання аукціону з продажу майна боржника недійсним, а також припинено процедуру ліквідації. У квітні цього року Київський апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу Belvedere S.A. щодо неправомірності припинення процедури ліквідації боржника, а також скасував результати аукціону, оскільки на аукціоні було продано й те майно, що було в заставі у французької компанії. Наразі подано касаційну скаргу, тому очікується, що справа матиме продовження. Розкажіть детальніше про судовий процес.
– Справді, на аукціоні, який відбувся у листопаді 2014 р., було, серед іншого, реалізовано майно боржника, яке перебувало в заставі у Belvedere S.A., а саме: 100% корпоративних прав на ТОВ «Буасон Еліт Бельведер Груп» та ТОВ «Італьяно в Україні, ЛТД». Саме на ці компанії фактично було зареєстровано все майно боржника, були оформлені відповідні дозволи на виготовлення та реалізацію алкогольних напоїв. Відповідно до законодавства України для того, щоб здійснити продаж заставного майна на аукціоні в процедурі банкрутства, необхідно отримати відповідну згоду від заставодержателя. Але такої згоди компанією Belvedere S.A. надано не було. Тож, основною причиною, чому компанія Belvedere S.A. оскаржувала результати аукціону з продажу майна боржника було саме те, що заставлене майно було реалізовано на аукціоні без її згоди.
– Чи були в результаті аукціону погашені борги ТОВ «Бельведер Україна» перед кредиторами?
Важливим моментом є те, що погашення вимог забезпечених кредиторів здійснюється у позачерговому порядку. Хочу звернути увагу, що початкова вартість майна боржника на аукціоні становила понад 65 млн грн, натомість «з молотка» пустили всього за 244 тис. грн. До того ж ініціюючий кредитор ТОВ «Рафінад-Медіа» повністю погодився з усіма результатами аукціону.
– А хто був покупцем майна ТОВ «Бельведер Україна»?
– Основним покупцем виступило ТОВ «АВІГАЛЬ», а через місяць після придбання майна ця компанія реалізувала його трьом фізичним особам.
– Тож, чи є у Вас є підозри щодо того, що під час процедури банкрутства ТОВ «Бельведер Україна» було вчинено певні неправомірні дії?
– Так. Річ у тому, що в останньому судовому засіданні вже під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції ліквідатор боржника заявив клопотання про приєднання документів до матеріалів справи. Серед поданих документів була письмова згода на реалізацію заставного майна ТОВ «Бельведер Україна», начебто підписана уповноваженою особою Belvedere S.A. Водночас так звана уповноважена особа заявила, що ніякої згоди на реалізацію майна не надавала. Саме тому ми подали відповідну заяву в правоохоронні органи. Наразі ведеться слідство.
Цікавим є і те, що під час розгляду справи у суді першої інстанції суду зазначений документ не знадобився і його у ліквідатора витребувано не було. Як вже відомо, немає згоди не стала підставою для визнання недійсним результатів аукціону в господарському суді м. Києва.
– Чи намагалася компанія Belvedere S.A. оскаржувати договори, відповідно до яких заставне майно було реалізовано на аукціоні, а надалі, згідно з якими майно було продано трьом фізичним особам?
– Ні, на цьому етапі ми очікуємо рішення касаційної інстанції. Зазначу, що на 14.07.2015 призначено судове засідання з розгляду касаційної скарги, яку було подано ліквідатором ТОВ «Бельведер Україна».
– У тому випадку, якщо касаційну скаргу буде відхилено, як довго триватиме процедура оскарження угод щодо реалізованого майна боржника?
– Зазвичай, це досить тривала процедура. Як розумієте, ситуація непроста. Але Belvedere S.A. налаштована дуже серйозно. Французька компанія хоче й надалі інвестувати в Україну й нормально працювати на нашому ринку. Зазначу, що Belvedere S.A. є одним зі світових лідерів серед виробників алкогольних напоїв.
– Тобто йдеться про створення нової компанії в Україні?
– Наразі головна мета Belvedere S.A. – повернути компанію-боржника на ту стадію, на якій ще, можливо, будувати бізнес, і до тієї форми, в якій вона функціонувала раніше.
– Які ваші прогнози щодо подальшого розвитку інвестиційної привабливості України?
– Важке питання, особливо, враховуючи непросту економічну та політичну ситуацію в нашій країні. Водночас я впевнений, що сьогодні багато робиться для того, щоб удосконалити законодавство, зокрема процесуальне, зробити його більш прозорим та зрозумілим. Сподіваюсь, що цей крок сприятиме бажанню інвесторів активно працювати в Україні.